Co znamená zkratka IVF? Jak takové IVF probíhá?
IVF (In Vitro Fertilizace) neboli oplodnění ve zkumavce či mimotělní oplodnění je metoda asistované reprodukce, která již spoustu let dopomáhá neplodným párům k vytouženým dětem.
Principem této metody je stimulace vaječníků a následný odběr vajíček, jejich oplodnění spermiemi v laboratorních podmínkách a transfer embrya nebo embryí do děložní dutiny.
Průběh IVF můžeme rozdělit do 4 fází:
1.fáze – stimulace vaječníků
V této fázi se ženě podávají hormonální preparáty (injekčně nebo perem do kožní řasy na břiše), které stimulují vaječníky k vývoji většího množství folikulů a tedy vyšší produkci vajíček. Během stimulace se chodí pravidelně na ultrazvuk, aby lékař zjistil, jak reagují vaječníky na dávky hormonů.
2.fáze – OPU – odběr vajíček
Vajíčka jsou ženě odebírány většinou v celkové anestezii. Pod ultrazvukovou kontrolou jsou ženě napíchnuty vaječníky (jehla je vedena pochvou) a provedena punkce vajíček z folikulů. U odebraných vajíček je následně zjišťována jejich zralost. Zralá vajíčka jsou umístěna do kultivačního systému, který zabezpečuje vhodné prostředí pro jejich další vývoj.
Narkóza při OPU je krátká. Pocity pacientek po OPU se různí. Některé snáší zákrok bez problémů, jiné cítí tlak v podbřišku nebo jim je nevolno po anestezii. Po OPU žena hodinu až dvě leží na dospávacím pokoji. Ve stejné době je partnerovi odebráno sperma.
3.fáze – oplodnění vajíček a kultivace embryí
Po OPU obvykle přijde embryolog a probere s neplodným párem možnosti oplodnění.
Nabízí klasické IVF nebo nabídne metodu ICSI.
Standardní IVF znamená, že spermie jsou společně s vajíčky umístěny do „zkumavky“ a dochází k samovolnému oplodnění. Druhý den embryolog zjišťuje, kolik vajíček se oplodnilo a informuje neplodný pár. Tato metoda se provádí, pokud jsou spermie kvalitní – spermie musí vlastními silami docestovat až k vajíčku a projít jejich obaly, aby došlo k oplodnění.
Další zmíněnou metodou je ICSI (Intracytoplazmatická injekce spermií). Tento způsob se provádí v případě nekvalitních spermií (např.snížená pohyblivost). Je to metoda, kde je pomocí injekce jedna spermie vpravena do jednoho vajíčka.
Další metodou je metoda PICSI – jde o modifikaci metody ICSI spojenou s výběrem té nejlepší spermie. Pomocí PICSI lze vybrat k oplození vajíčka spermii optimální zralosti. Principem této metody je vazba zralé spermie na speciálně ošetřený povrch Petriho misky, na který je nanesen gel s hyaluronanem. Tato látka je přirozenou součástí obalů vajíček, a právě hlavička spermie je na hyaluronan vázána. Při metodě PICSI tedy embryolog vybere ty spermie, které vykazují pozitivní vazbu na hyaluronan.
Následuje kultivace spermií. Oplodněná vajíčka jsou přenesena do kultivačního roztoku. Za dalších 24 hodin dochází k dělení buněk (rýhování). V tomto stádiu jsou embrya dvou až čtyřbuněčná a schopná být přenesena zpět ženě do dělohy.
Všechny centra asistované reprodukce však nabízí prodlouženou kultivaci a to nejméně o dalších 24 hodin, nejlépe však až do stádia blastocysty (tedy 5. -6.den po OPU). Prodloužená kultivace umožňuje transferovat do dělohy ta nejkvalitnější embrya. Transfer embryí po prodloužené kultivaci je přirozenější, protože embryo při přirozeném otěhotnění v těle ženy též do dělohy doputuje cca 5.-6. den po oplodnění.
4.fáze – ET - embryotransfer
Embryotransfer je přenost embryí do dělohy ženy. Transferuje se obvykle jedno nebo dvě embrya. Transfer se provádí tenkou kanylou přes hrdlo děložní rovnou do dělohy. Ze zákroku žena mít strach nemusí. Bývá téměř bezbolestný, asi jako při běžné gynekologické prohlídce. Po transferu žena asi hodinu leží na sále či dospávacím pokoji a je jí doporučen klidový režim v následujících dnech.
Embrya, která zbyla a nebyla transferována do dělohy, bývají zamražena pomocí kryokonzervace a mohou být po rozmrazení použita k transferu (např.při neúspěšném prvním pokusu, nebo po letech, když chce pár pořídit sourozence). Transfer rozmrazených embryí se nazývá KET – kryoembryotransfer.
Asistovaný hatching – Před uhnízděním embrya v děloze musí embryo opustit ochraný obal, který chránil vajíčko před vícečetným průnikem spermií. Aby se zvýšila šance, že embryo svůj obal bez problému opustí, používá se metoda asistovaného hatchingu. AH je metoda, kterou provádí embryolog před transferem embrya do dělohy, a při které naruší jehlou nebo laserovým paprskem obal embrya pro jeho lepší vycestování z obalu a snazší uhnízdění v děloze.
Následuje doba čekání na výsledek umělého oplodnění. Testovat může žena klasickým těhotenským testem obvykle 14 dní (po embryotransferu. Pro potvrzení či vyloučení těhotnství je pozvána do CARu na krevní testy.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa