Cestování s dětmi na kole – vozík za kolo, cyklosedačka, tažná tyč

Sportovat se dá i s dětmi, i když je to mnohem náročnější než bez nich. Cestování s dětmi na kole přináší spoustu starostí, které mohou výrazně narušit průběh výletu či jízdy, ale zároveň přináší spoustu radostí a bezva zážitků, na které budete rádi vzpomínat. Pro malé děti máte na výběr v podstatě dvě možnosti – vozík za kolo a cyklosedačku. Pro starší pak tažnou tyč. Pro co se rozhodnout? Třeba vám pomůže náš článek.

Vozík za kolo

Ve vozíku můžete dítě vozit již od narození (v přídavném „miminkovníku“) do asi pěti let. Miminkovník vypadá podobně jako dětská autosedačka pro miminko. Zavěsí se jako houpací síť na konstrukci vozíku. Miminko je navíc jištěno bezpečnostními pásy a je chráněno před nárazem či otřesy. Miminkovník se používá do cca 10 měsíců věku dítěte. I v sedačce vozíku je dítě připoutáno bezpečnostními pásy.

Na trhu jsou vozíky pro jedno dítě, ale také i pro dvě děti. Je možné vézt miminko v „miminkovníku“ a druhé starší sedící dítě.

Kladem vozíků je nízké těžiště. Proto je jízda s vozíkem stabilnější než s cyklosedačkou.

Viditelnost cyklisty jedoucího s vozíkem je možné umocnit i doplňkovým praporkem, poté je vozík dobře viditelný a z psychologického hlediska bývají řidiči automobilu při předjíždění takto označeného vozíku opatrnější a nechávají si větší odstup od cyklisty.

Dítě je ve vozíku chráněno kovovou (hliníkovou) konstrukcí. Pokud by došlo k převrácení vozíku, dítěti by se nemělo nic stát.

Při průjezdu např.křižovatkou je nutné pamatovat na délku soupravy. Ta bývá i 3 m, proto je nutné počítat s delšími průjezdy křižovatkou či nájezdy do zatáček.

Vozíky jsou dobře chráněny proti napřízni počasí. Používat se dají v dešti či zimě. V létě je možné jezdit jen se síťkou. V zimě či za deště je dobré použít integrovanou slídu. Existují i vozíky se sluneční clonou a UV filtrem.

Na trhu jsou odpružené i neodpružené vozíky. Odpružení výrazně zvyšuje pohodlí dítěte ve vozíku.

Většina vozíků je vybavena parkovací brzdou, kterou použijete při stání, abyste vozík zajistili proti ujetí. Některé vozíky mají přídavné ruční brzdy, které jsou nezbytné, pokud budete vozík využívat mimo kola i na běh či in-line brusle.

Vozíky za kolo mají za dětmi i zavazadlový prostor. To rodiče ocení při delších vyjížďkách, ale vlastně kdykoliv. Při cestování s dětmi je potřeba spousta věcí, jídlo, pití,...

Cyklosedačka

Na trhu jsou dva typy – zadní cyklosedačka a přední cyklosedačka. Přední sedačku se doporučuje použít spíš na kratší cestu, není tak pohodlná a dítě v ní není tak chráněno proti hmyzu či při pádu. Výhodou je dobrá viditelnost pro dítě. Zadní sedačku je možné koupit buď s přiděláním na nosič kola nebo samonostnou s uchycením na pružném kovovém prutu, díky kterému je sedačka odpružená a dítě se v ní lehce pohupuje, podle terénních nerovností. Zadní cyklosedačky oproti přední nabízejí dítěti vyšší oporu zad a tedy i větší pohodlí. Dítě je lépe chráněno proti čelnímu větru, hmyzu a prachu a také při pádu.

Dětská cyklosedačka se dá použít pro děti od cca 1 roka. Dítě musí zvládnout držet hlavu rovně při jízdě.

Na trhu jsou polohovatelné cyklosedačky, které můžete lehce napolohovat a sklopit, pokud dítě usne.

Tažná tyč

Pro děti, které již odrostly cyklosedačce a ve vozíku je to nebaví, je možné sáhnout po tažné tyči. Ta je určena pro děti od cca 4 let. Je to výborná pomůcka pro děti, které už zvládají jízdu na kole, ale samy ještě delší výlet nezvládnou. Je dobré tažnou tyč využít i na silnici s automobilovým provozem, jehož pravidla takto malé děti ještě neznají a neumí se v něm orientovat.

Tažnou tyčí dochází k propojení kola dospělého s kolem dítěte. Tyč můžete kdykoli během výletu od dětského kola odpojit, dítě může kousek cesty jet samo a kdykoliv zase zpět připojit. Nacvaknutí menšího kola je jednoduché a rychlé.

Aby si dítě výlet na kole užilo, je vhodné přemýšlet i nad kvalitním cyklistickým oblečením pro děti.

S dětskou tažnou tyčí lze jet i bez dítěte. Je tedy možné táhnout prázdné dětské kolo. To je dobrým pomocníkem např.při odjezdu ze školky. Dojedete společně s dítětem na tažné tyči do školky a ze školku jedete s prázdným kolem.

 

 

Na tažné tyči dítě nesmí během jízdy brzdit. To je nutné mu před jízdou zdůraznit. Použitím brzdy by se dětské kolo mohlo dostat do smyku.

Vlečná kola

Místo tažné tyče je možné pořídit i vlečné kolo, také často označované jako kolo za kolo. Představit si ho můžete jako dětské kolo, kterému chybí přední kolo. Vlečné kolo je napevno připojeno k dospěláckému kolu a tvoří s ním tak tandem, tedy kompaktní celek.

Kolo za kolo se nejčastěji vyrábí ve velikosti 20“ a 24“. Dítě může rodiči aktivně pomáhat při šlapání. Velmi často bývají vlečná kola vybavena i řazením. Nevýhodou je jednoúčelovost. Vlečné kolo samostatně použít nelze.

Ať už jedete s vaším dítětem ve vozíku, v cyklosedačce, či táhnete dítě na tažné tyči či vlečném kole, jízdu si užijte. Často odpočívejte a během přestávek se dítěti věnujte.

Šťastnou cestu!

Žádný komentář

Vložit komentář