Zamlklé těhotenství je vždy smutnou zkušeností a je zrádné v tom, že o konci těhotenství žena vůbec neví a myslí si, že je stále těhotná. Těhotná žena má klasické těhotenské příznaky.
Zamlklé těhotenství je takové, kdy plod v počínajícím stádiu (děje se to v 1. trimestru, tedy do 12. týdne) odumře, ovšem není z dělohy vypuzen, jako u samovolného potratu. Žena delší dobu vůbec nemusí tušit, že je něco v nepořádku. Někdy lékař na zamlklé těhotenství přijde při běžném ultrazvukovém vyšetření, kdy plod nevykazuje srdeční činnost, nebo v děloze jsou pouze plodové obaly. Někdy se mohou objevit příznaky, mezi které patří špinění či výtok a bolest v podbřišku. Tyto příznaky by žádná žena neměla podceňovat a měla by vyhledat lékaře. Lékař může při ultrazvukovém vyšetření zjistit, že velikost plodu neodpovídá délce těhotenství. To ovšem nemusí ještě nic znamenat, ale může. Ultrazvukové vyšetření se zopakuje a buď se potvrdí, že něco není v pořádku, nebo těhotenství pokračuje normálně dál. Pro potvrzení pokračování těhotenství se testuje z krve hladina hormonu HCG.
Příčina se u zamlklého těhotenství dá těžko zjistit. Většinou to bývá hrubá chromozomální vada, která není slučitelná s dalším vývojem embrya. Další příčinou může být genetická vada, hormonální nerovnováha v matčině těle, infekce či imunologické poruchy.
Jak se postupuje dál, pokud se zamlklé těhotenství potvrdí?
Pokud těhotenství zanikne ve velmi raném stadiu, tedy v prvních několika týdnech těhotenství, může tělo plod vyloučit samovolným potratem či dojde ke vstřebání embrya i jeho obalů. Ve většině případů je však nutná kyretáž, tedy vyčištění dělohy.
Kyretáž se provádí v celkové anestezii přes pochvu. Obsah děložní dutiny je odstraněn kyretou. Zákrok trvá asi 15 minut a vybraná tkáň se posílá na histologické vyšetření. Kyretáž se může provádět ambulantně a několik hodin po výkonu může žena jít domů nebo je na jeden den hospitalizována. Po zákroku je nutné dodržovat období stejné jako šestinedělí, tedy fyzický i psychický odpočinek. Poté přetrvává slabší krvácení a první menstruaci žena může čekat za 4-6 týdnů.
Jak se s tím vyrovnat?
Pro ženu je to psychicky náročné období. Jen obtížně se vyrovnává s faktem, že její těhotenství skončilo a ona se miminka nedočká. Obvykle pociťuje prázdnotu a smutek, může se sebeobviňovat a mohou ji zaskočit i deprese. Pokud o tom bude chtít žena mluvit, naslouchejte jí, podpořte a nechte vyplakat. To vše je důležité, aby měla sílu jít do dalšího těhotenství. Je to těžká dobu nejen pro ni, ale i pro jejího partnera a celou rodinu. Všichni v okolí ženy by měli ženu podpořit a navést ji na jiné myšlenky. Je to velice smutná zkušenost, ale není to konec světa a platí zde i to, že čas léčí.
Další těhotenství
Pokud je žena bez komplikací a lékař nedoporučí něco jiného, může se pokusit znovu otěhotnět. Sice se doporučuje vyčkat 3-6 měsíců. Podstatné je ovšem to, aby bylo tělo odpočaté a žena v psychické pohodě. Následující těhotenstív totiž žena může prožívat jinak, úzkostlivěji, protože zamlklé těhotenství je zkušenost, na kterou se jen tak nezapomíná. Zamlklé těhotenství může být náhodnou záležitostí, která se už nemusí nikdy opakovat. Pokud žena prodělá zamlklých těhotenství více, je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Pokud se to stane 2-3 za sebou, obvykle je něco špatně a je potřeba zjistit příčinu.
Máte za sebou zamlklé těhotenství nebo někdo ve vašem okolí? Podělte se s námi a s dalšími čtenářkami, které se do této těžké situace dostaly. Napište nám vaše zkušenosti a názory na naše facebookové stránky Maminky.eu.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa