ZNAKOVÁNÍ S MALÝMI DĚTMI

Chcete si se svým dítkem povídat, ale ono ještě neumí mluvit? V tom případě by vaší vzájemné komunikaci mohlo pomoci znakování. Nemusíte čekat na jeho první slůvko. Zkuste ho naučit pár znaků a ono si s vámi bude moct povídat právě pomocí nich.

Spousta rodičů zažila situaci, kdy jejich dítě něco chtělo, dávalo to všemožně najevo, ale rodič ne a ne pochopit. I v téhle situaci by vám znaky mohly pomoci.

Kojenci a batolata ještě neumí se svými mluvidly manipulovat nebo je neovládají tak dobře, aby jim bylo rozuměno. Zato se snaží komunikovat pomocí přirozených gest a mimiky. Většina dětí umí udělat „pápá“, „paci paci“, ukázat „jak je veliké“,... Pokud tato gesta rodiče rozvinou do funkčního znakování, mohou si se svými dětmi „povídat“ mnohem dřív, než dítě začne skutečně mluvit a používat věty. Některé děti začínají mluvit velmi brzy, ale spoustu věcí vyjádřit nedovedou. I pro ně je vhodné znakování.

Jak začít?

Vytvořte si pro začátek tři až pět znaků, pro běžně používané věci či činnosti. Dítě vás musí dobře vidět. Ve chvíli, kdy danou věc vidí a vidí zároveň na vás, vyslovte slovo a ukažte znak. Takhle to opakujte a těšte se, kdy vás vaše dítě napodobí. Je pravděpodobné, že si počkáte měsíc i víc, ale určitě se výsledku dočkáte. Pokud budete mít nejasnosti, pořiďte si nějakou knihu o znakování s miminky nebo si vyhledejte více informací na netu. A hlavně se řiďte vlastním rozumem, vlastní intuicí. Důležitá je především chuť a touha se s vašim miminkem dorozumět.

Kdy začít?

Často je vhodné začít s dítkem znakovat po osmém měsíci jeho života. Ale každé dítě je jiné a své děti nejlépe znáte vy, rodiče. Tedy i zde se řiďte vlastní intuicí. Pokud začnete příliš brzy, nebude výsledek tak rychlý, a na první znak vašeho dítěte si počkáte delší dobu.

Jaké znaky?

Znaky si vymyslete, jaké vám vyhovují. Používat můžete jednu nebo obě ruce, obličej, jazyk,.... A jaké znaky učit? Vycházejte z toho, co mají děti rády a co se jim líbí a hlavně, co mohou v komunikaci s vámi využít. Většina dětí má ráda zvířátka, začněte tedy s oblíbeným pejskem (třeba vyplazený jazyk a rychle dýchat nebo poklepat rukou na stehno jako při povelu – ke mně) či kočičkou (naznačte oběma rukama fousky). Dále mají děti rády znak – svítí, světlo (můžete rukou naznačit jak světlo svítí, dlaň se zavírá a otevírá). Další oblíbenou činností je jídlo. Naučte dítě říct si o mlíčko, piškot, pití. Pokud nejste tak kreativní, opět můžete sáhnout po dostupné literatuře, případně po kurzech znakování.

Napomoci vám může literatura:

Jak se domluvit s kojencem a batoletem, Terezie Vasilovčík Šustová

Alternativní komunikace, L. Kubová

Baby signs, L.Acredolová, S. Goodwynová

Máte se znakováním vlastní zkušenosti? Nebo se naopak chcete dozvědět něco, co vás zajímá? Ptejte se nebo se podělte o vlastní zkušenosti na našich facebookových stránkách Maminky.eu.

0 Komentáře

  1. […] Znaková řeč pro miminka ale jazykem není. Jsou to izolované znaky, které vycházejí z přirozených gest malých dětí. Pokud konkrétní mluvené slovo podpoříme odpovídajícím znakem, učiníme je pro dítě srozumitelnějším a dítěti tak vložíme do rukou prostředek, jak se samo vyjádřit. […]

Vložit komentář