Většina budoucích maminek si přeje rodit co nejvíc přirozeně, protože se obávají císařského řezu a komplikací s ním spojených. Jen v malém procentu je císařský řez plánovaný. Může to být z důvodu špatného uložení miminka či placenty nebo dalších potíží. Ve větším procentu je pak častější akutní císařský řez, kdy žena začne rodit přirozeně, avšak při porodu se naskytnou komplikace, při kterých je nutné porod zakončit císařským řezem. Nastávající maminky tak mají z císařského řezu obavy a hlavu plnou otázek. Jaké to bude po císařském řezu? Jak se bude cítit, zda to bude bolet a jak se co nejlépe zotavit?
Jak se žena cítí po císařském řezu?
Pocity každé ženy po císařském řezu mohou být různé. Většinou také záleží na tom, co se před i během porodu přihodilo. Rozhodující je také, jaká byla ženina očekávání. Některé ženy jsou rády, že je porod u konce a narozené děťátko je v pořádku, cítí se pak spokojeně. Jiné ženy mohou být zklamané a naštvané, že neporodily miminko přirozeně. Pokud žena začala rodit přirozeně, ale porod se zkomplikoval a císařským řezem skončil, pak může být hluboce rozrušená a těžko se s tím srovnávat. Psychicky může ženě pomoci znát důvod, proč byl císařský řez proveden. Žena by po porodu měla mít možnost mluvit o tom, co a proč se stalo. Ideálně s porodníkem nebo porodní asistentkou, ale i s kýmkoli jí blízkým.
Porod císařským řezem je velká břišní operace, je normální, že žena pociťuje velkou bolest. Žena může mít problém i s malými pohyby, jako otočení se na posteli, zakašlání i smích. Pomáhá si při pohybu ránu na břiše přidržet rukama nebo si na břicho přitisknout polštář.
Tip: Jistě vás bude také zajímat jaká bude mateřská 2020.
Když bolí břicho a jizva
Pokud žena má místní anestezii (spinální, epidurální), neměla by bolest cítit ještě po operaci. Poté se bolest tlumí na pooperačním pokoji zavedeným katetrem. Ten se odstraňuje obvykle druhý den po operaci.
Při celkové anestezii lékaři zajistí úlevu od bolesti po celou dobu, co žena spí. Po operaci se do žíly podává lék proti bolesti, jehož dávkování si v některých porodnicích může žena určit sama, kdy dávkování ovládá stisknutím tlačítka. Díky anestetikům se žena může lépe pohybovat, může lépe fungovat, chovat a krmit své dítě.
Ze začátku je jizva silná a červená. Postupně však světlá a slábne. Během hojení je jizva citlivá, svědí, může mít žena pocit znecitlivění kolem jizvy, které ustupuje za několik měsíců po porodu. Jizvu se doporučuje masírovat, např. sádlem nebo měsíčkovou mastí. Jestliže jizva začne bolet, je zarudlá, zanícená, je možná infekce. Je nutná okamžitá návštěva lékaře.
Kojení po císařském řezu
I po císařském řezu může žena kojit své dítě stejně úspěšně jako po porodu vaginálním. K úspěšnému zahájení kojení pomáhá bonding, neboli kontakt kůže na kůži s miminkem bezprostředně po porodu po dobu alespoň 1 – 2 hodin. Během prvních dnů po porodu může být kojení kvůli bolestivosti jizvy náročnější, proto se maminky nemusí bát požádat o pomoc. Důležité je najít pohodlnou polohu na kojení, která bude mamince vyhovovat. Dobře se obvykle po císařském řezu kojí maminkám vleže na boku, než vsedě. Na produkci mléka nemají vliv léky proti bolesti.
Jak zmírnit potíže po císařském řezu?
Je několik možností, jak potíže po císařském řezu zmírnit či jak případným komplikacím po sekci předcházet.
Jídlo a pití. Jíst a pít by měla žena mít možnost, kdykoliv pocítí hlad a žízeň. Doporučuje se hodně pít a jíst potraviny bohaté na vlákniny, které pomáhají předcházet zácpě. S nadýmáním pomůže máta v podobě čaje. Dobrá je i žvýkačka, která rozpohybuje střeva.
Vhodné je volné oblečení, bavlněné spodní prádlo, nejlépe větší velikosti nebo speciální elastické fixační kalhotky.
Jakmile se z jizvy odstraní obvazový materiál, dejte pozor, aby nedošlo k infekci. Jestliže je jizva bolestivá, zarudlá nebo mokvá, okamžitě to sdělte lékaři. Stejně tak, když by jizva praskala.
Doporučuje se jizvu denně pravidelně sprchovat nebo omývat vodou a jemně osušit čistým ručníkem. Ránu v žádném případě netřete, ručník jen přitiskněte.
Potřeba budou menstruační vložky, neboť krvácení z dělohy je stejné jako po vaginálním porodu.
Ze začátku může mít žena pocit, že už nikdy nebude chodit. Zdravotní sestry a lékaři však ženě doporučí, aby se co nejdřív hýbala a vstala z postele. Nejlépe je postavit se do 24 hodin po porodu. Čím dřív začne žena chodit, tím lépe pro její tělo. Když je žena pohyblivá, může jí být odstraněna cévka a každý další pohyb bude lehčí a snadnější. Při ležení v posteli může procvičovat kotníky, nohy, zlepšovat si krevní oběh a zabránit tak krevním sraženinám.
Jestliže je vše v pořádku, jde žena s miminkem domů po 5 dnech po operaci. Doma by neměla zvedat těžká břemena. Miminko zvedat může. Náročný je pro ženu pohyb směrem vzhůru, tedy vstávání a pohyb, při kterém se nešetrně tlačí na jizvu. Žena po císařském řezu by neměla po návratu z porodnice provádět těžké domácí práce, měla by se šetřit a soustředit se na miminko a správné zahojení jizvy.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa