Syndrom vyhoření u maminek na mateřské

Syndrom vyhoření je znám u workholiků či lidí, kteří pracují na 100% zejména v oblasti práce s lidmi (lékaři, zdravotní sestřičky, učitelé, sociální pracovníci,…). Jenže stejně tak může dojít k syndromu vyhoření i u maminek na mateřské či rodičovské dovolené, protože péče o dítě není vůbec jednoduchá, k tomu péče o celou domácnost, manžela,  nějaká ta práce navíc a problém je na světě. Objeví se stav naprosté vyčerpanosti, únavy, cítíte se bez energie, připadá vám, že nic nezvládáte, jste nervózní, nic vás nebaví, vybuchnete kvůli maličkostem na děti i na manžela, bolí vás celé tělo, nadměrně se potíte, třesou se vám ruce, špatně spíte, cítíte napětí v celém těle... Pak vás možná potkal syndrom vyhoření, neboli burnout syndrom.

 

Syndrom vyhoření

Nejde doslova o nemoc. Jde spíš o psychický stav popisovaný jako naprosté psychické i fyzické vyčerpání a vyhasnutí lidského organizmu. Vyčerpání je emoční, fyzické i duševní. U postižených vyvolává pocity beznaděje. Syndrom vyhoření vzniká hlavně po dlouhodobém chronickém stresu.

A protože je mateřská a rodičovská dovolená pro ženu zátěží, syndromem vyhoření je ohrožena i ona. Na mateřské totiž dochází u matek ke změnám emocionálním, fyzickým, sociálním, psychickým i vztahovým. Vše se najednou točí jen kolem dítěte a své potřeby většina maminek odsunuje jako nedůležité. Ženám na mateřské chybí kontakt s okolím, starost o dítě a práce v domácnosti jsou rutinou. Narození miminka je jedním z nejkrásnějších chvil v životě ženy, avšak rodičovské povinnosti, obzvlášť nemá-li žena oporu v partnerovi či chybí pomoc prarodičů, jsou náročné. Pečovat o dítě či více dětí je časově, psychicky i fyzicky náročný úkol. Jde o stereotypní činnosti, rutinu, den co den stejné. A vše nakonec může vést k postupnému vyhoření. Většina lidí má sice syndrom vyhoření spojen s náročnými profesemi, avšak profese matky mezi ně také patří. Žena na mateřské musí být nejen dobrá matka, ale také manželka, kuchařka, uklízečka, hospodyně, milenka, musí vypadat dobře… Stres se hromadí, až nakonec může přetéci. A syndrom vyhoření je na světě.

 

Příznaky syndromu vyhoření

  • chronická únava, nedostatek energie, fyzické i emocionální vyčerpání
  • strach z budoucnosti
  • nespavost, potíže s usínáním
  • horší koncentrace a pozornost, zapomínání
  • bolest na hrudi, dušnost, závratě, bolesti hlavy, mdloby
  • ztráta chuti k jídlu, častější nachlazení, imunitní problémy
  • úzkosti, napětí, obavy, otupělost, smutek, deprese, zlost, podrážděnost, výbuchy, ztráta radosti, pesimismus
  • izolace, nechuť jít ven mezi lidi

 

Jak na syndrom vyhoření?

Důležité je si uvědomit, že něco není v pořádku a začít s vyhořením bojovat. Nebojte si přiznat, že nikdo není dokonalý, každý chybuje, nestíhá, je ve spěchu. Není důležité mít denně vygruntováno. Důležité je spokojenost dítěte, spokojenost vaše, ostatní se nezblázní. Je důležité, abyste cítila pomoc a oporu svého okolí. Hodilo by se i občasné hlídání dítěte.

Neklaďte na sebe přílišné nároky. Naučte se říkat NE! Možná se vám to zdá neslušné, ale i vy máte právo na odpočinek a své zájmy.

Snažte se udržovat kontakt s jinými lidmi, setkávat se s přáteli, kamarádkami na mateřské.

Prvními, kteří si všimnou, že nejste úplně ve formě, by měli být vaši blízcí, partner, rodiče. A proto se nebraňte svěřit dítko na hlídání babičce či dědečkovi, pokud budou mít zájem. I pro dítě je kontakt s jinými osobami než s vámi důležitý.

Důležité je zařadit dostatek spánku a také vyvážený jídelníček.

Jestliže máte pocit, že vám situace přerostla přes hlavu a že si s tím sama neporadíte, nestyďte se vyhledat pomoc v psychologické či psychiatrické poradně.

Žádný komentář

Vložit komentář