Už jste zaslechli slovní spojení – bezplenková metoda? Připadá vám to divné, skoro jako sci-fi nebo jste ji sami vyzkoušeli? Nejde o žádný moderní výdobytek, jde spíš o návrat ke kořenům. Tuto metodu běžně používají maminky v mnoha zemích světa, hlavně v Africe a zemích třetího světa. O co tedy jde v bezplenkové metodě?
Bezplenková komunikační metoda (BKM) je zcela normální, přirozená věc, kterou v různých obměnách či variantách praktikují po celém světě. Základem této metody je silná komunikace mezi rodiči a miminkem. Metoda funguje díky rozlišovacím schopnostem maminek nebo tatínků, kteří podle gest miminka poznají, že se dítě bude brzy vyprazdňovat. Rodič děťátko svlékne a nechá vyčůrat či vykakat do nádobky, záchodu, nočníku či na travičku. Nejde o posazování kojenců na nočník. Nejde o násilí, nátlak či trestání. Jde o to, že dítě je aktivní a rodič jen vyhoví jeho potřebám.
Při BKM je u dětí podporována jejich vylučovací dovednost a později i její uvědomění. Děti, u kterých byla praktikována BKM, bez problémů přechází dříve na nočník, protože si mnohem dříve uvědomují, že je příjemnější nevyprazdňovat se do vlastního kojeneckého oblečení a na vlastní tělo.
Jak můžeme praktikovat BKM?
Každé miminko je jiné a jinak se projevuje, proto není žádný zaručený návod, jak praktikovat tuto metodu.
Pokud maminka pozná podle gest miminka, že se miminku chce, svlékne ho a podrží v klubíčku nad nádobou (např. kyblíčkem) a miminko si uleví. Při vyměšování ho podporuje slovně, např.při čůrání: „čččč“, při kakání naznačuje tlačení. Jde o to, že komunikace mezi dítětem a rodičem je tak silná, že rodič plní a reaguje na dalších z jeho potřeb. Jako bonus je to, že rodiče ušetří pleny.
Ač se tato metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů dětské plenky používá pro jistotu pro případ nehody, a to zejména látkové.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa