Během těhotenství dochází v ženském těle k různým změnám. Tělo se připravuje na vývoj plodu, porod i dobu po porodu a kojení. Pro správný vývoj plodu je důležitý zvýšený přísun vitamínů. Některé jsou potřebné, jiným by se však těhotná měla vyhnout. Mezi nejdůležitější a potřebné vitamíny patří vitamín C, kyselina listová, vitamín B12, B6, E a D. Naopak pozor by si těhotná měla dávat na nadměrný příjem vitamínu A a B1, které by mohly způsobit vážné poškození plodu.
V těhotenství je potřeba přísunu vitamínů velmi individuální. Roli v tom hraje věk matky, období těhotenství nebo kojení. Pro přirozený přísun všech vitamínů je nejlepší přísun těchto vitamínů přímo ze stravy. Je tedy důležitá především strava pravidelná a pestrá, bohatá na vitamíny a minerály, rovněž i na stopové prvky. Avšak jsou látky, které jsou pro zdravý vývoj plodu důležité, a v ovoci či zelenině se vyskytují jen v minimálním množství, pak je možno využít potravinové doplňky, které jsou k sehnání v lékárnách.
Kyselina listová
Jedná se o vitamín ze skupiny B (přímo B9).
Je rozpustný ve vodě, nehrozí tedy předávkování, protože přebytek je vylučován močí.
Kyselina listová se podílí na dělení a růstu nových buněk.
Ve stravě ji obsahují košťálová a kořenová zelenina, špenát, fazole, ořechy, hrách, játra, droždí, pomeranče, ananas, avokádo, lesní plody…
Během těhotenství je však zvýšená potřeba kyseliny listové a ze stravy nestačí, neboť její vstřebatelnost organizmem a tepelnou úpravou se snižuje. Proto se doporučuje kyselinu listovou podávat potravinovými doplňky, které tělo využije na 100%.
Při nedostatku kyseliny listové v těhotenství se mohou vyskytnout vrozené vývojové vady nervové trubice, rozštěp páteře, anencefalie, rozštěpy, defekty břišní stěny plodu, rozštěpy rtu a patra. Vzhledem k tomu, že mozek a mícha dítěte se vyvíjí v prvních týdnech těhotenství, doporučuje se kyselinu listovou užívat již před otěhotněním v dávce 400 µg denně a dále po celou dobu těhotenství (v prvním trimestru zvýšit dávku na 600 µg ).
Jód
Jód je důležitá látka, která je potřebná pro správný vývoj v těhotenství.
Je obsažen v mořských rybách a plodech moře, v meruňkách, třešních, višních…
Jód je nezbytný pro zachování správné funkce štítné žlázy, pro vývoj intelektu miminka. Při nedostatku jódu v těhotenství hrozí poruchy růstu z důsledku narušeného vývoje mozku a následné snížení inteligence či až mentální retardace.
Vitamín C
Potřeba vitamínu C je v těhotenství veliká, protože plod bere z matčina těla velké množství tohoto vitamínu.
Vitamín C je nutný pro posílení imunity, podporuje vstřebávání železa, ovlivňuje tvorbu krve, tkání, kolagenu, kostní hmoty, zubů. Zvyšuje rovněž obranyschopnost, pomáhá jako prevence před nachlazením, proti únavě a vyčerpání. Je důležitý pro zdárný průběh těhotenství.
Má vliv i na plodnost ženy.
Vápník
Vápník je nezbytný pro zdravý růst kostí, nervů, svalů, srdce, zubů. Pro jeho vstřebání je nutný vitamín D, který získáváme ze slunce.
Nedostatek vápníku v těhotenství neohrozí plod, ale matka je ohrožena vysokým tlakem nebo preeklampsií.
Doporučený příjem vápníku je 1000 mg denně.
Vápník do těla dostanete ve formě mléčných výrobků, máku, brokolice,…
Železo
Železo je důležité na krvetvorbu. V případě anémie (chudokrevnosti) je nutné ho doplňovat.
Je obsaženo v zelenině, ovoci, mase, drůbeži, chlebu.
Nadbytek železa se projeví zažívacími obtížemi nebo zácpou.
Vitamín E
Tento vitamín je důležitý pro krvetvorbu. Brání poškození buněk volnými radikály. Napomáhá vytváření ribonukleových kyselin. Je podáván při léčbě neplodnosti. Dále jako prevence vrozených vývojových vad a při hrozícím potratu. Má antioxidační vlastnosti potřebné pro prevenci zdraví.
Vždy je lepší vitamín E v přírodní formě, než syntetický.
Vitamín A ( a betakaroten)
Vitamín A patří mezi vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E, K), proto ho nalezneme v potravinách tuk obsahujících, a to pouze v živočišných zdrojích (máslo, mléko, smetana, sýry, jogurty, vejce, játra, rybí tuk, ryby).
Napomáhá při růstu, vývoji tkání, sliznic, kůže, kostí. Je důležitý pro dobrý zrak a správnou funkci placenty.
Provitamínem vitamínu A je beta-karoten (z beta-karotenu si organizmus umí vytvořit vitamín A). Ten se vyskytuje i v rostlinných zdrojích. V karotce, rajčatech, zelené listové zelenině, špenátu, v meruňkách, broskvích, pomerančích, rovněž ve vaječném žloutku.
Pozor na nadměrné užívání vitamínu A! Ve vyšších dávkách může způsobit těžké poškození plodu.
Vitamín D
Tento vitamín je důležitý pro vývoj kostry a zubů. Pomáhá vstřebávání vápníku a vitamínu A. Jeho zdrojem je sluneční záření.
Hořčík
Jde o esenciální prvek, který je nepostradatelný pro metabolizmus enzymů. Podporuje růst plodu, snižuje riziko předčasného porodu, protože snižuje dráždivost dělohy. Nedostatek tohoto prvku se projevuje těhotenskými křečemi, stahy dělohy, brněním, tvrdnutím břicha.
Najdete ho v máku, mandlích, ořechách (kešu, para, vlašských, lískových), v luštěninách, droždí, pohance, kávě a čokoládě. Dále ho obsahují ryby, maso a vnitřnosti, obiloviny, zelenina (květák, rajčata, okurky, špenát, kapusta), ovoce (banány, datle, jahody, maliny, meruňky, ostružiny), sýry a mléčné výrobky, vejce.
Zinek
Je důležitý pro vývoj kostry a životně důležitých orgánů, také pro růst plodu. Má vliv na obranyschopnost organizmu. Zkracuje proces hojení a udržuje duševní zdraví.
Zinek obsahují mořské ryby, ústřice, krevety, hovězí a vepřové maso, játra, vaječné žloutky, dýňová a slunečnicová semínka, mléčné výrobky a mléko, luštěniny, listová zelenina, obilné klíčky, houby, droždí, meruňky, ořechy.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa