Proč nosit miminka?

Už miliony let nosí matky své děti v blízkosti svého srdce. To je uklidňuje svým rytmem, který znají již z prenatální doby. Přinášíme vám několik argumentů, proč je dobré děti nosit.

Kontakt

Když se dotýkáte miminka, dáváte mu tím na vědomí, že je vše v pořádku, že mu nehrozí žádné nebezpečí. Děti nošení potřebují, protože jejich instinkt jim říká, že se musí držet pro své přežití v blízkosti matky. Matka je útočištěm před nebezpečím, resp. před tím, co dítě za nebezpečí považuje. Strach je mechanismem, který dítě potřebuje pro svou obranu v situaci, kdy není v kontaktu s matkou. Pláč miminek a touha být v náručí matky není znakem rozmazlenosti, ale letitá touha po ochraně a bezpečí. Miminka by neměla zůstávat dlouho osamocena, protože kvůli separaci by mohla v dospělosti trpět pocity deprivace, žít v neustálém napětí, v chronické nespokojenosti a ve všech vztazích k ostatním lidem by mohla hledat chybějící mateřský tělesný kontakt.

Citové pouto je součástí života každého člověka. Správné citové pouto navozuje duševní rovnováhu. Dítě pak dokáže hluboce spát, i když se vedle něj hýbete, protože právě přítomnost pohybu je pro něj důkazem, že není samo a opuštěno. Naopak samota a klid děti zneklidňují, protože i dnešní děti se vykazují biologickým chováním příslušné k typu nošeného mláděte.

Už pro novorozené děti je přirozené pohybovat se v úrovni od pasu nahoru své matky nebo ostatních osob. V současnosti je mnoho možností, jak své dítě pohodlně nosit nejenom na ruce. Při vertikálním nošení se doporučuje použít šátek na nošení dětí, kdy látka šátku působí jako podpora držení těla a zachovává stejně zakulacený tvar páteře jako v děloze. Nedochází tak ke stlačování obratlů.

Přirozenost

Nošení je přirozené. Nejen pro novorozence má plno výhod. Nošením můžete napravit případná traumata z těžkého porodu, následné separace. Zkusit můžete například i tzv. klokánkování, tím se zlepšuje adaptace nedonošených dětí.

Potrava

Tato poloha je pro dítě velmi strategická, a to s ohledem na zdroj potravy. Dítě je blízko matčina prsa.

Tvar páteře

Odkládání dětí do kočárků a postýlek v zájmu „narovnání“ páteře není fyziologickým procesem. Dvojité zakřivení páteře se vytváří až v průběhu motorického vývoje dítěte.

Kyčle

Anatomické znaky a postavení kyčlí novorozence svědčí o tom, že lidské mládě nosila matka již před mnoha miliony let na svém levém boku. Tam se dítě mohlo pohodlně usadit na její kyčel. Matka přidržovala dítě rukou, která je určena na jako nástroj k manipulaci a nošení.

Nošení je praktické

Nošení je velmi praktické. Díky němu může žena zvládat všechny úkoly běžného dne, včetně péče o další sourozence, péči o domácnost, práci,...

Nošení není módní styl, jak by se mohlo zdát. Jde spíš o návrat k přirozenosti, ale nosit může i moderní maminka.

Většinou jsou nošené děti mnohem klidnější, podle výzkumů méně pláčou, spí mnohem kvalitněji a lépe přibírají.

Správná technika nošení

Aby nošení bylo příjemné a nezpůsobovalo vám bolesti zad, je potřeba dodržovat správnou techniku držení těla. Držení těla je podobné jako v těhotenství, protože miminko je v šátku umístěné na těle vpředu. Pokud nosíte pravidelně, zlepšujete tak svou kondici. Podmínkou pro správnou techniku je i bezchybné navázání miminka.

Žádný komentář

Vložit komentář