V posledních letech je běžné křtít, křtít knihy, cédéčka, různé kalendáře. Všechna tato křtění vycházejí z původního křtu, který se týká jen a jen lidí. Mnoho rodičů, kteří jsou věřící nebo pocházejí z věřícího prostředí, a kterým se narodí děťátko, přemýšlí nad tím, že by bylo dobré nechat dítě pokřtít. Co vše však křest obnáší, co dává a naopak co se od rodičů dítěte očekává?
Nejprve si rodiče musí ujasnit, proč vůbec chtějí, aby bylo děťátko pokřtěné. Rozhodně nečekejte, že dítě bude po křtu méně zlobit, že bude lépe spát nebo méně plakat. Pokud vám jde jen o hezký obřad či tradici, která je v rodině zvykem, je to málo. Toto pro křest nestačí.
Svátost křtu je obřad, který přijde dítě do společenství církve. Křtem se přijímají vešekré výhody i povinnosti (za dítě rodiče). Křest zasahuje do lidského života – snímá dědičnou vinu, způsobuje odpuštění hříchů a dělá z nás děti boží – členy církve. Křtem lidé přijímají všechny tyto výhody, ale zároveň musí plnit úkol – život z víry. Rodiče se tedy za dítě zaručují, že z pokřtěného dítěte vychovají křesťana.
V dávných dobách byli křtěni převážně jen dospělí. Připravovali se na křest dlouhou dobu. Pokřtít malé dítě je možné jen tehdy, pokud se rodiče zaručí, že svým příkladem vytvoří dítěti předpoklady pro přijetí víry. Rodiče by měli být manželé.
Příprava na křest
Je potřeba, aby oba rodiče navštívili kněze, aby se dohodli předem na křtu. Obrátit by se měli na kněze, v jehož farnosti bydlí. Mohou i jinde, ale pak je potřeba vyřídit si souhlas se křtem od faráře místa trvalého bydliště. Dohodnou si přípravu a datum samotného obřadu. S sebou je potřeba rodný list dítěte, oddací list, příp.potvrzení o církevním sňatku. Rodiče knězi sdělí jméno kmotra (to musí být katolík starší 16 let, sám křtěný nebo i biřmovaný). Kmotr by měl být zárukou správné výchovy křtěného dítěte. Dále rodiče pořídí křestní roušku a křestní svíci.
Rodiče, kteří žádají o křest by měli být sami pokřtění a měli by být oddáni v kostele.
Rodiče podstoupí přípravu před křtem dítěte. O průběhu a délce přípravy rozhoduje kněz. Jedná se o povídání si kněze s rodiči o výchově dítěte ve víře.
Obřad
Ke křtu musí přijít rodiče oba spolu s kmotrem (či kmotry). Při obřadu se kněz ptá rodičů, co žádají. Oni odpoví – křest. Kmotr musí slíbit, že bude rodičům pomáhat při výchově dítěte. Rodiče se zavazují vychovat dítě k víře. Poté kněz pokřtí dítě tak, že lije na jeho hlavičku svěcenou vodu. Při křtu dítě drží matka či otec (je možné i kmotr).
Pro děťátko mohou rodiče vybrat i druhé jméno (většinou nějakého svatého). Toto jméno se neuvádí v žádných dokladech. V dřívějších dobách rodiče dávali miminku jméno podle jeho kmotra.
Za pokřtění se neplatí, ale je věcí dobrovolného rozhodnutí, zda rodiče chtějí věnovat nějaký obnos kostelu.
Údaje o křtu dítěte se zaznamenávají do farní matriky a je možné je kdykoliv vyhledat.
Rodiče dostanou pamětní list.
Po křtu
Je zvykem, že kmotr obdaruje děťátko nějakým dárkem na památku. Často to bývají řetízky, bible, či jiné upomínkové věci, které si dítě může ponechat celý život.
Po křtinách často následuje malá rodinná oslava.
1 Komentář