Podzim je v plném proudu. Děti se vrátily do škol, dozrává ovoce, listí žloutne a opadává, děti pouští draky a sbírají kaštany, to vše je na podzimu pozitivní. Noci se prodlužují a slunce svítí méně. Podzimní počasí u mnohých lidí může vyvolávat špatnou náladu, únavu, ztrátu energie a chuť pouštět se do něčeho nového. Pro tyto negativní stránky podzimu se mezi lidmi ujal název podzimní deprese. Je však potřeba rozlišovat mezi depresí, která je psychopatologickým jevem, a takzvanou „depkou“, kterou pociťuje na podzim většina z nás.
Tyto pocity, které přicházejí právě na podzim, jsou do jisté míry přirozené. Po prázdninách přichází spousta stresových situací. Děti se vrací do školy a s tím nám, dospělým, nastává čas domácích příprav, vození dětí na kroužky, větší kontrola. Po dovolených se toho mnohdy v práci nakupí. S krátkými dny, kdy je sluníčka pomálu, to naší náladě nepřidá. A právě nedostatek světla hraje v boji proti těmto náladám, zvaným „podzimní deprese“, důležitou roli.
TIP: Bojujete s depresemi? Doporučujeme přečíst CBD na deprese.
Jak bojovat s podzimními depresemi?
- Pohybujte se do nejvíc v osvětlených prostorách. Do bytu si pořiďte speciální lampy, které vyzařují měkké a bílé světlo. Není to nic přehnaného. I v odborných lékařských kruzích existuje tzv.léčba jasným světlem, která se používá při léčbě depresí a poruch spánku.
- Při nedostatku slunce se v těle tvoří méně vitamínu D, což může způsobovat nervozitu a zvýšenou citlivost. Naše tělo si z nedostatku slunečních praprsků situaci vyhodnotí tak, že je noc a produkuje spánkový hormon melatonin, což se projevuje v naší únavě a potřebě spánku.
- Důležitým krokem v boji proti podzimním depresím je pohyb. Nejen různé cvičení, ale i běh, jízda na kole, ale postačí i delší vycházka na čerstvém vzduchu a plavání v krytém bazénu.
- Oblékněte se do veselých barev, rozzáří to i vaši mysl.
- Plánujte si aktivity. Např. Když budete vědět, že ve středu odpoledne chodíte plavat, ve čtrtek s kamarádkou zaběhat, neskončíte u televize. Důležité je prostě někam vyrazit a nebýt sám.
- Dopřejte si dostatek spánku. Choďte spát včas a ve stejnou hodinu do dobře vyvětrané místnosti. Před spaním se ničím nevyrušujte, dlouho nečtěte, nejezte,...
- Jezte vyrovnaně. Správný a vyrovnaný jídelníček vám dodá mnoho energie.
- V boji proti podzimním depresím můžete použít i přírodní látky. Známá je svými antidepresivními účinky bylina třezalka tečkovaná, která zvyšuje hladinu serotoninu (což je lidově znavý „hormon dobré nálady“, jeho nedostatek zhpůsobuje změny nálad, deprese, poruchy spánku, podrážděnost,...). Třezalku tečkovanou nekombinujte s léky antidepresivy ani s hormonální antikoncepcí.
- Existuje další látka, která má podobné účinky (to znamená, že zvyšujehladinu serotoninu v mozku), a to je aminokyselina tryptofan, ze kterého se za spoluúčasti vitamínu B6- pyridoxinu tvoří v mozku serotonin.
- Další důležitou látkou je theanin (ten je obsažen v zeleném čaji). Jde o aminokyselinu, která v mozku působí tak, že navozuje stav relaxace bez pocit ospalosti. Má uklidňující účinky a přispívá ke dobré kvalitě spánku. Podobné účinky mají byliny – kozlík lékařský, mučenka pletní, chmel otáčivý, meduňka lékařská atd.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa