Jak naučit dítě na nočník?

Také patříte mezi rodiče, kteří se rozhodli říct pomalu plenkám "dost" a začínáte pátrat po tom, jak vaše děťátko na nočník naučit? Přinášíme Vám několik užitečných rad o tom, kdy začít, jaký nočník pořídit, na co si dávat pozor, zkrátka jak správně naučit dítě na nočník.

Jak naučit dítě na nočník?

Pokud se dítě nočníku nebojí, posaďte ho na něj a vysvětlete mu co po něm chcete. Na začátku se dítěti povede vymočit spíše náhodou. Je proto třeba dítě posazovat na nočník často a spíše na kratší dobu, aby se mu nočník nezprotivil. Pokud je to možné, nechte ho někdy běhat bez plenky s nočníkem připraveným po ruce. Řekněte mu, že ho může kdykoli použít a občas mu ještě připomeňte, že pokud bude potřebovat, je tady nočník pro něj.

U některých dětí se také osvědčily tzv. učící kalhotky, které vzhledem připomínají běžné spodní prádlo. Tyto kalhotky jsou vhodné na přechodnou dobu, kdy dítě ještě chození na nočník zcela nezvládá, protože v případě nehody zadrží většinu tekutiny, ale dítě si v nich připadá velmi mokré.

Snad každému dítěti se během učení na nočník přihodí nějaké nehody. Nezlobte se proto na dítě a netrestejte ho. Prostě jen ukliďte a řekněte dítěti, ať se příště pokusí použít nočník. Při každém úspěchu naopak velmi výrazně vyjadřujte svou radost a nešetřete pochvalami.

Kdy začít?

Univerzální odpověď neexistuje, vhodná doba záleží na fyzickém a psychickém vývoji dítěte a je u každého dítěte jiná. Povzbuzujte dítě k používání nočníku kdykoli cítí potřebu. Dítě si musí být jisté, že kdykoli dá najevo, že potřebuje na nočník, budete mu v tom pomáhat.

Děti mladší 12 měsíců ještě neumí ovládat vyměšování vůlí a tento stav u většiny dětí přetrvává minimálně do 18 měsíců. Známky připravenosti na učení na nočník se objevují často mezi 18. a 24. měsícem věku, ale některé děti nejsou připraveny ani ve 30 měsících i déle. Procesu učení na nočník prospěje, pokud si dítě vybere nočník samo a vytvoří si tak k němu předem kladný vztah. Nočník by měl být přiměřený velikosti dítěte. Dítě by na něm mělo sedět stabilně s nohama opřenýma o zem.

Některé děti nočník odmítají a rovnou chodí na dospělý záchod, v tomto případě rozhodně používejte dětské sedátko na záchod a stoličku pod nohy, tzv. stupátko, aby se dítě mohlo nohama zapřít při vyměšování stolice. Napoprvé posaďte dítě na nočník raději oblečené, aby se nebálo a zvyklo si na něj. Pokud je dítě vystrašené, nedávejte ho na nočník a zkuste to druhý den nebo později znovu.

Kdo má vybrat nočník - rodič nebo dítě?

Když jdete kupovat nočník, nechte dítě, aby si ho vybralo samo. Pokud se mu bude líbit, lépe a rychleji se s ním seznámí. Tvary zvířátek, nočníky z nálepkami, obrázky a motivy děti velmi rychle nadchnou. Při učení základních hygienických nácviků uspějete, jen když bude dítě spolupracovat. Buďte si jisti, že to nebude jednoduché. Dítě si nejdříve musí uvědomit, k čemu nočník je.

Na co si dát pozor při výběru nočníku?

Jedním z důležitých kritérii je pohodlí. Nočník by měl být dostatečně veliký, aby dítě netlačil a neodradil od dalšího snažení. Zkontrolujte, že je nočník stabilní a dítko z něho nespadne. Chlapečkům vybíráme modely se zvýšeným předním okrajem, aby nedocházelo příliš často k nehodám. Zadní část by měla vytvářet jakousi opěrku pro pohodlnější sezení. Pokud máte po ruce více peněz, můžete pořídit takový typ, který připomíná normální záchod s plnohodnotnou opěrkou.

Pokud vyberete nočník s hodně vysokým okrajem nebo například s řidítky, může se stát, že budete muset dítěti při každém posazení sundat kalhotky, protože jinak se neposadí.

Materiál nočníků je plastový. Nočník by měl být omyvatelný, skladný a lehký, protože ho budete často přenášet a umývat.

Barvy velmi stimulují dětský vývoj. Na výběr je z mnoha druhů a barev. Od úplně obyčejných až po důmyslné hrající nočníky, které po vyčůrání zahrají písničku. Některé nočníky mají tvar autíčka či nějakého zvířátka.

Žádný komentář

Vložit komentář