O tom, jak ovulace probíhá a co se v těle ženy děje, jsme již psali v článku Ovulace – jak a kdy probíhá. Nyní se zaměříme přímo na zjišťování ovulace (tedy plodných dnů) pomocí ovulačních testů, které si můžete koupit v lékárně, stejně jako testy těhotenské. Ovulační testy jsou výbornou pomůckou pro páry, které se snaží otěhotnět. Pomocí ovulačních testů mohou zjistit nejplodnější dny v měsíci.
Jak ovulační testy fungují?
Ovulační test vypadá podobně jako těhotenský test a také se stejným způsobem používá. Ponoří se na pár sekund do vzorku odebrané moči a poté se vyhodnotí výsledek.
Ovulační test zachytí lidský luteinizační hormon (LH). Tento hormon je vyplavován do krevního oběhu a poté i do moči v období ovulace. Pomocí testů tak může žena zcela přesně určit své plodné dny. Luteinizační hormon je důležitý pro funkci vaječníků během menstruačního cyklu. V moči se normálně vyskytuje jen ve velice malém množství, který test nezachytí. Avšak množství LH se mnohonásobně zvýší 1 – 2 dny před ovulací, zhruba v polovině menstruačního cyklu. Sledováním LH v moči je tedy snadné určit plodné dny, tedy nejlepší čas pro oplodnění vajíčka. A dobře může ovulační test posloužit i při stanovování neovulačních cyklů. Některé ženy mohou normálně menstruovat, avšak k uvolnění vajíčka (ovulaci) nedochází. A toto ovulační test také zachytí, resp.nezachytí LH ve vzorku moči.
Ovulační testy se rozhodně nedoporučuje použít jako antikoncepci. Sperma může totiž přežít až 72 hodin a ovulační test předpovídá nárust LH pouze 24 – 36 hodin dopředu. Pohlavní styk, který by proběhl před nárůstem LH, by mohl vést k nechtěnému těhotenství.
Test mohou ovlivnit také některé další faktory. Pokud žena užívá léky obsahující hCG (těhotenský hormon) nebo LH mohou testování ovlivnit. Také výsledek testu může ovlivnit to, pokud je žena již těhotná, v menopauze nebo užívá hormonální antikoncepci. Léky na bolest, antibiotika a další běžně dostupné léky by výsledky testu neměly ovlivnit.
Jak testovat?
Před použitím ovulačního testu je nutné znát délku menstruačního cyklu. Testování by mělo probíhat alespoň 6 dnů za sebou, příp.až do nárůstu LH. Pokud má žena, která ovulační test použije, menstruační cyklus kratší než 21 dnů a delší než 38 dnů, měla by se o použití ovulačního testu poradit s ženským lékařem.
Na rozdíl od těhoteského testu se u ovulačních testů nepoužívá ranní moč, neboť neobsahuje dostatek LH. K testování se doporučuje použít moč z průběhu dne – ideálně mezi 10. a 20. hodinou. Moč se nechá v nádobě odstát asi 5 minut, poté se může vložit testovací proužek. Před testování je dobré omezit přísun tekutin (přibližně 2 hodiny před testováním), protože nadbytek pití snižuje koncentraci LH v moči.
Pozitivní výsledek lze zjistit z testu tehdy, pokud je testovací proužek stejně barevný nebo tmavší než kontrolní. Negativní výsledek je tehdy, je-li testovací proužek světlejší než kontrolní, nebo pokud se objeví proužek jen jeden. Neplatný test je v případě, kdy se proužek neobjeví žádný.
Jaký test koupit?
Stejně jako u těhotenských testů jsou na trhu i ovulační testy v různých variantách. Existuje klasický testovací proužek, kazeta nebo midstream (kde se test dává přímo do proudu moči). Všechny tyto testy jsou založené na stejném principu. K zachycení ovulace existují i malé mikroskopy, které vypadají jako rtěnka a kde se ze slin sleduje po zaschnutí na sklíčku mikroskopem povrch. Poku se objeví tzv. kapraďovitý povrch, k ovulaci dochází.
Cena ovulačních testů se liší podle typu testu. A to přibližně mezi 40 Kč a 80 Kč. Existují i mnohem dražší ovulační testy, ale ty k testování nepotřebují vzorek moči, nýbrž sliny. Cena takových testů se pak může vyšplhat až na 500 Kč.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa