O cvičení a pohybové aktivitě v těhotenství se říká spousta nepravd a mýtů. Vzhledem k tomu, že se péče o těhotené z domácího prostředí přesunula do prostředí nemocničního, lékařského, tak se chybně na těhotné nahlíží jako na nemocné. Opak je pravdou. Těhotenstí je přirozený stav ženy. Pokud není doprovázeno zdravotními komplikacemi, nemělo by mít vliv na tělesnou aktivitu ženy.
Cvičení v těhotenství je pro budoucí maminky prospěšné. Cvičením můžeme rozumět plavání, procházku v přírodě či cílenou tělesnou aktivitu ve speciálních sportovních či mateřských zařízeních. Správné cvičení s odpovídající fyzickou zátěží pomůže gravidní ženě vydat přebytečnou energii a zároveň se správně uvolnit a protáhnout. Cvičení má pozitivní vliv na:
- správné zažívání (těhotné často trpí na zácpu)
- křeče v nohách a bolesti v zádech
- pozitivní myšlení a uvolnění psychického napětí
- kvalitní spánek
- příprava na porod
- setkání s ostatními těhotnými
- návrat po porodu opět do formy
- zlepšení krevního oběhu v dolních končetinách, snížení rizika otoků
Nelze jednoznačně říct, která aktivita je v těhotenství nejvhodnější, protože každé těhotenství je jiné. Stejně tak každá nastávající maminka je jiná, s jinou stavbou těla a rozdílným vztahem ke sportu. Maminka by měla dbát rad lékaře, ale také se řídit vlastním rozumem a pocity. Ženy, které byly před těhotenstvím zvyklé sportovat, by neměly s fyzickou aktivitou přestávat, jen cvičit s menší intenzitou. Ženy, které na cvičení zvyklé nejsou, by se neměly v těhotenství pouštět do intenzivního tréninku, ale spíš vyzkoušet lehčí disciplíny. Co se doporučuje všem bez rozdílu výkonnosti, jsou procházky na čerstvém vzduchu.
Kromě fyzické zdatnosti musí těhotné ženy respektovat i pokročilost těhotenství. V těhotenství by se ženy měly vyhnout nevhodným aktivitám, jako jsou bojové sporty, dlouhé a náročné běhy, lyžování na přelidněném svahu, jízda na kole v terénu, zkrátka jakékoli otřesy či případné pády nejsou pro těhotné vhodné, protože nepůsobí dobře na plod, na páteř i kolena těhotné, protože právě tyto části jsou v těhotenství více zatíženy. Ženy – běžkyně, které jsou na běh zvyklé, pokračovat v běhání mohou, ale mírnějším tempem a s dobře odpruženými botami. Příjemným pohybem pro těhotné je i plavání. Uvolňuje svaly a klouby, protože voda nadnáší. Pozor na přelidněný bazén, kde hrozí, že by vás někdo kopnul.
Některá sportovní centra či mateřská centra nabízejí přímo cvičení pro těhotné. Taková cvičení bývají založeny na udržení fyzické kondice, přípravě na porod, správné dýchání a vůbec celkové duševní naladění na budoucí porod. Tato organizovaná cvičení zahrnují:
- dechová cvičení – nácvik správného dýchání se při porodu bude hodit.
- cviky na posílení pánevního dna – tyto cviky slouží jako prevence inkontinence. Ženy, které své pánevní dno ovládají, mívají jednodušší porody.
- cviky na uvolnění bederní páteře - s rostoucím bříškem roste zátěž bederní páteře. Při tomto cvičení se využívají nafukovací míče.
Jak bezpečně cvičit v těhotenství:
- Pozor na přehřátí nebo na prochladnutí při cvičení
- Vhodnější je krátké cvičení vícekrát za den
- Noste vhodné sportovní oblečení, sportovní podprsenku a obuv
- Vyhněte se poskokům a situacím s rizikem nárazu či pádu.
- Dodržujte pitný režim.
- Dbejte na zahřátí před cvičením. Necvičte na maximální zátěž.
-
Naslouchejte svému tělu. Pozor na točení hlavy, pocity na omdlení, křeče vnohou, v tom případě cvičit přestaňte.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa