uživatelka "Matýsek" nám zaslala následující článek
Milé maminky, už jste slyšely o POLŠTÁŘI NA KOJENÍ?
Pravděpodobně ano, ale určitě o něm nevíte všechno důležité. Možná dokonce přemýšlíte, zda jej vůbec potřebujete, případně jaký a kdy si koupit? Připravili jsme pro vás malého průvodce kojicími polštáři, který vám poradí, jak si vybrat tuto velice praktickou pomůcku, která usnadní život vám i vašemu miminku.
První otázka – PROČ?
• Klasický kojící polštář je víceúčelový výrobek, který nabízí komfortní pohodlí nejen pro maminku v době těhotenství, ale i pro miminko, případně i pro miminka dvě.
• Při kojení ho můžete použít ve všech polohách – jak při kojení vleže, tak při kojení vsedě a také při bočním, tzv. fotbalovém držení.
• Kojicímu polštáři se také říká umělá děloha.
V době po porodu se většina miminek bojí velkého prostoru kolem sebe. Není se čemu divit, vždyť devět měsíců byla v klidu v bříšku, kde pociťovala teplo a bezpečí, a najednou mají spát ve velké neznámé postýlce. Kojicí polštář se používá k vyplnění velkého prostoru, a jelikož ho používá i maminka, miminko se cítí bezpečně a myslí si, že maminka je stále nablízku. V menším provedení se používá i v inkubátorech.
• Kromě toho jej můžete použít jako bezpečností bariéru kolem miminka, pro polohování miminka např. při jídle a také jako opora dítěte při sezení.
Druhá otázka – KDY?
Protože se kojicí polštář nepoužívá zdaleka pouze na kojení, ale jeho další funkcí je, že slouží i pro relaxaci maminky a při spaní na boku jako opora rostoucího bříška, je vhodné si jej pořídit již v druhém trimestru těhotenství.
Třetí otázka – JAKÝ?
Důležité jsou tři základní parametry – velikost, výplň a funkčnost.
Velikost kojicího polštáře
• Kojicí polštář, který má 160 cm, nelze doporučit maminkám, které měří více než 165 cm. Pro ně je vhodná alespoň standardní velikost 170 cm (vnější obvod), šířka 35 cm a vnitřní obvod cc120 cm.
• Rozhodně se nebojte koupit si tzv. Maxi kojicí polštář, který měří 215 cm (vnější obvod polštáře), šířka je cca 35 cm a vnitřní obvod 155 cm.
Výplň polštáře
Nejpoužívanější druhy výplní jsou:
• Molitanová drť – do kojicích polštářů není vhodná, není čištěná a upravená.
• EPS kuličky – jejich výhodou (ale asi jedinou) je, že polštář je lehký a většinou se dá prát v pračce. Jinak kuličky šustí, přelévají se, masírují reflexní body na těle miminka, což je nežádoucí. Při kojení by mělo být miminko v klidu.
• PES duté vlákno – jedná se o duté vlákno ve tvaru kuliček, které zajistí, že si polštář i po vyprání ponechá tvar a vzdušnost. Výplň z dutého vlákna je ideální, jelikož je čištěné, antialergenní, vytváří nevhodné prostředí pro roztoče, dá se velice snadno vyprat v pračce, nešustí a přizpůsobí se vám i miminku.
Kojicí polštáře by se měly dát doplňovat dle potřeb, rozhodně si nekupujte levnější varianty, u nichž nelze výplň doplnit, nebo naopak ubrat podle Vašich potřeb.
EPS - kuličky PES – duté vlákno ve tvaru kuliček
Funkčnost (pratelnost) polštáře
Praktické je vybrat si takový polštář, který se dá prát v automatické pračce a nemusíte jej nosit do čistírny.
Můžete si vybrat ze dvou variant, a to polštář, který se dá prát celý, nebo, a to je ideální varianta, polštář se snímatelným povlakem. Povlaky se samozřejmě prodávají i samostatně, takže jich můžete mít víc a polštář kdykoliv převléknout.
Některé společnosti nabízí fleecové povlaky, které se dají prát při teplotě 40 °C a nemusí se žehlit, nebo bavlněné povlaky, které se vyžehlí snadno. Nevýhodou polštářů bez potahu je, že se žehlit nedají anebo jen velice těžko.
A na závěr doporučuji kupovat české výrobky, na našem trhu jsou společnosti, které kojicí polštáře přímo vyrábějí a používají atestované, české materiály. Tak neváhejte!
Podívejte se na velkou nabídku kojících polštářů a kojeneckého oblečení.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa