Pojede vaše dítě na tábor? Před táborem je dobré zajímat se o spoustu věcí. Máme pro vás pár rad, které vám pomohou vybrat ten správný tábor, díky kterému zažije vaše dítě příjemné a nezapomenutelné chvíle.
K letním táborům patří příroda, dobrodružství a romantika. Dnešní nabídka letních táborů je široká a je moc důležité vybrat pro potomka ten pravý tábor, ze kterého přijede šťastné a plné pozitivních dojmů. Jako rodiče budete mnohem klidnější, když budete o táboře vědět vše možné.
Při výběru tábora si nejprve položte pár otázek.
Chce dítě jet na tábor samo nebo ho tam chcete poslat vy?
Dítě se na táboře naučí samostatnosti, ale i týmové spolupráci a ohleduplnosti. Prohloubí si znalosti a dovednosti. Odpočine od vymožeností civilizace, jako jsou televize, počítač,...
Bude mít dítě na táboře vrstevníky nebo pojede s kamarádem?
Rozhodně se zamyslete, jak je na tom vaše dítě sociálně. Jsou děti, které zvládnou pobyt mimo domov v první třídě a jsou děti, které o mnoho let později.
Bude to tábor se zaměřením, které vaše dítě zaujme?
Při výběru tábora se zaměřením vše proberte s vaším dítětem. Na tábor se nejezdí za trest (třeba výuka angličtiny nebo sportovní tábor pro línější dítě). Vždy vycházejte ze zájmu dítěte.
Kdo tábor provozuje?
Zjistěte si informace o pořadateli tábora. Případně si s ním sjednejte schůzku a ptejte se na to, co vás zajímá. Informace můžete také čerpat z webových stránek organizátora. Prohlédnout si fotogalerii.
Máte reference od známých?
To je také velmi důležité. Budete tak vědět, že jde o dobrý vyzkoušený tábor.
Zajímá vás místo konání tábora?
Navštivte ho.
Délka tábora?
Dříve se jezdívalo na tábory i 3-týdenní. V současnosti se pořádají týdenní, 14-denní. Čím delší tábor, tím víc se děti mohou poznat s sblížit s kamarády. Na týdenním táboře se dítě jen tak tak stihne rozkoukat a zvyknout a už se vrací domů. Týdenní je vhodnější pro menší děti a pro děti, které nemají s tábory ještě zkušenost.
Do chatičky nebo pod stan?
Dříve se jezdilo jen do stanových táborů (již za první republiky). Ve stanových táborech bývá méně dětí, jsou umístěné v přírodě, u řeky či u lesa. Děti jsou zapojovány do provozu tábora (kuchyň, dřevo, hlídky,...). Hygiena se řeší u řeky, místo záchodu jsou zbudovány latríny. Pokud je dítě zvyklé s rodinou tábořit v přírodě či stanovat v kempech, nemusí se stanového tábora bát. Děti si tak více užijí života v přírodě, bez vymožeností civilizace. Velkou nevýhodou stanového tábora je nepříznivé počasí. Místo toho chatičkové tábory tolik nepřízeň počasí neovlivní. Bývá tam zpevněná plocha, takže se děti nebrodí v blátě. K využití mají i více krytých prostor – jídelnu, klubovnu, kde může program pokračovat i za deště.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa