Kdy a jak začít s příkrmy

Přečtěte si, kdy byste měli začít s příkrmy, jak postupovat při jejich zavádění, jaké druhy zeleniny, ovoce, masa a mléčných výrobků jsou pro vaše dítě vhodné a kdy mu je začít podávat.

U kojených dětí začínáme s prvním nemléčným příkrmem po dokončeném 6. měsíci. Do té doby jejich potřebám plně vyhovuje mateřské mléko a není nutné podávat ani jiné tekutiny.

Děti, které jsou živeny umělým mlékem, mohou dostat první nemléčný příkrm o něco dříve, mezi dokončeným 4. a 6. měsícem. Hranicí pro zavádění nemléčného příkrmu je dosažení minimální váhy 6000g nebo zjištění, že dítěti už nestačí vypít 1 litr mléka za den a vyžaduje víc. Nezavádějte ale příkrm dříve, než dítě dosáhne 4 měsíců.

Jaký příkrm jako první?

Jako první nemléčný příkrm zvolíme zeleninové pyré. Obvykle podáváme mrkev, kterou povaříme v nesolené vodě do měkka a poté ji rozmixujeme.

Příkrm podávejte malou dětskou plastovou lžičkou. Dítěti nabídněte pár lžiček. Pokud odmítá, nenuťte je, je to pro ně něco nového a neznámého, musí si na nemléčnou stravu zvyknout. Po vyzkoušení několika lžiček dítě dokojte.

Jak postupovat při zavádění dalších potravin?

Během 3 – 4 dnů můžete přidat další druh zeleniny. Vyberte například brambor, květák nebo brokolici. Při zavádění dalších nových druhů zeleniny vždy dodržujte odstup několika dnů pro rozpoznání případné nesnášenlivosti nové potraviny.

Zeleninu, která dítěti nedělá žádné problémy, můžeme začít postupně (během 2-3 týdnů po zavedení prvního příkrmu) kombinovat s masem a nahrazujeme nemléčným příkrmem celé polední kojení. Dávejte přednost masu kuřecímu, krůtímu, králičímu, jehněčímu a libovému hovězímu nebo telecímu. Množství vařeného masa na jednu porci by mělo být cca 20g, po 7. měsíci až 35g. Maso podávejte 6 týdně, 1x týdně porci masa nahraďte půlkou vařeného vaječného žloutku. Vaječný bílek nepoužívejte, není pro kojence vhodný.

Po zavedení masozeleninového příkrmu zaveďte do jídelníčku postupně i ovocná pyré jako náhradu dopolední či odpolední porce mléka. Postupujte obdobně jako při zavádění zeleniny a zkoušejte nové druhy ovoce vždy s odstupem několika dní. Obvykle začínáme jablky, hruškami a banánem.

Večer můžete začít podávat zprvu rýžové kaše, později i kaše obilné. Obilné kaše a ostatní potraviny obsahující lepek nezavádějte dříve, než dítěti bude 6 měsíců. Do té doby není střevní sliznice schopna správně a bez obtíží vstřebat lepek a její poškození může vést k závažnému onemocnění, které se nazývá celiakie.

Z mléčných výrobků může dítě mezi 8. a 9. měsícem ochutnat jogurt. Kravské mléko a ostatní mléčné výrobky jako tvaroh a smetanové krémy nejsou pro děti do 1 roku vhodné. Obsahují velké množství bílkovin a tím zatěžují organismus dítěte. Kravská bílkovina může být původcem pozdějších alergických projevů dítěte.

Zelenina

Vhodné druhy zeleniny, obvykle nevyvolávající alergickou reakci: mrkev, brambor, květák, brokolice, špenát, dýně, zelený hrášek, petržel, kedluben, cuketa, fenykl, pórek, červená řepa, kapusta, patison, zelí

U následujících druhů zeleniny postupujte opatrně, děti se sklonem k alergiím na ni nemusí dobře reagovat:
rajčata, celer, paprika, okurky, křen, ředkvičky,

Ovoce

Vhodné druhy ovoce, obvykle nevyvolávající alergickou reakci:
jablko, hruška, banán, meruňka, třešně, hroznové víno, borůvka, avokádo, švestka

Nevhodné pro děti se sklonem k alergiím jsou:
pomeranč, citrón, mandarinka, broskev, rybíz, angrešt, maliny, jahody, ananas, kiwi

Další důležité rady

Zkoušejte dítěti příkrm jen namačkat vidličkou, aby si postupně zvykalo na kousky v potravě. I když nemá ještě zoubky, může žvýkat potravu dásněmi a lépe si tak zvykne na příjem tuhé stravy.

Do jednoho roku vůbec nepoužívejte sůl a i potom s ní šetřte!!!

Dítě by stále mělo vypít asi 0,5 l mléka za den. Toto množství platí až do konce druhého roku věku.

Celkové množství tekutin by se mělo pohybovat okolo 1000ml/den. Do tohoto množství se započítává veškerá tekutina, tzn. mléko, čaje, voda, tekutina obsažená v příkrmech.

Naprosto nevhodné jsou pro děti sladkosti a uzeniny. V prvním roce života nepodávejte ořechy, sladkovodní ani mořské ryby, med, sóju, pozor také na koření.

Žádný komentář

Vložit komentář