Lidská mláďata, na rozdíl od jiných savců, se rodí předčasně z hlediska pohybu a dalších schopností. Po fyzické stránce se tedy rodí naprosto nesamostatná. Po narození ani neuzvednou hlavičku. Narozená miminka jsou zcela odkázána na péči rodičů, především matky. Říká se, že devět měsíců nitroděložního vývoje pokračuje v devět měsíců vývoje mimo tělo matky, než se z miminka stane alespoň trochu pohyblivá bytost.
Novorozené miminko se řídí vlastními potřebami a zákony, které se mnohdy myšlení dospělých vymykají. V dnešní době se u novopečených maminek podceňuje jakési intuitivní porozumění vlastním narozeným dětem. Maminky dnes o své děti pečují podle přejatých rad a návodů, aniž by naslouchaly svým vnitřním pocitům. A ty maminky, které své děti nosí stále na těle, jsou obviňovány z toho, že dítě rozmazlují a mateřská role je zlehčována. Lidé si myslí, že když bude miminko i po narození zvyklé na neustálý kontakt s matkou, nebude schopné se bez něj obejít ani v budoucnosti. Toto uvažování je však velmi naivní a schématické. Pokud bude miminko postrádat uspokojení nějaké základní potřeby, bude se tohoto uspokojení v svém dalším vývoji neustále dožadovat. Dítě, které nebylo milováno, se bude v dospělosti neustále dožadovat lásky a nikdy nebude mít pocit uspokojení. Když však potřeby miminka uspokojíme, bude se spokojeně vyvíjet a dělat pokroky. A čím větší bude cítit jistotu, tím větší bude mít odvahu a touhu objevovat svět.
Komunikace, kontakt, přísun potravy
V průběhu prvních devíti měsíců života na světě má miminko podobné potřeby jako ty, které byly uspokojovány ještě v bříšku u maminky (komunikace, kontakt, přísun potravy). Potřebu komunikace a kontaktu miminku uspokojíme tím, že ho budeme neustále nosit, chovat, bude cítit naše teplo, bezpečí. Potřebu neustálého přísunu potravy by mělo mít dítě, stejně jako v děloze, kdykoliv. Miminko potřebuje sát, polykat a nasytit se, mnohdy uspokojení této potřeby nesouvisí pouze s hladem.
Bezvýhradná pozornost
Je jednou ze základních potřeb miminka a malých dětí. Maminky mají jistě spoustu věcí na práci, ale uspokojení této základní potřeby se maminkám vrátí. Chovejte svá miminka, noste je, mazlete se s nimi. Nenechávejte svá miminka plakat, nenechávejte je samotné. Neříkejte svým dětem: „Počkej!“. Věnujte svým dětem čas a pozornost.
Schopnost malých dětí rozumět (musíme s nimi mluvit)
Dnešní materiální společnosti připadá představa, že miminka a malé děti jsou bytosti, které přicházejí na svět s plně rozvinutou schopností milovat a být milovány, alespoň zvláštní. Není normální mluvit s malými dětmi, ale přitom když budeme s malými dětmi mluvit, budeme s nimi navazovat citové vztahy. Mluvme proto i s těmi nejmenšími. Povídejme si s nimi, jak bude probíhat den, co zrovna děláme. Pokud je musíte na chvíli opustit, vysvětlete jim to dopředu. Mluvme s nimi o tom, co prožíváme, z čeho máme radost, co nás trápí. Mluvme, protože naše děti nám naslouchají.
Článek čerpá z knihy Mateřství a setkání ženy s vlastním stínem - Laura Gutmanová
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa