JAK SE BUDE JMENOVAT?

Vybíráte jméno pro své nenarozené dítě? Nevíte si rady? Máme pro vás pár rad, jak správně vybrat, aby jste byli, vy rodičové a v budoucnu i dítě, spokojení. Ovšem musíte si uvědomit, že se svým jménem bude dítě, později dospělý člověk, žít celý život. Vybrat správné jméno je umění. Někdy i dřina, u které se zapotí celá rodina.

Jména běžná, cizí, neznámá.

Na rozdíl od minulosti dnes mají rodiče na výběr z větší škály jmen. Mohou vybrat jméno z našeho českého kalendáře, ale mohou jít hledat i za hranice našeho státu. Na to, aby rodiče, protože i ti jsou různí, nevybrali jméno, které je až přespříliš zvláštní, dohlíží matriky. Každá matrika má seznam schválených jmen a pokud jste si vybrali nějaké cizí, je dobré dojít na matriku, kde vám vaši volbu odsouhlasí nebo zamítnou. V případě, že na svém seznamu matrika nemá to vámi vybrané jméno, ještě nepropadejte panice. Znamená to, že jméno, které jste vybrali, ještě nemá žádný občan našeho státu, ale můžete požádat o schválení jména soudní znalkyni v oblasti jmen Miroslavu Knappovou, autorku známé knihy Jak se bude jmenovat?. Posudek na křestní jméno stojí 500-1000 Kč. V případě zamítnutí o tuto částku přijdete. Pokud však bude jméno schváleno, bude zaneseno do matričních seznamů křestních jmen a mohou ho využít i další rodiče.

Rodiče se musí ve výběru jména shodnout.

Shodnout se s partnerem na jménu pro vaše nenarozené dítě může být problém. Každému se líbí něco jiného, každý má určité jméno spojeno s nějakou osobou a ne vždy to je osoba tak oblíbená, aby dítě muselo mít jméno stejné. Nakonec však alespoň užší výběr jmen dát dohromady rodiče musí. Můžete do výběru jména zapojit i sourozence, ovšem s tím že konečné slovo mají rodiče.

Hodí se k příjmení?

Jméno by mělo s příjmení dobře znít. Buďte soudní. Jak by se vám žilo se jménem, např. Václav Václavík, Michal Michal, Bára Divá, George Myšička, Anabela Hubáčková,..

Je-li vaše příjmení ryze české (Novák, Vácha, Novotný) nebo s nějakým významem (Myšička, Opička, Jelínek...), zvažte, zda se k němu bude hodit cizí křestní jméno, aby spojení jmen neznělo směšně.

Důležitým faktorem je též délka jména a příjmení. Ono podepisovat se Anastázie Nejezchlebová nebude pro malé dítko žádná radost. Zatímco ostatní děti už budou psát písemku, malá Stázka bude stále ještě vyplňovat jméno. Podle doktorky Knappové je dobré ke krátkému příjemní vybrat delší jméno a naopak. Např. Iva Drahorádová, Miloslava Suchá).

Jít s davem, nebo se lišit?

Další důležitou věcí, kterou rodiče musí probrat, je, zda chtějí mít jméno běžné nebo se chtějí lišit. Dobré je zjistit si, která jména jsou v posledních letech nejoblíbenější a dohodnout se, zda i vám vyhovuje mít jméno běžné, nebo zda nechcete jít s proudem a chcete jméno svého dítěte mít jiné, neobyčejné.

Nezlomte si jazyk.

Představte si, že se musíte představovat: „ Petr Rek“, „Zdeněk Kubíček“, zde je patrné že pokud je stejná hláska na konci jména a na začátku příjmení, špatně se to vyslovuje.

Jazykovědci též nedoporučují, aby se jméno rýmovalo: „Matouš Palouš“.

Za nevhodné spojení se též považuje spojení dvou křestních jmen, i když jedno z nich je příjmení. Např. Václav Michal, Milan Petr. Potom není jasné, které je jméno a které příjmení.

Přejeme, aby váš výběr dopadl přesně tak, jak si přejete vy a vaše dítě bylo spokojeno!

Už máte jméno vybrané nebo se stále rozhodujete? Pojďte s námi diskutovat na našich facebookových stránkách! Každé jméno je krásné, hlavně když se líbí rodičům. Tak jaké jméno je pro vás to nej?

Žádný komentář

Vložit komentář