Už jen týden prázdnin a začíná nám školní rok. Máte dítě, které půjde po prázdninách poprvé do školky? Jistě je to pro vás významná událost. Pro nejedno dítě to bude těžké – odpoutat se od maminky, s kterou trávilo první tři roky svého života. Můžeme svému dítěti nějak pomoci, aby se do školky těšilo a aby do nového prostředí lehce zapadlo? Aby se celé dopoledne, ba i celý den, obešlo bez maminky? Bude se muset sžít s paní učitelkou a kupou nových dětí.
Vstup do mateřské školy je pro dítě jedna z prvních cest od absolutní závislosti na mamince k vlastní samostatnosti a nezávislosti. Pro maminky je nástup dítěte do školky uzavřením sladké „mateřské a rodičovské dovolené“. A nejen pro děti, ale i pro maminky, může být toto odloučení nelehké.
Příprava dítěte na školku
- Důležitým krokem k připravenosti na školku je příprava psychická. V první řadě by se dítě mělo do školky těšit, nikoliv tam jít s tím, že se mu nechce. Dítě, které není zvyklé na delší odloučení od maminky, jde do školky s obavami, netěší se, a pak mohou nastat srdceryvné scény, při kterých trpí jak dítě, tak maminka (i paní učitelka).
- S dítětem mluvte o tom, co budou ve školce dělat a jaké to tam je. Ideální je se tam jít ještě před prázdninami podívat na dny otevřených dveří. Rozhodně dítě školkou nestrašte a věty typu: „Však ve školce tě naučí poslouchat, tam se s tebou nebudou párat,...“ rozhodně vynechte.
- Mluvte pravdu. Dítěti vždy říkejte, kdy pro něj přijdete. Dejte mu najevo, že chápete jeho obavy z nástupu do školky, ale ujišťujte ho, že to zvládne. Zvyšujte tak jeho sebedůvěru.
- Důležitým krokem je i příprava dítěte v samostatnosti při hygieně, oblékání a při jídle. Je důležité, aby se dítě zvládlo obléknout, dojít si na záchod, najíst se lžičí a napít se z hrnečku.
- Když bude dítě plakat, buďte chápaví, přívětiví, ale neustupujte od svého rozhodnutí. Chvíle rozloučení by se neměla protahovat. V žádném případě však neodcházejte tajně či po hádce s dítětem.
- Dítě si s sebou může vzít něco známého z domova (hračku, plyšáka, šátek,...).
- Sami si ujasněte, jak odloučení prožíváte vy. Děti jsou na své maminky často velmi citlivě napojeny a dokážou poznat projevy strachu. Pokud nejste stoprocentně přesvědčeni o tom, že dítě chcete dát do školky, tak jeho nástup do školky ještě přehodnoťte.
- Neslibujte odměny za pobyt ve školce. Dítě je stresované z nového prostředí a z toho, že je poprvé bez rodičů. K tomu by se přidal ještě strach z toho, že to nedokáže a odměnu nedostane. Když pro dítě do školky přijdete, pochvalte jej a pak se dítěti věnujte (běžte třeba do cukrárny). Nedělejte si však z takových odměn pravidlo.
- S paní učitelkou jistě můžete probrat možnosti postupné adaptace. První dny může jít dítě do školky třeba na hodinku či dvě a postupně čas prodlužovat.
- Mnoho dětí svůj první rok ve školce marodí. Díky pobytu ve velké skupině dětí roste riziko nákazy infekcemi. Školkové děti jsou aktivní v objevování světa kolem sebe. Díky tomu jim hrozí vyšší riziko nákazy dětskými infekčními nemocemi, které se v dětském kolektivu rychle šíří. Zvyšujte u dětí imunitu a nezanedbejte očkování.
Pokud dítě špatně snáší prvotní odloučení nebo i pobyt ve školce a nechová se zrovna tak, jak bychom si přáli, nijak ho neponižujte, netrestejte a neztrapňujte. Raději hledejte, co se povedlo a chvalte ho. Každé dítě je jiné a tak potřebuje jinak dlouhou dobu na adaptaci v novém prostředí.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa