Posilujte na podzim imunitu dětí přírodní cestou!

Stromy se zbavují svého listí. Je tu změna času a dny se krátí. Máme podzim a s ním i plískanice, větrné dny a první mrazíky. Děti tráví dny ve školách či školkách, kde si snadno předávají nemoci. Imunitní systém dětí na podzim prochází zkouškou. Musí totiž odolat různým virům a bakteriím, které si naše děti předávají během společného hraní ve školkách či učení ve školách. Na podzim navíc děti často přecházejí z tepla do zimy a někdy se může stát, že se špatně obléknou a mohou tím spíš nastydnout. Pro děti je naprosto nezbytná dobrá imunita. Jak se těmto sezónním onemocněním vyhnout a užít si krásný barevný podzim? Jak nejlépe posilovat dětskou imunitu přirozenou cestou?

My maminky chceme pro své děti to nejlepší, přejeme si, aby byly děti zdravé. Imunitní systém je takový štít, který chrání dítě před bakteriemi a viry. Na podzim je posilování dětského imunitního systému obzvlášť důležité, protože výkyvy teplot, deštivé a větrné dny, kratší doba slunečního svitu dětská tělíčka vyčerpává, a tím oslabuje přirozenou schopnost bránit se.

Strava

Když je dítě ještě pouze kojené, můžete mít jistotu, že dostává v mateřském mléku vše, co potřebuje. Není pro kojence lepší strava než mateřské mléko. Jakmile s kojením přestanete nebo přichází čas příkrmů, je důležité dbát na to, aby mělo dítě ve stravě důležité složky a nezbytné živiny. Kojení pomáhá dítěti vybudovat si ochranu před různými mikroorganismy. Chrání dítě před alergiemi, trávicími obtížemi, záněty středního ucha, záněty močového měchýře a snadněji kojené dítě překonává lehčí nachlazení a chřipky. Důležité je kolostrum, první mléko matky, které vzniká krátce po porodu a je bohaté na složky, které zvyšují imunitu.

V dětském věku je výživa důležitá. Dítě by mělo jíst 5x – 6x denně. Vyvarovat se veškerým polotovarům, průmyslově vyráběným potravinám a návštěv fast foodů. Dětem vařte z čerstvých surovin, volte pestrý jídelníček bohatý na vitamíny a minerály. Důležité jsou rovněž potraviny, které upravují střevní mikroflóru (probiotika).

Myslete na dostatek ovoce a zeleniny. Povzbuzovačem imunitního systému je vitamín C. Strava bohatá na vitamíny chrání před chronickými nemocemi, pomáhá předcházet civilizačním onemocněním.

Obranyschopnost dětského organismu pomůže nastartovat např. hlíva ústřičná, což je houba, která obsahuje spoustu cenných látek, které napomáhají funkci imunitního systému. Obsahuje vitamíny C, D, B a také minerály a stopové prvky, které jsou schopné přirozenou cestou aktivovat imunitu. Navíc hlíva obsahuje vlákninu, takže očišťuje střeva od škodlivých látek.

Rakytník, keř s oranžovými velmi kyselými bobulemi, které jsou plné léčivého oleje, který obsahuje téměř všechny vitamíny. Rakytník pomáhá při problémech se záněty.

Zkuste dětem podávat sezónní ovoce. Na podzim jsou nejvhodnější švestky, jablka, hrušky a ořechy. Dokud máte čerstvé, podávejte je dětem spíš než dovážené citrusy, ananasy, kiwi, které jsou trhané nezralé a neobsahují zdaleka tolik vitamínů, kolik by obsahovat měly. Plná vitamínů je i taková dýně Hokkaidó. Obsahuje beta-karoten, vitamíny skupiny B, které jsou důležité pro správné fungování metabolismu, minerály jako selen a zinek.

Zdraví dětského organismu ovlivníme především skladbou jídelníčku. Základem by měla být syrová zelenina, ovoce, celozrnné pečivo, luštěniny, pohanka, rýže, klíčky, kvalitní rostlinné oleje. Omezit by se měly výrobky z kravského mléka a cukr, který se dá nahradit zdravějšími variantami (hroznovým či ovocným cukrem, medem, sirupem z agáve, ječným, kukuřičným či rýžovým sladem).

Pohyb

Fyzická aktivita posiluje tělo a obranný systém. Na dítě má pohyb velmi pozitivní vliv. Již od útlého dětství je dobré budovat v dítěti lásku k pohybu. Předejdete tak problémům s imunitou, nadváhou, špatnou náladou. Dětem dopřejte hodně procházek, jezděte s nimi na kole, na kolečkových bruslích. Děti nechte, ať si venku hrají s ostatními dětmi, honí se kolem baráku, protože jakýkoliv pohyb je pro dětskou imunitu zdravý a prospěšný.

Otužování

Dítě oblékejte stejně jako sebe. Dítě je aktivní, venku se hýbe, běhá, skáče, může se snadno zpotit a nachladnout. Platí pravidlo, že dítě by mělo mít o jednu vrstvu oblečení víc než dospělý člověk. Chladný vzduch působí na dětský organismus příznivě. Dítko se otužuje při pobytu venku. Otužovat můžete rovněž při koupání, kdy dítěti nenapustíte horkou vanu, ale vodu postupně snižujete. Také místnosti v bytě nepřetápějte.

Zdravý spánek

Imunitu podporuje dostatečný a kvalitní spánek. Je potřebný pro regeneraci těla. Dokonce i malé odpočinutí během dne (spánek po obědě u dětí) pomáhá zrevitalizovat a nastartovat organismus. Předškoláci a školáci by měli spát 8-10 hodin denně.

Bylinky

Prostředkem pro podporu imunity jsou také bylinky. U dětí například echinacea, neboli třapatka nachová, kterou může dítě užívat ve formě čaje nebo tinktury.

Vhodné jsou i bylinkové čaje pro děti, které znaly a používaly už naše babičky. Bylinkové čaje posilují dětskou imunitu a pozitivně působí proti alergiím. Vždy si nejprve zjistěte, která bylinka je pro dítě vhodná, protože byste mohli dítě bylinkami předávkovat. Bylinky si můžete v létě nasušit vlastní nebo zakoupit hotové čaje v lékárně.

Hygiena

Od malička by se děti měly učit správným hygienickým návykům. Dítě by si mělo umývat ruce po použití záchodu, před jídlem a po návratu z venku. Tyto návyky jsou základem ve školce či škole, kde je větší pravděpodobnost přenosu nemoci. S hygienou to ale nepřehánějte. Nedělejte z dítěte skleníkovou kytičku, která žije ve sterilním prostředí, pak by při první příležitosti a setkání s virem hned ochořela. Platí pravidlo – všeho s mírou.

Aromaterapie

Éterické oleje do aromalampy obsahují látky, které více či méně posilují obranyschopnost organismu. Působí protivirově a antibakteriálně. Vhodné jsou oleje ze silic z levandule, smrku, borovice, čajovníku čili tea tree, myrty, tymiánu, eukalyptu. Při výběru éterického oleje dávejte pozor na kvalitu. Na etiketě musí být uvedeno, že je olej 100% přírodní. Pokud je tam nějaké procento syntetické, pak může dráždit a škodit dětskému organismu.

Žádný komentář

Vložit komentář