Proti žloutence typu B jsou děti očkovány v prvních měsících života. Proti žloutence typu A děti očkovány v povinném očkování nejsou, ale můžete je nechat očkovat. Více o žloutence a očkování proti ní najdete v našem článku.
Žloutenka
Žloutenky (hepatitidy) jsou závažná infekční onemocnění, která poškozují játra. K nejrozšířenějším patří žloutenky typu A a B, proti kterým se lze spolehlivě chránit očkováním. Žloutenkou typu A se na světě ročně nakazí až 1,5 milionu lidí. Odhaduje se, že virus žloutenky typu B ve svém těle celosvětově nosí až 2 miliardy lidí a každý rok až půl miliónu lidí tomuto onemocnění podlehne.
Jak se žloutenka projevuje?
Příznaky žloutenky typu A mohou zpočátku připomínat chřipku: dostaví se únava, nechutenství, slabost, teploty, bolesti zad a břicha nebo hubnutí, zatímco zežloutnutí kůže nemusí být vůbec pravidlem. Ztráta fyzické kondice a únava mohou nakaženým znepříjemňovat život po několik měsíců. V některých případech (zvláště u dětí) se příznaky nemoci vůbec neobjeví. Tito lidé tak mohou žloutenku přenášet, aniž by o tom věděli.
Jak se žloutenka léčí?
Příčinná léčba žloutenky typu A neexistuje. Léčebný režim přitom může být pro pacienta časově, psychicky i fyzicky náročný. Je spojen s několikatýdenní hospitalizací a potřebnou izolací, opakovanými odběry krve a nutností několikaměsíčního přerušení sportovních či profesionálních aktivit.
Jak se žloutenka typu A přenáší?
Žloutenka typu A se přenáší orální cestou z kontaminovaného jídla a vody. Zpočátku se její příznaky vůbec nemusí projevit a nakažený tak může chorobu přenášet dál. V dětském kolektivu je přenos nákazy poměrně snadný, neboť děti často pijí z jedné láhve, ochutnávají vzájemně svačiny, anebo si půjčují psací potřeby. Mýt si ruce nemusí stačit, účinnou ochranou před žloutenkou typu A je očkování.
Očkování
V povinném očkovacím schématu je zahrnuto od roku 2001 očkování proti žloutence typu B. Proti žloutence typu se A se děti povinně neočkují.
Ještě do konce května mohou rodiče využít cenového zvýhodnění vakcíny proti žloutence typu A Havrix Junior 720 Monodose (sleva je nyní 20% a cena vakcíny se nyní pohybuje okolo 730Kč) a nechat své dítě očkovat. Ochrání tak svého potomka v nejvhodnější dobu, a to dříve, než začnou prázdniny a s nimi spojené dovolené nebo dětské tábory. Další informace naleznete na internetových stránkách www.zloutenky.cz nebo v ordinacích dětských lékařů.
K získání dlouhodobé imunity je nutné v období šesti až dvanácti měsíců po aplikaci první injekce provést přeočkování.
Některé zdravotní pojišťovny navíc přispívají na očkování proti žloutenkám v rámci svých bonusových programů.
Přečtěte si i další články na téma dětské nemoci:
Mikulášská soutěž
شركات مكافحة حشرات
Jak nosit miminko? Kolébka nebo vertikál?
شركات نقل عفش