Proč by těhotné ženy měly jíst kyselinu listovou? Jaký má význam v těhotenství a v kterých potravinách je nejvíce obsažena?
Kyselina listová patří mezi vitamíny skupiny B. Člověk si ji nedovede sám vytvořit a musí ji proto přijímat ve stravě. Kromě základního metabolismu je nezbytná pro dělení buněk a tím pádem i pro růst plodu. Její potřeba se v těhotenství zvyšuje.
U některých žen, které v minulosti prodělaly spontánní potraty na začátku těhotenství nebo kterým se již v minulosti narodilo dítě poškozené rozštěpem neurální trubice, je zvýšená pravděpodobnost genetické poruchy hospodaření s kyselinou listovou. V těchto případech se podávají vysoké dávky kyseliny listové již před plánovaným početím, v době otěhotnění i na počátku těhotenství, kdy je pravděpodobnost poškození na podkladě nedostatku kyseliny listové nejvyšší. Tyto velké dávky (4 mg denně až do konce 12. týdne těhotenství) nelze nahradit stravou, žena by měla kyselinu listovou užívat ve formě preparátů, které jí doporučí lékař.
Pro ženu, která neměla v minulosti samovolný potrat a ani v rodině není genetické riziko rozštěpu neurální trubice, se doporučuje pestrá strava s dostatečnými zdroji kyseliny listové. Pozor ale na to, že kyselina listová může být některými kuchařskými úpravami zničena. Záleží na době varu a teplotě. Nejlepšími zdroji kyseliny listové jsou tedy syrové potraviny jako např.ořechy, semena, drobné ovoce (jahody), syrová zelenina (hlávkový salát, chřest). Zeleninu lze upravovat v páře, aniž by byla kyselina listová zničena – takto lze upravit např. kapustu, květák či brokolici. Z potravin, které se musí upravovat vařením, má vysoký obsah kyseliny listové vaječný žloutek, sója, celozrnné obiloviny. Bohatým zdrojem jsou lupínky (cornflakes) obohacované kyselinou listovou nebo pivovarské kvasnice (zdroj všech vitamínů sk. B). Vysoký obsah kyseliny listové mají také játra a vnitřnosti, které se však v době těhotenství příliš nedoporučují pro jejich vysoký obsah vitamínu A a možnou pravděpodobnost přítomnosti toxických látek.
Doporučená denní dávka
Doporučená denní dávka kyseliny listové je 0,4 mg (400 μg). Tam, kde je předpoklad nedostatečného příjmu stravou, je vhodné kyselinu listovou doplňovat pomocí tablet. Někteří lékaři radí všem těhotným ženám v prvním trimestru těhotenství, aby užívaly kyselinu listovou i v tabletách.
Zdroje kyseliny listové
(obsah kyseliny listové ve 100g potraviny v μg)
Košťálová zelenina
- brokolice (33)
- kadeřávek (90)
- růžičková kapusta (78)
- květák (55)
Listová zelenina
- hlávkový salát (37)
- špenát (78)
Kořenová zelenina
- červená řepa (93)
- ředkvička (24)
Ostatní zelenina
- chřest (86)
Ovoce
- jahody (16)
- maliny, ostružiny (30)
- pomeranč (24)
- datle (21)
Ořechy
- vlašské ořechy (77)
- lískové ořechy (71)
- arašídy (53)
- kešu (60)
- sezamová semínka (90)
- slunečnicová jádra (90)
Luštěniny
- sójová mouka plnotučná (190)
Droždí (1020)
Obiloviny
- chléb celozrnný (40)
- chléb konzumní (18)
- rohlík (27)
- celozrnný rohlík (40)
Míchaná vejce (50)
Obohacené lupínky (cornflakes)
- Cini Minis Nestle (170)
-
Šmudlův mls Bona Vita (156)
Přečtěte si i další články o těhotenství:
- Zdravý jídelníček v těhotenství
- Jak je důležitý pitný režim v těhotenství
- Přehled vyšetření v těhotenství
Podívejte se také na velký výběr kojeneckého oblečení, u nás si určitě vyberete.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa