Jistě jste již někde četli o tom, že některé ženy po porodu sní svou vlastní placentu. Možná vám to přijde nechutné, ale pojídání placenty je zdraví prospěšné a stává se trendem. Jsou k tomu nějaké důvody?
Ze zvířecí říše
Většina vyšších savců, tzv. placentálové, konzumují po porodu placenty. Nejde jen o šelmy, ale i býložravci. Konzumací placenty se urychlují hojivé porodní procesy a napomáhá to ke spuštění laktace. U býložravců se dříve uvádělo, že konzumují placenty z důvodu, aby nepřilákali k mláděti dravce. U krav v domácích chovech se bránilo pozřít placentu, aby se kráva neudusila nebo neměla trávicí potíže. Opice jako nejbližší příbuzní člověka, ty býložravé i ty všežravé, placenty požírají. Placenta je plná aminokyselin, proteinů, uhlohydrátů, vitamínů, minerálů, nukleové kyseliny, biologicky aktivních peptidů a enzymů… U různých savců má placenta různý tvar. Primáti (včetně člověka) mají placentu ve tvaru placky.
Pojídání placenty z historie a u přírodních národů
Mnohé přírodní národy věřily účinkům placenty. Staří Egypťané věřili v dualitu duší, kdy jedna z nich sídlila právě v placentě. Kmeny Ibo v Nigérii a v Ghaně považují placentu za dvojče dítěte a dělají pro ni plnohodnotný pohřební obřad. Navahové pohřbívají placentu do posvátné půdy spolu s náčiním, které symbolizuje povolání, které by dítě mělo v budoucnu vykonávat. V tradiční čínské medicíně se věří, že placenta je léčivý orgán prodchnutý aurou mystické síly. Dokonce se v Číně rozvinul černý trh s placentami, které se servírují v restauracích jako speciální menu.
V 70. letech minulého století se placenty po porodu z porodnic odesílaly k dalšímu zpracování. Používaly se při výrobě jeleního loje, různých mastí a kosmetických výrobků. Kvůli riziku přenosu infekčních nemocí bylo nakonec zpracovávání pro kosmetické účely ukončeno.
Co je placenta?
Placenta je dočasný orgán, který vzniká v děloze těhotné ženy a stará se o zdravý vývoj plodu. Na vzniku placenty se podílí tkáně plodu i děložní sliznice matky. Placenta při porodu váží asi půl kilogramu a dosahuje asi 20 cm v průměru. Placenta, lůžko, dodává plodu kyslík a živiny, filtruje odpadní látky plodu, produkuje hormony nutné k zachování těhotenství, chrání plod před atakem imunitního systému matky, který by jinak plod zneškodnil jako vetřelce. Mezi plodem a placentou je pupečník, který funguje spolu s placentou.
Proč placentu konzumovat?
V placentě jsou kmenové buňky a růstové faktory, které hrají klíčovou roli při hojení rány v místě, kde se placenta oddělila od děložní sliznice. Žena po porodu obvykle krvácí několik týdnů (3-6) a tratí množství krve. Je prokázáno, že ženy, které užívaly svou placentu, krvácely méně a kratší dobu, mají méně emocionálních poporodních problémů a příjemnější šestinedělí a vůbec mají lepší poporodní rekonvalescenci.
Placenta do těla ženy doplní mnoho důležitých látek:
železo (důležité pro vstřebávání kyslíku v buňkách), vitamín B6 (napomáhá tvorbě protilátek), vitamín E (podporuje hojení poškozených kožních buněk), oxytocin (usnadňuje kojení, snižuje poporodní krvácení a stimuluje zavinování dělohy), hormon CRH (snižuje stres), hormon prolaktin (zvyšuje produkci mléka), bílkovinu cytokin (podporuje regeneraci poškozených buněk a tkání).
Zpracování placenty
Placentu lze upravit různě – koktejl, kapsle, krémy, tinkturu, esenci, homeopatické léky.
Kapsle – se vyrábí z placenty, která se vaří na páře s citronem, zázvorem a zeleným chilli. Poté se nakrájí na tenké plátky a suší se v sušičce na ovoce nebo v troubě, dokud není křehká. Usušená se rozdrtí a pomocí kapslovače se dá do prázdných rostlinných kapslí. Kapsle je možné vyrobit i ze syrové placenty. V takovém případě se placenta nevaří, ale rovnou nakrájí na tenké pláty a suší, poté rozdrtí a vloží do kapslí.
Koktejl – z čerstvé placenty se vyrábí z části mateřské strany. Umixuje se společně s banánem, hrstí ovoce (maliny, jahody, borůvky, ostružiny), jablečným džusem, trochou vody. Placenty se dává jen kousek. Podává se okamžitě po porodu. Zbytek se skladuje v lednici a spotřebuje do 24 hodin. Takový koktejl je možné i zamrazit.
Vydají mi v porodnici placentu?
Po porodu je placenta vypuzena z těla a obvykle se likviduje ve spalovně, přitom však obsahuje množství cenných látek, a tak ji některé ženy žádají vydat. Pokud je žena zdravá a chce svoji placentu využít sama pro sebe, nemůže jí v tom nic a nikdo bránit. Možná ji bude nemocniční personál považovat za exota, ale problém by s tím být neměl. Stanovisko ministerstva zdravotnictví je takové, že zákon o zdravotních službách nevylučuje použití placenty jiným způsobem, tento jiný způsob je tedy vydání placenty rodičce. Některé nemocnice jsou již na tuto praxi připraveny a mají zpracovaný předávací protokol a poučení rodičky. Některá nemocniční zařízení však vydat placentu odmítají a různě znepříjemňují, ač na to nemají právní nárok. Právní předpisy nikde neobsahují zákaz, podle kterého by si žena nemohla svou placentu ponechat. V nakládání s ní je omezena pouze ustanoveními občanského zákoníku, které zakazují nakládání, které by bylo nedůstojné nebo by ohrožovalo veřejné zdraví.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa