Některá miminka se narodí s pár jemnými vlasy, některá s hustou kšticí a některá zcela plešatá. Proč tomu tak je? Jak se dětské vlasy vyvíjí, mění. Jak se má o ně pečovat? A co s hnědými šupinkami?
Vlasy se vyvíjí už v děloze. Již ve 20. týdnu těhotenství začíná z cibulek růst po celém těle jemné ochlupení, kterému se říká lanugo. Lanugem je miminko pokryto stejnoměrně na hlavě i na ostatních částech těla. Koncem nitroděložního vývoje (přibližně kolem 36. týdne) samo vypadává. Pokud se miminko narodí předčasně, může být tímto chmýříčkem pokryto.
Po porodu je lanugo nahrazeno tzv. velusovým vlasem. Velusový vlas je málo pigmentovaný, je světlounký, jemňounký a krátký (asi do 2 cm délky). Některá miminka se však rodí již řádně vlasatá. Jaký typ vlasů má dítě po porodu, závisí na hormonální situaci matky během těhotenství a především na genetické dispozici v rodině. Jednoduše řečeno – pokud byli rodiče jako novorozenci plešatí, je pravděpodobné, že jejich potomek na tom bude podobně.
V průběhu 1. roku života většina vlasů obvykle vypadne. Postupně dorůstají vlasy přechodné, které jsou stadiem mezi dětskými a dospěláckými vlasy. Ale až okolo 3. roku dorůstají vlasy do větší délky pravidelně po celé hlavě většině dětí.
Vlastnosti vlasů (tloušťka, rychlost růstu, barva, hustota) závisí zejména na charakteru a vzhledu vlasů rodičů a jejich příbuzných. Trvalý charakter vlasů se může s jistotou posuzovat až v pubertě, kdy se vlasy pod vlivem hormonů stávají tlustšími a delšími.
Jak o dětské vlásky pečovat?
Stejně jako se na dětskou pokožku doporučuje používat jemné dětské mýdlo, a to ještě ne denně, tak i o vlasy miminek se pečuje podobně. Mytí vlasů u miminek není nutné provádět denně a pokud ano, tak postačí obyčejná voda. Každý rodič se musí řídit vlastním rozumem. Na mytí šampñem používejte dětský šampón, který stačí nanést jednou, umýt vlásky a pak dobře opláchnout. Tím, že vlasy důkladně propláchnete vodou, předejdete tvorbě lupů. Dětské vlásky jsou citlivé na chemikálie, proto mytí šampónem omezte na minimum.
Hnědé šupinky ve vlasech
Častým jevem u kojenců a batolat bývají ve vlastové části hlavy mastné, hnědé šupinky (někdy až plochy). Jedná se o seboreickou dermatitidu. Příčina onemocnění není úplně známá. Důležitou roli bude hrát dědičnost, hormonální výkyvy, zvýšená činnost mazových žláz a přemnožení kvasinek v místech mazových žláz. Dochází tak k rychlejšímu rozmnožování buněk pokožky, které vede ke vzniku šupinek. Toto onemocnění postihuje děti mezi 3.měsícem a 2. rokem. Šupinky násilím neseškrabujte ani hrubě nevyčesávejte. Nejprve potřete postiženou část hlavy přírodním olejem, který nechte do druhého dne působit. Šupinky pak vyčešte dětským hřebenem na vlasy. Poté vlasy umyjte dětským mýdlem nebo šampónem.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa