Porod je pro ženu jedním z nejvíce emotivních, silných a bolestivých zážitků, které ji v životě čekají. Je to však zároveň velice zázračný proces, při němž se rodí nový člověk. Náročné jsou bohužel i nadcházející týdny, kdy se nejen s miminkem ztotožňujete a učíte se s ním žít, ale také vás mohou překvapit tělesné změny. Těch není pramálo a mohou nejen šestinedělí řádně znepříjemnit. Abyste se zbytečně nevyděsili, když se dostaví i do vašeho života, pojďme se s těmi nejčastějšími seznámit.
Zácpa jako každodenní společník
Už během těhotenství jste mohli evidovat zvýšenou četnost problému jménem zácpa. Ta vás bohužel neopustí ani v poporodním období, kdy je stále velice častá. Důvodem je vzestup hladiny hormonu zvaného progesteron, který má “na triku” zpomalení střevní peristaltiky. Střeva ztrácí svou přirozenou průchodnost, protože nemají dostatek místa.
Tento problém, k němuž dochází už v době očekávání se však v prvních dvou týdnech po porodu srovnává. Počítejte ale s tím, že v prvních čtrnácti dnech kromě zácpy vás může doprovázet i nadýmání.
Hemoroidy mohou být taktéž nemilým překvapením
K největším změnám v těle ženy dochází v posledních fázích těhotenství. Něžná pohlaví se však s jejich následky musí vyrovnávat ještě po porodu. Jednou z nich je i zvýšená pravděpodobnost hemoroidů, ke kterým dochází z důvodu snížení odtoku žilní krve z pánevní oblasti vlivem tlaku zvětšené dělohy.
Hemoroidy také bývají reakcí na onu zácpu nebo nadměrné nadýmání, jejich vznik je však ovlivněn i genetikou či nitrobřišním tlakem.
Menstruace se hlásí o slovo
I když bylo velice snadné odvyknout si od pravidelného krvácení, kterému se ve světě žen říká menstruace, po porodu ji opět očekávejte s menstruačním kalíškem v ruce. Menstruační kalíšky jsou totiž pohodlným (a ekologickým) způsobem, jak zvládnout typické ženské dny, které se po porodu dostaví zhruba do šesti až osmi týdnů.
U kojících maminek k obnovení procesu dochází zhruba šest týdnů po porodu a poté se cyklus dostavuje po každých osmadvaceti dnech (průměrně). Nejsou výjimkou i zcela nepravidelné intervaly, proto je dobré být neustále v pozoru.
Ahoj, větší noho!
Zatímco v těhotenství jste si na nohy přes “velký pupek” skoro neviděli, nyní jsou nohy tím, na co musíte denně zírat. Jsou totiž trochu větší, než jaké si je pamatujete. A je to tak zcela v pořádku, není třeba se toho děsit. Bohužel mnoho maminek počítalo s tím, že se nevejdou pouze do oblíbených kalhot, nikoliv do oblíbených bot, proto mohou být nemile překvapené tímto zjištěním.
Za větší nohou v tomto případě stojí přibírání na váze v době gravidity i rozvolněnost kloubů a vazů. To vše má za následek zborcení příčné klenby nohy. Špatnou zprávou je, že tato změna je trvalá. Prokazují to i výzkumy říkající, že až sedmdesát procent žen má po porodu nejen delší, ale také širší chodidlo.
Moči, kam jdeš?
Únik moči - opět další změna, která ženu po porodu čeká. Už během těhotenství byla návštěva toalety víc než obvyklá, protože plod tlačil na močový měchýř. Řada žen tedy očekávala, že se to po porodu změní a ono ano - do jisté míry se to změnilo. Moč uniká nepředvídatelně, což je velmi nepříjemné.
Na vině jsou povolené svaly pánevního dna. S problémem se tak potýkají především novopečené maminky. Nemluvíme však o potíži, která je stálá jako zmiňovaná větší noha. S pravidelným procvičováním svalů pánevního dna dojde k jeho opětovanému posílení a k postupnému anulování vzniklého problému.
Podle lékařů takzvaná poporodní inkontinence je záležitostí několika dní, maximálně týdnů. Kromě fyzického cvičení je možné ji vyřešit redukcí tělesné hmotnosti, někdy jsou nápomocné i léky předepsané odborníky.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa