Kdy je ten správný čas mít druhé (či třetí) dítě?

Vždy když se narodí dítě, ať už je první, druhé nebo třetí či další, je to premiéra. Rodiče už sice mají zkušenost s péčí o miminko, ale s narozením dalšího dítěte se musí naučit svou lásku a péči spravedlivě dělit a zvládat novou situaci. Také starší potomky je potřeba na miminko trochu připravit. Kdy je ten pravý čas mít druhé či další dítě a jak se na něj připravit?

Jaký věkový odstup?

Každý věkový rozdíl má své klady i zápory. V dětství se obvykle největší hádky odehrávají mezi sourozenci stejného pohlaví a také platí, že chlapci inklinují ke konfliktům více než dívky.
Pokud chcete své děti mít brzy po sobě nebo vychovávat skoro jak dvojčata, pak volte věkový odstup tak rok nebo rok a půl. Bude to pro vás sice velmi náročné, alespoň v prvních měsících, ale za dva, tři roky to bude už pohoda. Utírat zadeček miminku, vyndávat mu dudlík z pusy, krmit ho a do toho běhající batole. Maminky si obvykle volí takto malý věkový rozdíl mezi dětmi z důvodu, aby si to „odbyly“ a mohly se vrátit do práce. Pro děti je malý věkový rozdíl obvykle skvělý. Prvorozené dítě sice může začít žárlit, když se budete věnovat víc druhému. Hlavně nesmíte dávat najevo staršímu dítěti, že je na druhé koleji, že o ně nemáte zájem. To je velmi důležité a může to být těžké. Později však malý věkový rozdíl oceníte, když si budou spolu děti hrát a budou mít společné zájmy. Když se děti narodí brzy po sobě, říkáme tomu falešná dvojčata, musíte počítat s tím, že to bude únavné a bude to klást velké nároky na dobrou organizaci provozu domácnosti. Nebudete mít příliš čas a prostor obskakovat starší dítě a foukat mu bolístky vzniklé z nových situací. Ze začátku to můžete považovat jako ztrátu, jak staršímu dítěti nevěnujete tolik pozornosti, ale v budoucnu to bude pro něj přínos.
Na vyvolání žárlivosti a rivality mezi sourozenci se považuje interval mezi dětmi dva až tři roky.
Pokud se druhé dítě narodí po více než šesti letech od prvního, znamená to, že si sourozenci už nebudou spolu moc hrát, nebudou spolu prožívat dětství. Budou spíš jako dva jedináčci.
Ideální věkový rozestup mezi dětmi neexistuje. Druhé či třetí a další dítě si pořiďte, až budete mít pocit, že je pro to ta správná chvíle. V takovém momentě je pak rodič schopen lépe přijímat a snášet veškeré útrapy, které s narozením dítěte souvisí.

O očekávání miminka se starším mluvte

Malé děti mnoho věcí nechápou, ale zase citlivě vnímají, co se kolem nich děje. Když se děje dítěti něco, co si nedokáže vysvětlit, může dostat strach. Proto se doporučuje dítěti včas říct, že budete mít další miminko a hodně o tom, co bude, mluvit.
Starší dítě se může přirozeně začít o maminku bát. Přítomnost neviditelného plodu v maminčině břiše může být zneklidňující. Je nutné dítěti vysvětlit, že mamince nic nehrozí, že může být unavená. Hlavně neříkat věty typu: „Počkej, až budete mít miminko...“ Ty by mohly v dítěti vzbuzovat žárlivost ještě před narozením sourozence. Maminka musí zůstat v klidu a dítě neznepokojovat.
Starší dítě může na čerstvého sourozence reagovat různě. Chvíli si s ním chce hrát a mazlit, vzápětí na něj má zlost. Takhle to nebude napořád. Dospělí by měli pomoci dítěti najít si své nové místo, svou jedinečnost. Dítě má na své pocity právo, avšak zcela netolerovatelné jsou výbuchy agrese vůči miminku. Obvykle se vztahy mezi sourozenci v rodině časem uklidní a ustálí.

Připravte starší dítě na porodnici

Jakmile se blíží den porodu a starší dítě není zvyklé být nějaký čas bez maminky, je potřeba to trochu natrénovat ještě před odjezdem do porodnice. Avšak dítě by nemělo stát stranou narození sourozence a být mimo domov delší dobu. Po narození miminka berte staršího sourozence s sebou do porodnice. Pokud nezahoří láskou k novorozenci hned, nedělejte z toho žádné drama. Vše má svůj čas. Malé dítě si na roli staršího sourozence musí zvyknout a je na rodičích, aby spravedlivě dělili svou přízeň mezi oba sourozence. Mnohdy se starší dítě po narození miminka stylizuje do role miminka též a pokouší se v matce vzbudit pocit viny, že dává přednost tomu malému.

Žádný komentář

Vložit komentář