Mléko a mléčné výrobky pro děti

Po narození během prvních pár měsíců je děťátko krmeno jen mateřským mlékem. Některé dítě z nějakého důvodu být kojeno nemůže, a tak se mu dává mléko umělé. Po 6 měsících, kdy je dítě výlučně kojeno, se začíná s prvními příkrmy. Ze začátku zelenina, maso, ovoce. Avšak velmi brzy poté se může začít s mléčnými výrobky. Jaké mléčné výrobky jsou pro děti vhodné? Co obsahují? A jakým se naopak vyhnout?

Mléčné výrobky dodávají tělu hodnotné bílkoviny, vitamíny (A, B, D) a vápník. Doporučuje se dětem od jednoho roku dávat mléčné výrobky denně, především tvarohové mléčné výrobky, sýry a jogurty. Pozor však na kravské mléko. To není vhodné pro děti do jednoho roku vůbec.

Mléčné výrobky a mléko spadají mezi základní skupiny potravin. Jde o komplexní potravinu, která obsahuje všechny tři základní živiny – sacharidy, bílkoviny, tuky, obsahují mnoho vitamínů (kromě vitamínu C) a obsahuje dobře vstřebatelný zdroj vápníku a další minerální látky. Vápník se cení pro správný vývoj kostí. Obsah bílkovin je důležitý, zejména u dětí, které nejedí maso. Pro správné vstřebání vápníku je důležitý vitamín D. Mléko a mléčné výrobky v dětství jsou důležité pro svou ochrannou roli vzhledem k osteoporóze, protože vstřebávání vápník s věkem klesá. Proto je potřeba dostatečné množství vápníku konzumovat už od dětství, kdy ho organismus dokáže maximálně využít.

Mléčné výrobky a mléko se dále podílí na denním vstřebávání železa.

Jogurty

Součástí jídelníčku již od 8 – 9 měsíců mohou být fermentované mléčné výrobky, mezi které patří jogurty. Při výrobě jogurtů se během mléčného kvašení rozkládá mléčná bílkovina. Proto jsou jogurty pro dětský organismus dobře stravitelné, na rozdíl od obyčejného kravského mléka. Nejlepší jsou bílé jogurty. Případně jogurt smíchat s čerstvým ovocem, bude dítěti víc chutnat. Nevhodné jsou nízkotučné (light) jogurty.

Tvaroh

Asi po 1 roce života je možné začít zařazovat i tvaroh. Dříve se nedoporučuje pro svůj vysoký obsah bílkovin. Na trhu jsou tvarohové výrobky, které obsahují vysoký podíl cukru, proto je vždy lepší vyrobit si „tvarůžek“ vlastní, který dochutíte, čím budete chtít a bílý cukr vůbec dávat nemusíte.

Sýry

Kolem 1 roku je možné zařazovat i sýry. Vhodné jsou sýry čerstvé, přírodní, tzv. žervé sýry. Později můžeme zařazovat sýry tvrdé, které jsou sice s vyšším podílem soli, ale obsahují více vápníku.

Nevhodné jsou tavené sýry. Při výrobě tavených sýrů se používají tzv. tavící soli (zejména fosforečnany). Tyto látky ve velkém množství škodit. Pokud je ve stravě totiž více fosforu než vápníku, což v tavených sýrech bývá, může docházet k odplavování vápníku z těla, ba dokonce jeho odebírání z kostí. Pro děti jsou tedy tavené sýry nevhodné. I nízkotučné mléčné výrobky nejsou vhodné pro děti. Nízkotučné potraviny jsou určeny lidem, kteří se snaží snížit svou váhu nebo hladinu cholesterolu. Děti však do takové skupiny nepatří.

Kefír, podmáslí, syrovátka

Po prvním roce života je možné zařadit tyto produkty. Z kefíru a podmáslí se dají vyrobit různé nápoje.

Alergie

I mléko může být zdrojem obtíží. Dítě může mít průjem jako projev nesnášenlivosti mléčného cukru (laktózy). U některých dětí se projeví alergie na bílkovinu kravského mléka. Projevy této alergie mohou být různé (zvracení, průjem, kožní projevy,…). Tyto děti nemohou mléko ani mléčné výrobky konzumovat.

Žádný komentář

Vložit komentář