Rozhodli jste se své dítě odplenkovat? Chcete ho začít učit na nočník? Nebo tomu raději necháte volný průběh? Na odplenkování dítěte se názory různí. Naučit dítě na nočník může být jednoduché, ale také to může rodiče i dítě dost potrápit. Odplenkování může dítě zvládnout během několika dnů, ovšem je potřeba, aby dítě chápalo, co po něm rodiče chtějí, a hlavně musí být psychicky i fyzicky na odplenkování připraveno.
Kdy je ta správná doba zbavit se plen?
Jen těžko se dá určit, kdy je ta vhodná doba k učení na nočník. Každé dítě je jiné. Starší generace vám možná bude radit, že jakmile se dítě samo posadí, je na čase začít ho posazovat i na nočník. Podle odborníků je ten pravý čas k učení mezi 1. - 2. rokem věku dítěte. Avšak dítě je na nočník fyzicky i psychicky připravené ve chvíli, kdy dokáže zadržet větší množství moči, kterou poté vyčůrá najednou.
Vhodnou chvíli můžete vypozorovat tehdy, kdy dítě počůrá menší množství plen za den. Pokud dítě zvládne mít plenku suchou déle než dvě hodiny, vypadá to, že si začíná uvědomovat, kdy čůrá. Pokuste se vypozorovat signály, které dítě vydává, když se chystá, že bude konat potřebu. Jaké signály to jsou? Děti se často přestanou věnovat činnosti, kterou dělaly, jakoby se zaseknou, nebo nečekaně přestanou mluvit. V tu chvíli jej posaďte na nočník nebo záchod, kde pořídíte dětské sedátko na WC. Pokud tuto dobu vystihnete a správně načasujete, můžete mít úspěch z půli zaručen. Doporučuje se také dodržovat režim, kdy dítě na nočník posazujete. Např. před spaním, po spaní, po jídle, před procházkou, atd.
Důležitým faktorem je také klid a pohoda. Do odplenkování se pouštějte, pokud na to máte klid. Tedy pokud jste v klidu doma, nechystáte se na dovolenou apod. Rodiče by měli být trpěliví a netlačit na pilu. Nejvhodnější roční období na odplenkování je léto. Dítě můžete nechat běhat nahaté po zahradě. Pokud nestihne potřebu udělat do nočníku a počůrá se, nic se neděje. Je teplo. Maminka nemusí převlékat několik vrstev kojeneckého oblečení jako v zimě.
Jak začít učit dítě na nočník?
Zábava by měla být i s odplenkováním. Dítě by mělo mít radost, že může čůrat do nočníku. Vymyslete si pro vylučování nějaké pojmenování, které bude používat celá rodina. Vhodná jsou citoslovce „ee“, „lulu“, „číí“, „pipi“,... Nejprve se soustřeďte na odstranění plenek přes den. Noční čůrání následuje až nakonec.
Můžete zkusit zaměnit pleny. Jednorázové savé pleny, které používáte můžete vyměnit za méně kvalitní nebo obyčejné látkové, které budou dítě studit, když budou počůrané. Potom se snažte dítěti vysvětlit, ať do plenky nečůrá, ale ať raději čůrá do nočníku.
Pokud má dítě stále nehody a je často počůrané, nebuďte zklamaní. Nedělejte z nehody žádnou událost a neukazujte zklamání. Dítě za nehodu v žádném případě netrestejte. Bez teatrálních výstupů ho převlečte do suchého oblečení. Děti mnohem lépe reagují na pochvalu, než na kritiku. Na nočník se nakonec naučí chodit každé dítě. Na dítě by se nemělo tlačit a spěchat. Pokud se dítě brání, je lepší pokusy o odplenkování odložit a za pár týdnů to zkusit znovu.
Bez plenek v noci?
Na noc a spánek nosí děti plenu déle než přes den. Plenu dávejte dítěti na polední spánek do doby, dokud nebude mít plenu suchou po alespoň 14 dní. Jakmile se bude dítě budit se suchou plenou, můžete mu ji zkusit na spaní vzít.
S nočním spánkem je to jiné. Doporučuje se dítěti nechat na noční spaní plenu ještě několik měsíců po denním odplenkování. Jsou i děti, které se současně zbaví plen na den i na noc. Většinou však noční plenu mají děti až do 3 let. A nemálo dětí (a zejména chlapečci) mají plenu na noc ještě po 3. narozeninách.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa