Jistě jste již někde četli o tom, že některé ženy po porodu sní svou vlastní placentu. Možná vám to přijde nechutné, ale pojídání placenty je zdraví prospěšné a stává se trendem. Jsou k tomu nějaké důvody?
Ze zvířecí říše
Většina vyšších savců, tzv. placentálové, konzumují po porodu placenty. Nejde jen o šelmy, ale i býložravci. Konzumací placenty se urychlují hojivé porodní procesy a napomáhá to ke spuštění laktace. U býložravců se dříve uvádělo, že konzumují placenty z důvodu, aby nepřilákali k mláděti dravce. U krav v domácích chovech se bránilo pozřít placentu, aby se kráva neudusila nebo neměla trávicí potíže. Opice jako nejbližší příbuzní člověka, ty býložravé i ty všežravé, placenty požírají. Placenta je plná aminokyselin, proteinů, uhlohydrátů, vitamínů, minerálů, nukleové kyseliny, biologicky aktivních peptidů a enzymů… U různých savců má placenta různý tvar. Primáti (včetně člověka) mají placentu ve tvaru placky.
Pojídání placenty z historie a u přírodních národů
Mnohé přírodní národy věřily účinkům placenty. Staří Egypťané věřili v dualitu duší, kdy jedna z nich sídlila právě v placentě. Kmeny Ibo v Nigérii a v Ghaně považují placentu za dvojče dítěte a dělají pro ni plnohodnotný pohřební obřad. Navahové pohřbívají placentu do posvátné půdy spolu s náčiním, které symbolizuje povolání, které by dítě mělo v budoucnu vykonávat. V tradiční čínské medicíně se věří, že placenta je léčivý orgán prodchnutý aurou mystické síly. Dokonce se v Číně rozvinul černý trh s placentami, které se servírují v restauracích jako speciální menu.
V 70. letech minulého století se placenty po porodu z porodnic odesílaly k dalšímu zpracování. Používaly se při výrobě jeleního loje, různých mastí a kosmetických výrobků. Kvůli riziku přenosu infekčních nemocí bylo nakonec zpracovávání pro kosmetické účely ukončeno.
Co je placenta?
Placenta je dočasný orgán, který vzniká v děloze těhotné ženy a stará se o zdravý vývoj plodu. Na vzniku placenty se podílí tkáně plodu i děložní sliznice matky. Placenta při porodu váží asi půl kilogramu a dosahuje asi 20 cm v průměru. Placenta, lůžko, dodává plodu kyslík a živiny, filtruje odpadní látky plodu, produkuje hormony nutné k zachování těhotenství, chrání plod před atakem imunitního systému matky, který by jinak plod zneškodnil jako vetřelce. Mezi plodem a placentou je pupečník, který funguje spolu s placentou.
Proč placentu konzumovat?
V placentě jsou kmenové buňky a růstové faktory, které hrají klíčovou roli při hojení rány v místě, kde se placenta oddělila od děložní sliznice. Žena po porodu obvykle krvácí několik týdnů (3-6) a tratí množství krve. Je prokázáno, že ženy, které užívaly svou placentu, krvácely méně a kratší dobu, mají méně emocionálních poporodních problémů a příjemnější šestinedělí a vůbec mají lepší poporodní rekonvalescenci.
Placenta do těla ženy doplní mnoho důležitých látek:
železo (důležité pro vstřebávání kyslíku v buňkách), vitamín B6 (napomáhá tvorbě protilátek), vitamín E (podporuje hojení poškozených kožních buněk), oxytocin (usnadňuje kojení, snižuje poporodní krvácení a stimuluje zavinování dělohy), hormon CRH (snižuje stres), hormon prolaktin (zvyšuje produkci mléka), bílkovinu cytokin (podporuje regeneraci poškozených buněk a tkání).
Zpracování placenty
Placentu lze upravit různě – koktejl, kapsle, krémy, tinkturu, esenci, homeopatické léky.
Kapsle – se vyrábí z placenty, která se vaří na páře s citronem, zázvorem a zeleným chilli. Poté se nakrájí na tenké plátky a suší se v sušičce na ovoce nebo v troubě, dokud není křehká. Usušená se rozdrtí a pomocí kapslovače se dá do prázdných rostlinných kapslí. Kapsle je možné vyrobit i ze syrové placenty. V takovém případě se placenta nevaří, ale rovnou nakrájí na tenké pláty a suší, poté rozdrtí a vloží do kapslí.
Koktejl – z čerstvé placenty se vyrábí z části mateřské strany. Umixuje se společně s banánem, hrstí ovoce (maliny, jahody, borůvky, ostružiny), jablečným džusem, trochou vody. Placenty se dává jen kousek. Podává se okamžitě po porodu. Zbytek se skladuje v lednici a spotřebuje do 24 hodin. Takový koktejl je možné i zamrazit.
Vydají mi v porodnici placentu?
Po porodu je placenta vypuzena z těla a obvykle se likviduje ve spalovně, přitom však obsahuje množství cenných látek, a tak ji některé ženy žádají vydat. Pokud je žena zdravá a chce svoji placentu využít sama pro sebe, nemůže jí v tom nic a nikdo bránit. Možná ji bude nemocniční personál považovat za exota, ale problém by s tím být neměl. Stanovisko ministerstva zdravotnictví je takové, že zákon o zdravotních službách nevylučuje použití placenty jiným způsobem, tento jiný způsob je tedy vydání placenty rodičce. Některé nemocnice jsou již na tuto praxi připraveny a mají zpracovaný předávací protokol a poučení rodičky. Některá nemocniční zařízení však vydat placentu odmítají a různě znepříjemňují, ač na to nemají právní nárok. Právní předpisy nikde neobsahují zákaz, podle kterého by si žena nemohla svou placentu ponechat. V nakládání s ní je omezena pouze ustanoveními občanského zákoníku, které zakazují nakládání, které by bylo nedůstojné nebo by ohrožovalo veřejné zdraví.
Mikulášská soutěž
شركات مكافحة حشرات
Jak nosit miminko? Kolébka nebo vertikál?
شركات نقل عفش