Cvičení a pohybová aktivita, do které běh patří, by měla být součástí života nás všech. I v těhotenství. Avšak šíří se o mnoho polopravd, nepravd a mýtů o pohybu v těhotenství. Na těhotnou ženu je v dnešní době pohlíženo jako na pacienta, protože se péče o těhotné přesunula z domácího prostředí do prostředí nemocničního a lékařského. Avšak těhotenství je pro ženu přirozený stav. Jestliže není doprovázeno žádnými zdravotními komplikacemi, nemělo by mít vliv na tělesnou aktivitu ženy.
Jakákoliv pohybová aktivita je pro budoucí maminka prospěšná. Nelze jednoznačně říct, která aktivita je v těhotenství nejvhodnější, protože každé těhotenství je jiné, každá žena je jiná, má jinou stavbu těla a různý vztah ke sportu. Správná pohybová aktivita s odpovídající fyzickou zátěží pomůže těhotné ženě vydat přebytečnou energii a zároveň se uvolnit a protáhnout. Po pohybu bude mít žena správné zažívání, nebude trpět na bolesti v zádech a křeče v nohách, bude mít veselou mysl a kvalitní spánek, bude lépe fyzicky připravena na porod a po porodu se bude lépe vracet do formy, zlepší se jí krevní oběh a sníží rizika otoků apod.
Můžete běhat i v těhotenství
Pokud ráda běháte a plánujete založit rodinu nebo jste už dokonce těhotná, nemusíte se děsit, že budete muset s běháním přestat. Pro aktivní ženu, která je na běh zvyklá, je běhání i v těhotenství vhodné. Jestliže těhotenství probíhá bez komplikací, není důvod běžecké boty odložit. Na běh v těhotenství neexistuje žádný univerzální návod, kolik kilometrů může žena běhat, jak často, jak rychle, atd. Záleží na tom, jak se žena cítí. Doporučuje se ubrat ze svých obvyklých tréninkových dávek, zvolnit tempo a především poslouchat své tělo. V době těhotenství není dobré běhat intervalové a rychlostní tréninky a raději se držet v aerobních hodnotách tepové frekvence, tedy dlouhodobě rozhodně nepřekonávat hranici 140 tepů za minutu, jinak by hrozilo přehřátí a přidušení miminka. Rozhodně by těhotná měla vypustit účast na různých závodech, protože běžecké závody si kladou velké nároky na organismus, tělo se přehřívá a tepová frekvence je vysoká.
Rozhodně se nedoporučuje s běháním v těhotenství začínat. Pokud nejste na běh zvyklá, v těhotenství s ním nezačínejte.
Běh v prvním trimestru
V prvních třech měsících těhotenství je bříško malé, tedy nečiní žádné omezení při běhu. Rovněž však mnoho žen v tomto období trpí nevolnostmi, které mohou od běhání ženu odradit. Je dokázáno, že běh pomáhá nevolnosti zmírnit či zcela odstranit. Další těhotenskou nepříjemností je zvýšená únava. Tu nedoporučujeme za každou cenu překonávat. Zkrátka pokud se cítíte unaveně a ospale, je lepší trénink vynechat a nabrat sílu do dalšího běhání odpočinkem. Uvádí se, že žena do 18. týdne těhotenství by neměla běhat více než 7 hodin týdně.
Běh ve druhém trimestru
Druhý trimestr většina žen zaznamenává zmírnění těhotenských příznaků a po fyzické stránce se cítí lépe. Avšak začíná růst bříško, díky tomu se ženě mění těžiště, a proto je třeba dbát zvýšené opatrnosti při běhu a vyhnout se pádům způsobeným změnou těla.
Běh ve třetím trimestru
Třetí trimestr je charakteristický již velikým bříškem, proto běh je pro ženu obtížnější. Proto je příjemnější a prospěšnější zvolit rychlou chůzi. Obecně platí, že pokud se ženě udělá během běhu jakkoliv nevolno, nebo pokud ucítí nepříjemný tlak či bolest v oblasti břicha, měla by okamžitě zastavit a počkat, až tyto nepříjemné stavy odezní.
Tip: Při běhání vsaďte na maximálně pohodlné oblečení, které vás nijak neomezí. Vsaďte třeba na kvalitní české legíny.
Rady při běhání v těhotenství
Volba vhodné obuvi. Obuv by měla být co nejvíc odpružená, tlumit nárazy a dobře padnout na nohy. Příliš velké otřesy nejsou zdravé ani pro těhotnou ženu, ani pro miminko.
Pro běhání je vhodnější měkčí povrch, tedy lesní a polní cesty, tráva (tam dbejte zvýšené opatrnosti, abyste nezakopla o drn).
Zvýšený nárok na příjem tekutin. Těhotné běžkyně by měly s sebou mít láhev s pitím a průběžně doplňovat tekutiny, aby nedošlo k dehydrataci, která by mohla snížit prokrvení dělohy a ohrozit tak vývoj miminka.
Bolest prsou při běhu vyřeší kvalitní podprsenka.
Častý pocit, že musíte jít na malou vyřešíte tím, že si při běhu odskočíte za keřík. S tím také počítejte a mějte s sebou papírový kapesníček či toaletní papír.
Počasí. Nemusíte běhat za každého počasí. Ve velkém horku hrozí přehřátí, při nepřízni zas ofouknutí a zkrátka si to neužijete. Do zimy se lépe oblékněte a doma po doběhnutí pak prohřejte ve vaně.
Běhejte s někým, ne sama. Alespoň v závěru těhotenství, kdy už by to na vás mohlo přijít.
Běhání vám ulehčí a zpříjemní různé těhotenské doplňky. Jako těhotenské legíny, těhotenský pás, tejpy na zafixování bříška.
Nezapomeňte se protahovat. A běh můžete doplnit jiným sportem.
Zkrátka poslouchejte své tělo. To si samo určí, co je mu příjemné a co už raději ne.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa