Těhotenství, jak všichni vědí, trvá 9 měsíců, takže létu se těhotná žena téměř nevyhne. Ovšem je rozdíl prožívat léto začátkem těhotenství nebo koncem těhotenství. Poslední týdny těhotenství jsou náročné i pro úplně zdravou ženu v zimě, natož pak v horkých letních dnech, kdy rtuť teploměru často vystoupá až ke třicítce. Čemu se v letních dnech vyvarovat a jak si nadále své těhotenství užít?
Těhotenské potíže v létě
Každá těhotná musí dodržovat pitný režim, dvojnásob to platí v horkých letních dnech. Mohlo by dojít k přehřátí organizmu a následné dehydrataci. Vhodné je pít dostatek čisté vody, případně ovocné džusy, ovocné čaje. V těhotenství může docházet ke zvýšené potivosti, proto je pravidelný přísun tekutin pro tělo velmi důležitý.
Často se v těhotenství objevují otoky, nejčastěji na nohou v oblasti kotníků (mohou se však objevit i na prstech či rukou). Také křeče v lýtkách jsou častými těhotenskými obtížemi. Těhotná by se měla snažit o pravidelný, přiměřený pohyb. Pomoci mohou i masáže. Nohy polohujte do vyvýšené polohy (třeba večer u televize hoďte nohy nahoru). Otoky spolu s vysokým krevním tlakem či bílkovinou v moči rozhodně berte vážně a informujte svého gynekologa. Pár rad, jak zabojovat proti otokům – Nedávejte si nohu přes nohu. Neseďte dlouho. Noste boty bez podpatku.
V létě u těhotných žen může docházet k častým změnám tlaku. Může se objevit pocit nadměrné únavy, točení hlavy či ztráty orientace, což bývá způsobené poklesem tlaku. Je důležité co nejvíce odpočívat vsedě nebo vleže. A opět dodržovat pitný režim.
Opalování se v těhotenství
Opalovat se v těhotenství není bezpečné a těhotné ženy by se neměly vystavovat přímému slunci, hlavně kolem poledne. Na slunci být pouze po ošetření kůže krémem s UV filtrem. V těhotenství dochází ke zvýšené tvorbě melaninu, a tak jsou těhotné náchylnější k tvorbě pigmentových skvrn. Tělo těhotné má vyšší teplotu a zvýšené hladiny některých hormonů zhoršují termoregulaci, zvyšuje se tak riziko přehřátí. Koncem těhotenství (ve třetím trimestru) dochází v poloze na zádech k utlačování dolní duté žíly a pak by těhotné ženě při opalování na zádech hrozilo omdlení.
Koupání v těhotenství
Těhotnou ženu jistě koupání velmi láká, díky zvýšené tělesné teplotě je jí stále teplo. Koupání, plavání je samozřejmě pro těhotnou jednou z nejvhodnějších pohybových aktivit a rozhodně není nutné se ho vzdát. Dávejte však pozor, do jaké vody vlezete. Těhotné ženy jsou ohroženy zvýšeným rizikem zánětu močových cest a také gynekologickým záněty. Pokud neznáte kvalitu přírodního koupání, raději do vody nelezte. Koupání v moři se obecně doporučuje, avšak pozor na velké vlny a nárazy do břicha. Rizikové prý bývají i domácí bazény, které jsou plny chemie a chlóru. Vysušují a dráždí kůži a sliznici. Pokud jste našli pěkné a vhodné koupání, užijte si ho. Poté se převlékněte do suchých plavek.
Letní cestování v těhotenství
Léto je spojené s dovolenými a cestováním. Dnešní moderní těhotné ženy jdou s dobou. I zde však je několik věcí, na které je třeba dát si pozor. První trimestr bývá u většiny žen náročný, spojený s nevolnostmi a únavou. Třetí trimestr je zas rizikový z hlediska předčasného porodu. Nejvhodnější proto může být pro cestování druhý trimestr.
Kratší vzdálenosti většině těhotných nedělají problémy. Před každou delší cestou byste měli zvážit, jak se na dané místo dopravíte. Letecké společnosti od 28. týdne mohou vyžadovat lékařské potvrzení o schopnosti letu. Zjistěte si, zda na místo, na které cestujete, je dostupná lékařská péče.
Při dlouhé cestě autem dělejte častější přestávky a dodržujte pitný režim.
Letní jídelníček pro těhotné
Léto nabízí spoustu lákavé potravy. Využijte velké množství zeleniny a ovoce. Vašemu tělu to jen prospěje a dodáte mu spoustu vitamínů a minerálních látek. Do svého jídelníčku můžete zařadit ovoce a zeleninu v syrové podobě, ale také ve formě džusů a koktejlů, které jsou velmi osvěžující v horkých letních dnech. Zeleninu využívejte k přípravě rozmanitých salátů. Pozor na majonézu ve velkém množství, pokrmy ze syrových vajec, zrající sýry a nedostatečně tepelně zpracované maso (salámy, paštiky, uzeniny). Riziko potravinové nákazy salmonelózou či listeriózou, obzvlášť pro těhotné, tu je a pro těhotné může mít fatální následky.
Pokud jste na dovolené, tak pozor na tamější nabídku potravin, na které nejste zvyklé. Zejména v pouličních stáncích či rychlých občerstveních. Raději si dopřejte jídlo přímo z hotelu.
Přejeme příjemně prožité léto, plné hezkých zážitků, a co nejméně těhotenských komplikací!
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa