Vadné držení těla se u dětí objevuje stále častěji. V současné době se vadné držení těla vyskytuje u mnoha dětí již v předškolním věku. Pokud lékař na preventivní prohlídce oznámí, že dítě má vadné držení těla, tak zároveň doporučí, co je třeba dál dělat. Pokud není vadné držení kompenzováno, v dospělosti to může vést až k onemocnění páteře, doprovázené bolestmi. Existuje prevenci vadného držení? Jaké jsou příčiny vzniku? A které jsou hlavní poruchy v držení těla?
Nejčastějšími projevy vadného držení jsou vystouplé lopatky, ochablé a vyklenuté bříško, kulatá záda, plochý hrudník, zvětšené zakřivení páteře (lordosa, kyfosa). Ke zhoršení držení těla často dochází až po zahájení školní docházky, kdy dítě musí dlouhou dobu sedět v lavici, odpoledne zas ve družině, doma u počítače, a není mu umožněn spontánní pohyb. Jistou roli v tom hraje i neergonomický nábytek, velká psychická zátěž, neřešená nosní mandle (dítě hůře dýchá nosem a zplošťuje se mu hrudník), těžké školní aktovky, špatné sezení v lavici ve škole. Ovšem největším viníkem je nedostatek všestranného pohybu.
Prevence vadného držení
· Nejdůležitější je pohyb. Dítě podporujte v aktivní pohybové aktivitě.
· Čas strávený na počítači omezte na minimum.
· Naučte své dítě co nejdříve plavat. Plavání je jako prevence vadného držení těla výborné.
· Všímejte si, jak dítě stojí a jak se pohybuje již v předškolním věku. Podporujte jeho obratnost a hbitost. Naučte ho kotoul, stojku,…
Pokud lékař diagnostikuje vadné držení, bude nutná návštěva rehabilitace, kde vás naučí cviky. Stačí asi 20 minut denně. Cviky jsou obvykle na prevenci a zlepšení vadného držení těla. Posilují se hýždě, bříško, svalstvo trupu i končetin, také lopatky a záda. Dítě se naučí, jak správně sedět.
Příčiny
Mohou být geneticky dané, např.vrozená forma páteře, dědičný typ držení těla, duševní a tělesný stav dítěte, atd. Dalšími příčinami vadného držení je nedostatek tělesného pohybu (hypokinéza) nebo naopak nepřiměřené sportovní zatížení, nadměrná zátěž v sedavé poloze, špatné hybné stereotypy, chybějící pohybová pestrost, stres, nevhodné mikroklima ve třídě, špatné osvětlení, hluk, nevhodný nábytek, nadměrná hmotnost školní aktovky a špatné umístění na zádech, nevhodná výživa, atd.
Poruchy držení těla
· Zvětšená hrudní kyfóza – odstávající lopatky a kulatá záda, vpadlý hrudník a nevyvinuté prsní svaly.
· Zvětšená bederní lordóza – zvětšené prohnutí bederní páteře, vysazená pánev.
· Hyperkyfolordotické držení těla – jde o kombinaci dvou předchozích vad
Skoliotické držení těla – jde o vychýlení páteře do strany, projevuje se nápadnou asymetrií v držení těla, hlavně ramen, lopatek i pánve.
Plochá záda – způsobená nedostatečným zakřivením páteře, celkově je menší dvojesovité zakřivení páteře.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa