Poporodní blues, deprese, psychóza

V médiích se objevuje obrázek ženy po porodu jako šťastné, veselé a radostné. Ve skutečnosti může mnoho žen pociťovat po narození dítěte velké rozčarování, které se projevuje plačtivostí, náladovostí, úzkostlivostí, přecitlivělostí, podrážděností, smutkem a vyčerpáním.
Když se narodí miminko, je to jistě velmi radostná události a štěstí pro celou rodinu. Pro matku je to dost často vykoupeno strachem, starostmi, únavou, vyčerpáním a stresem. Spolu se změnou hormonální hladiny se mohou u mnoha maminek po porodu dostavit i negativní pocity, kterým laicky říkáme „depka“ (deprese). Tyto stavy se mohou vyskytovat v různých podobách a intenzitách. Některá žena je jemně melancholická, jiná se může dostat až do stavů závažné deprese, která ji zcela vyřadí z péče o dítě i celou rodinu.

Tyto stavy se dle intenzity rozdělují na tři druhy:

Poporodní blues

Toto období je psychology taktéž nazýváno jako baby blues nebo sedmidenní blues. Objevuje se většinou 3. - 4. den po porodu a vrcholí kolem 6. dne. Spontánně odeznívá do 12. den po porodu. U poporodního blues jsou v hlavní roli především hormony, které se během porodu a při nástupu laktace uvolnily. Spolu s fyzickou únavou, silným emocionálním napětím, odpovědností za narozené miminko je poporodní blues na světě. Oporu a porozumění by žena měla najít u svých blízkých. Pak tento stav, který se podobá splínu, rychle odezní.

Poporodní deprese

Pokud poporodní blues pokračuje a trvá více než 2 týdny, může přejít až do poporodní deprese. Ta se objeví většinou 3 – 4 týdny po porodu a trvat může až do 8 měsíců po porodu. Zcela výjimečně až do dvou let. U poporodní deprese ženy prožívají obrovské výkyvy nálad. Dobrá nálada střídá depresi. Maminky mohou být plačtivé, skleslé, podrážděné, mohou špatně spát a mít poruchu chuti k jídlu. U extrémních případů mohou mít maminky dokonce sebevražedné tendence.

Poporodní (laktační) psychóza

O poporodní psychóze mluvíme tehdy, když se objevují velmi závažné psychické stavy a ženino chování je podivné. Mohou se připojit sluchové halucinace, blouznění, žena se příliš zabývá zdravím dítěte, z dítěte nemá radost, nedokáže se o dítě postarat, může dokonce myslet i na sebevraždu či na ublížení miminku. Potom se jedná o velmi těžké stavy, které se nazývají poporodní psychózou (dříve laktační). Postižená žena si sama neuvědomuje, že je nemocná, ztrácí kontakt s realitou. A je naprosto nezbytná psychiatrická léčba a medikace. Tato nemoc se nedá zvládnout vlastní silnou vůlí.

Závěrem

Prevencí při poporodním blues či depresi může být dostatek spánku, což s novorozeným miminkem může jít těžko. Žena by měla využít každou chvilku, kdy miminko spinká, a měla by zalehnout s ním ke spánku. Pomáhá také se ze svých pocitů vypovídat. Je dobré mít někoho, komu může žena říct své pocity. Dobré je také zbavit se negativních pocitů. Zkusit si najít čas jen sama pro sebe (i když to bude jen jedna hodinka týdně). Miminko dát na hlídání babičce nebo otci dítěte. A vyrazit třeba na procházku, na kávu s kamarádkou nebo si zacvičit. Miminko potřebuje maminku v psychické pohodě. Se spravením nálady může pomoci i setkávání se s jinými maminkami, kde při povídání zjistíte, že mají podobné starosti a problémy jako vy. Zkrátka že v tom nejste sama. V dnešní internetové době si maminky povídají v diskuzích na serverech pro maminky. Důležitý je také dostatečný pobyt na čerstvém vzduchu (procházky s kočárkem), úprava stravovacích návyků (dostatek ovoce a zeleniny), pohyb…
Když už se poporodní blues či deprese objeví, není to nic, za co by se měla maminka stydět. Stát se to může jakékoliv mamince. Důležité je rozlišit příznaky a v případě, že by blues přerostlo v závažné deprese, je zapotřebí vyhledat odbornou pomoc.

Žádný komentář

Vložit komentář