Jistě jste už na vlastní kůži nebo jako rodiče malého nespavce či alespoň z doslechu zažili situaci, kdy se za úplňku hůře usíná a spí. Mnoho lidí se podle měsíční fáze řídí a není pochyb o tom, že Měsíc skutečně má jistý vliv na naše životy. Jeho přitažlivá síla vzdouvá hladiny moří, tak proč by nemohl ovlivňovat lidské životy. Říká se, že úplněk má vliv na těhotné a kojící ženy a také na malá miminka. Ta se mohou více počůrávat, méně jíst, hůře spát. Takové chování u miminek může trvat několik dnů před úplňkem nebo až týden po úplňku. Maminky samy zjistí, jak jejich miminka na úplněk reagují, jak ho zklidní, jak ho v noci uklidní. Rovněž se říká, že porodnice bývají v době úplňku přeplněné, protože prý za úplňku se více rodí. Toto však není prokázané.
Vliv Měsíce na spánek
To, že má úplněk vliv na náš spánek a také na spánek dětí, je prokázané. Za jasného svitu Měsíce se hůř usíná i špatně spí. Stává se, že vás probudí jasné měsíční světlo a už nemůžete usnout? Existují lékařské studie, které potvrzují, že na kvalitu lidského spánku má vliv i samotný lunární cyklus, který způsobuje, že mozková činnost indikující kvalitu hlubokého spánku, se za úplňku snižuje až o 30%. Lidé tak za úplňku usínají o 5 minut déle a pak spí o 20 minut méně než za novoluní. Takový vliv byl prokázán i u dětí.
Svit Měsíce
Kdo žije na vsi nebo často jezdí nocovat do přírody, zná skutečně tmavou noc bez svitu pouličních lamp, umělého osvětlení měst a světel aut. V takové temné noci pak svit Měsíce dokáže danou noc proměnit na krásně viditelný „den“. A není divu. Měsíc v úplňku dokáže krajinu 300x více osvětlit oproti bezměsíční noci. To využívají třeba takoví myslivci, kteří se za úplňku vydávají na noční lov, protože je z posedů mnohem lépe vidět na zvěř.
Magický vliv úplňku
Má úplněk skutečně nějakou magickou sílu? Na to se nedá s určitostí odpovědět. Astronomové, psychologové, lékaři, sexuologové, pediatři, porodníci se však až na výjimky shodují v tom, že měsíc v úplňku přináší mnoho extrémních situací. Podle lékařů jsou lidé úplňkem více unaveni, mají častěji problémy se spánkem, s trávením a různé psychosomatické potíže. Dokonce se tvrdí, že při operacích proudí krev pacientů rychleji, proto se operaci při úplňku nedoporučují. Stejně tak je to i s porody. Prý je při úplňku více porodů. Psychologové se zase shodují, že se mnoho lidí chová neklidně a nerozumně. Lidé jsou více nervózní, špatně spí, mají divoké sny. Úplněk ovlivňuje menstruační cyklus žen, růst rostlin, ukládání tuku v těle a hospodaření organizmu s vodou.
Několik fakt o Měsíci
- Celková hmotnost (1024 kg) 0,073 49
- Objem (1010 km3) 2,195 8
- Rovníkový poloměr (km) 1738,1
- Střední vzdálenost od Země 384 401 km = 60,27 rovníkových poloměrů Země
- Střední doba letu světla ze Země na Měsíc 1,3 sekundy
- Střední doba letu kosmické lodi ze Země na Měsíc trvá zhruba 65 až 70 hodin
- Průměr Měsíce 3476 km
- Obvod měsíčního rovníku 10 920 km
- Teplota na noční straně Měsíce –170 °C až –185 °C
- Nejvyšší teplota na denní straně Měsíce +130 °C Celková plocha moří na Měsíci 16,9 % jeho povrchu
- Fáze měsíce – novoluní, první čtvrt, úplněk, poslední čtvrt:
- I. NOVOLUNÍ - První fáze Měsíce, který se dostává před Slunce, je Novoluní. Měsíc i Slunce vychází a zapadá současně. Proto Měsíc v noci není vidět. Vládne krátká doba zvláštních impulzů působících na člověka, zvířata a rostliny. Kdo se jeden den postí, předejde nemocem, neboť schopnost těla zbavovat se jedů je největší. Přichází nová energie a člověk se má očistit půstem.
- II. PRVNÍ ČTVRT - Po Novoluní začíná Měsíc „dorůstat“. Na obloze ho můžeme vidět jako úzký srpeček, který postupně přibývá až do tvaru písmene D. To trvá asi šest dní. Tato měsíční fáze je I. čtvrtinou. Je lepší se v jídle držet zkrátka, protože vše, co svému tělu dodáme, působí dvojnásobně.
- III. ÚPLNĚK - Měsíc dokončil polovinu magické cesty kolem Země, je na opačné straně od ní než Slunce. Jeho strana přivrácená ke Slunci stojí na nebi jako bílé jasné kolo, v kalendáři je zaznamenán jako světlý kotouč. Úplněk je jediná měsíční fáze, kdy lze někdy pozorovat zatmění Měsíce. Při úplňku je výrazně snížena možnost sledování hvězd a jiných nebeských objektů. Měsíc se naplní, i lidé si mají něco přát, něco si splnit. Půst se při úplňku nedoporučuje. To si raději něco přejme a udělejme si oslavu. Úplněk totiž už svým názvem vyzývá, abychom si něco splnili.
- IV. POSLEDNÍ ČTVRT - Čtvrtá fáze Měsíce, který putuje dál, jeho zastíněná strana ho zdánlivě deformuje zprava doleva a začíná asi třináctidenní fáze ubývajícího Měsíce (III. a IV. čtvrtina). Můžeme ho vidět ve tvaru písmene C. Člověk tak snadno neztloustne, takže jedlíci si touto dobou mohou trochu dopřát. Tělo se dobře čistí.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa