Některé ženy, pokud chtějí odnosit vlastní dítě, mají jen jednu jedinou možnost jak otěhotnět, a to je mimotělní oplodnění s darovanými vajíčky. Bez pomoci dárkyň vajíček by nikdy neměly šanci porodit zdravé dítě. Kdo se může stát dárkyní vajíček? Jak se vajíčka darují?
Dárcovství vajíček ještě není zcela známou věcí. S touto možností se setkává hlavně pár, snažící se o vlastní dítě a léčící se z neplodnosti. Dárkyň vajíček je málo, protože reklama na dárcovství, příp. oslovování případných dárkyň je zakázáno. Pokud se zdravá žena rozhodne darovat vajíčka, většinou to bývá z důvodu, že někdo v jejím okolí neplodností trpí a ví, že ona může pomoci. Obvykle to bývá tak, že příjemkyně vajíček je v centru asistované reprodukce vyzvána, že s sebou může přivést svoji známou, která bude ochotna vajíčka darovat. Nikoliv však přímo jim, svým známým. Příjemkyně dostává vajíčko jiné, ovšem dárkyně pomůže čekatelce na vajíčka posunout se v žebříčku čekatelek na oplodnění na první místo. Jednou z možností je také využít vajíčka žen, které samy umělé oplodnění podstoupily a vyprodukovaná vajíčka jim zbyla. Česká legislativa neumožňuje dárkyním, aby byly odměněny za svá vajíčka, avšak každé centrum asistované reprodukce, kde k darování dochází, ženě kompenzuje částkou přibližně kolem 20 000,-Kč, což je částka rovnající se ušlé mzdě za dobu, kdy žena dochází na vyšetření a na zákroky do CARu.
Kdo může vajíčka darovat?
Žena, která chce být dárkyní vajíček, musí splňovat určitá kritéria. Mezi nimi je věk od 18 do 35 let, všeobecně dobrý zdravotní stav, absence vážné genetického nebo psychiatrického onemocnění v rodině. Pro ženu, která chce vajíčka darovat, celý proces darování znamená přibližně 4-5 návštěv centra asistované reprodukce. Pracovní neschopnost není nutná.
Jak darování vajíček probíhá?
První věc, kterou musí žena, která chce vajíčka darovat, udělat, je zjistit si, do kterého centra asistované reprodukce to má nejblíže. Zkrátka kde veškerá vyšetření a zákrok podstoupí. Zavolat tam a domluvit se na dalším postupu, který obvykle bývá následující. Každé dárkyni je na začátku provedeno genetické vyšetření a jsou provedeny testy na pohlavně přenosné nemoci i na nemoci jater. Poté je ženě vyšetřen hormonální profil z krve a je jí provedena preventivní gynekologická prohlídka. Pokud žena všechny podmínky pro dárcovství splnila, je jí navržen stimulační cyklus, po kterém následuje samotný odběr vajíček, který se provádí v celkové anestezii a asi dvě hodiny po odběru může jít žena domů. Tímto dnem pro dárkyní končí veškerá spolupráce s centrem asistované reprodukce a na vajíčka nemá již žádný právní nárok. Dárkyně se nedozví, komu byla vajíčka určena. Ovšem zůstane ji příjemný pocit, že zcela jistě pomohla někomu, kdo by bez jejích vajíček děti nikdy neměl.
Jsou nějaké komplikace?
Vzácně se může objevit závažnější komplikace, mezi které patří ovariální hyperstimulační syndrom (OHSS). Je to velmi bouřlivá reakce ženiných vaječníků, které byly hormonálně stimulovány, aby vyprodukovaly co nejvíce vajíček. U malého procenta žen, u kterých je OHSS potvrzen, je nutná hospitalizace. V souvislosti s vyšší propustností cévní stěny se totiž v dutině břišní hromadí (možno i v okolí plic a srdce) volná tekutina. U žen se to projevuje tak, že se jim výrazně zvětší břicho, zvrací, pociťují napětí a bolest v podbřišku, jsou dušné. Léčba OHSS je založena na klidovém režimu, dostatku tekutin a bílkovin. Těžší stupeň OHSS je nutno hospitalizovat a žena je důsledně sledována, jsou jí podávány infuze, léky na ředění krve a léky tlumící bolest.
A co vy, milé maminky, byly byste ochotny darovat vajíčka?
1 Komentář