POLOHOVÁNÍ MIMINKA NA BŘÍŠKO

Poloha na bříšku je pro kojence velmi důležitá, protože z ní se odvíjí celý následný vývoj. Je dobré, aby děti tuto polohu dobře znaly a uměly v ní vydržet dostatečně dlouhou dobu. A také aby byly v této poloze spokojené a na bříšku se jim líbilo.

 Proč je důležité dítě polohovat na bříško?

  • Děti se z této polohy lépe učí otáčet hlavičkou. Když miminko leží na břiše, automaticky trochu stáčí hlavičku ke straně, aby mohlo snáze dýchat. A právě toto jsou začátky samostatné hybnosti. Dítě při otočení hlavičky začíná pozorovat nějaký zajímavý předmět a snaží se zvedat hlavičku, aby si předmět mohlo prohlédnout. Dobře tak začne zaujímat polohu ve vzpěru na předloktí.

  • V poloze na bříšku se lépe vyvíjí páteř. Páteř miminka je zpočátku zaoblená, ještě z polohy v děloze. Aby později došlo ke správnému rozložení váhy pro chůzi a všechny další polohy těla, musí získat páteř postupně typické dvojí esíčkovité prohnutí. A právě k získání esovité podoby páteře pomáhá poloha na bříšku. Pokaždé, když dítě zvedne hlavičku, páteř se protáhne a svalstvo okolo ní se posiluje. Leh na zádech v postýlkách nebo lehátkách či sedačkách naopak původní tvar zaoblení nezdravě prodlužují.

  • Poloha na bříšku předchází deformacím hlavičky. Nejde jen o kosmetickou vadu, ale jakmile je hlavička dítěte zezadu „slehlá“, dítě má pak větší problém s ní otáčet a někdy může dojít i k dlouhodobým změnám tvaru hlavy. Je pak nutné dlouhodobé cvičení a náprava. Lépe tedy slehnutí hlavičky předcházet častým polohováním miminka na bříško.

  • Z hlediska prostorového vnímání je poloha na bříšku pro miminko ta nejlepší. Z polohy na zádech by děťátko pozorovalo svět kolem sebe velmi jednostranně. Zatímco poloha na bříšku mu nabízí mnohem plastičtější zkušenost a zapojuje do činnosti i orgány rovnováhy. Hlavička děťátka tak postupně hledá svou polohu – vlevo, vpravo, vpředu, vzadu... Poloha na zádech toto neumožňuje.

Kolik času denně a odkdy má být miminko na bříšku?

od návratu z porodnice by měli být kojenci pokládáni na bříško. Přes den je dobré pokládat miminko na bříško po každém spánku či přebalování. Dítě má být polohováno v bdělosti a hlavně pod dohledem dospělé osoby. Už v prvním měsíci by mělo být na bříšku až jednu hodinu denně.

Mějte na paměti, že miminka se v poloze na bříšku poměrně rychle unaví. Rodiče mohou svým dětem pomoci a trochu je motivovat ke zvedání hlavičky tak, že asi 20-30 cm před obličejem děťátka budou pohybovat nějaká zajímavou hračkou. Miminko se bude snažit hračku sledovat očima a bude se pokoušet zvedat hlavičku. Začít můžete hned od narození. Miminko sice ještě neumí otočit hlavičku ke straně, ale pod dohledem rodičů na krátkou chvilku na bříšku být může.

Pokládat na zem?

Mezi třetím a čtvrtým měsícem je vhodné začít nechávat děti často na tvrdé podložce, kde se můžou dobře opřít a volně pohybovat. Z hlediska bezpečnosti je nejvhodnější zem. Pokud máte doma chladněji, lze použít hrací deku, pěnové puzzle či kusový koberec.

O zkušenostech s polohováním vašeho děťátka na bříško si můžete popovídat na facebookových stránkách Maminky.eu. Napište nám, zda je vaše děťátko na bříšku spokojené nebo jestli pláče a na bříšku se mu moc nelíbí. Napište nám vaše fígle, jak na to aby se na bříšku miminku líbilo...

0 Komentáře

  1. […] Polohovat a dávat dítě na krátkou dobu na břicho (asi 3x denně), za přítomnosti matky. […]

Vložit komentář