Kojení je nejpřirozenější způsob výživy novorozence a kojence. Až do počátku 20. století byla výživa mateřským mlékem otázkou života a smrti kojence. Po desetiletích propagace výživy umělým mlékem se vrací trend přirozené výživy, tedy výživy mateřským mlékem. Mateřské mléko je velmi cenná tekutina, která slouží jako zdroj živin a vody pro miminka.
Výhodou kojení je skutečnost, že mateřské mléko představuje pro člověka jako savce přirozenou potravu. Lidské mládě je na příjem a zpracování mléka své matky adaptováno. Miminko mateřské mléko snadno stráví, platí to i pro vstřebávání jednotlivých živin, protože jejich biologická dostupnost je nejvyšší při příjmu právě mateřského mléka.
Kojené děti obecně lépe prospívají, bývají odolnější proti infekcím, nádorovým onemocněním a alergiím. V současné době je podstatný i fakt, že kojené děti bývají méně často obézní.
Mateřské mléko má jiné složení pro novorozence, jiné pro půlroční či roční dítě. Složení mléka se mění i podle ročního období, podle fáze dne a dokonce i v průběhu jednoho kojení. Respektuje i donošenost novorozence – předčasně narozené dítě získá z mateřského mléka větší množství živin, které mu nahrazují výživu z placenty. Nedonošené dítě z mateřského mléka vlastní matky získává trávicí enzymy, které doplňují nedostatečnou funkci trávicího ústrojí a vylepšují vstřebávání živin, růstové hormony urychlí růst dítěte,...
Prvních pár dnů po porodu (asi pět dní) se matce tvoří kolostrum, neboli mlezivo. Je žluté a velmi husté díky vysokému obsahu bílkovin, z nichž velkou část tvoří obranné látky, které pomáhají novorozenci v adaptaci na nové prostředí. Mlezivo vyhovuje přesně potřebám právě narozeného miminka. Po pátém dni se kolostrum mění na mléko přechodné, které je stále nažloutlé a po 14. dni po porodu se objevuje již zralé mateřské mléko.
Zralé mateřské mléko je složeno ze dvou složek. Přední mléko je vodnaté, obsahuje především vodu a cukr a slouží k uspokojení žízně děťátka. Zadní mléko je bílé, hustší, obsahuje více bílkovina tuku. Čím déle dítě pije, tím je mléko tučnější.
Složení mateřského mléka
Voda
Mateřské mléko je z největší části tvořeno právě vodou (z více než 80%), proto není nutné plně kojenému dítěti (obvykle do 6 měsíců) podávat jiné tekutiny.
Bílkoviny
Lidské mléko má proti mlékům ostatních savců málo bílkovin. Oproti kravskému mléku mají bílkoviny mateřského mléka rozdílné chemické složení a hlavně poměr kaseinu a syrovátky. Část bílkovin je imunoprotektivní a chrání tak kojence před infekcemi. Miminko je schopno bílkoviny využít téměř beze zbytku.
Tuky
Tuky tvoří asi 50% energetické hodnoty mateřského mléka a jsou důležité při vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích. Tuk je téměř z 90% dobře stravitelný (oproti jen 50% z kravského mléka). Obsah tuku je závislý na stravě matky.
Sacharidy
Sacharidy představují asi 40% energetické hodnoty mléka. Oproti kravskému mléku obsahuje mateřské mléko o třetinu víc sacharidů. Hlavním sacharidem je laktóza.
Vitamíny a minerály
Obsah vitamínů a minerálů závisí na stravě matky, proto je kojícím ženám doporučován dostatečný příjem zeleniny, ovoce, rybího masa... Některé prvky se do mléka dostanou, ovšem na úkor matky, tedy z jejích zásob, které by měla doplňovat (především vápník, železo, kyselina listová, zinek). Některé prvky však mohou v mléce chybět, pokud má matka nedostatečný příjem. Jde o vitamíny A,B,D, jód. Nedostatek těchto látek by mohlo nepříznivě ovlivnit vývoj dítěte.
Pro lidské mládě je mateřské mléko tou nejlepší výživou.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa