Jsou ženy, které by rády rodily v příjemném prostředí, nejlépe doma. Tuto možnost však náš stát nikterak nepodporuje. Práce porodních asistentek při domácích porodech je považována za téměř protizákonnou, a tak se mnoho maminek rozhodne porodit ambulantně. Pokud i vy zvažujete tzv. ambulantní porod, zde vám přinášíme několik užitečných informací, na co se při svém rozhodování zaměřit.
Ambulantní porod je takový, kdy žena porodí v porodnici, ovšem po krátké době odchází i s miminkem domů. Ambulantní porod je často považován za alternativu k porodům doma.
Podmínkou pro ambulantní porod, resp. brzké propuštění z nemocnice je bezproblémový fyziologický porod a dobrý stav matky i novorozence. Ve světě je tento postup běžný, v některých zemích dokonce standardní. Pokud je zajištěna péče o matku a dítě i v domácím prostředí, může stát ušetřit dost peněz. V České republice to zatím běžné není, ale už i zde se objevují ambulantní porody častěji a častěji. Z právního hlediska totiž ambulantní porod není nic závadného.
Jak postupovat?
Před porodem zařídit!
Pokud jste se rozhodla pro ambulantní porod, je nutné již před porodem zařídit několik důležitých věcí.
- Dohodnout se s pediatrem, zda vás vezme do péče. Protože ihned po odchodu z nemocnice už budete spadat pod něj a proto je dobré mít číslo na mobil, protože můžete porodit o víkendu.
- Dohodnout se s nějakou porodní asistentkou, která by vás případně mohla přijít domů zkontrolovat. Nutné to rozhodně není, ale je dobré mít na ni kontakt a v případu nutnosti ji zavolat a poradit se, kdyby se vám něco nezdálo. Stejně tak dobré je mít kontakt na laktační poradkyni.
- Mít připravený dostatek jídla (např. v mrazáku, trvanlivé potraviny), anebo šikovnou babičku, která se bude o provoz domácnosti starat.
A je to tady, rodíte...
Při příjmu na porodnické oddělení sdělte (opakovaně a důrazně, příp.to zvýrazněte v porodním plánu, pokud ho máte sepsaný), že máte zájem o ambulantní porod. Samozřejmě v případě, že váš zdravotní stav a stav vašeho dítěte toto umožní, že si přejete odejít domů ihned po porodu (několik hodin). Z právního hlediska na to máte nárok a neděláte nic nezákonného.
Porodila jste a jste po ambulantním porodu doma.
Jakmile budete doma, hned kontaktujte vašeho předem informovaného pediatra. A domluvte se s ním na dalším postupu ohledně základních vyšetření (screening vrozených vad, tedy odběr krve z patičky, UTZ vyšetření vnitřních orgánů a kyčlí, kontrola očního pozadí a sluchu,...). Na matrice musíte vyřídit rodný list a také přihlásit dítě ke zdravotní pojišťovně.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa