Hrajeme si s batoletem

Hra je způsob, kterým se dítě seznamuje s okolním světem, rozvíjí své poznávací a sociální dovednosti, emoce a sebedůvěru, trénuje jemnou a hrubou motoriku... V průběhu prvních let je pro dítě hra hlavní náplní času. Hrajte si s dětmi, nechte je hrát si samotné. Nabízíme vám několik tipů na hry s batolaty.

Paměťové hry

Paměťové dovednosti batolete se během prvních let života rychle vyvíjejí. Ke zlepšení dlouhodobé paměti bude potřeba hodně opakování. Jak si paměť cvičit a rozvíjet? Hrejte si!

Co chybí?

Vyberte dvě hračky a nechte dítě, ať si je prohlédne. Pak dítěti řekněte, aby zavřelo oči a jednu z hraček schovejte. Dítě zkusí uhodnout, co jste schovali (pokud neví, napovězte mu). Počet hraček můžete zvyšovat.

Udělej, co říkám

Dejte dítěti dva jednoduché úkoly, například: ?Vezmi tuhle panenku a dej ji do kočárku?. Jak se paměť batolete rozvíjí, dávejte úkolů více.

Jak bude pokračovat příběh?

Vezměte si knížku, kterou jste již s dítětem několikrát četli. Přečtěte kousek příběhu a než otočíte na další stránku/obrázek, zeptejte se ho, jak bude příběh pokračovat.

Pexeso

Se staršími dítky vyzkoušejte pexeso. Začněte s několika dvojicemi kartiček, postupně můžete kartičky přidávat.

Hledání aneb samá voda

U nás jedna z nejoblíbenějších her. Dítě se nedívá a vy mezitím schováte nějaký předmět, na kterém jste se předem domluvili. Schováte ho tak, že ho umístíte někde v místnosti, aby byl celý vidět. Dítě ho hledá a vy říkáte samá voda, přihořívá, hoří, když ho najde.

Počítání a čísla

Batolata již chápou některá základní čísla. Začněte s pochopením čísla jedna. Během dne si například všímejte jednotlivých předmětů a ukazujte je dítěti - Tady máš jeden rohlík. Podej mi jednu pastelku. Podívej, jeden pejsek.

Postupně přidávejte vyšší čísla - Koukej, dvě auta - jedno a druhé. Počítejte - jedna botička a druhá botička.

Třídění

Třídění věcí podle různých vlastností je jedna z nejdůležitějších schopností, která pomáhá dítěti pochopit svět kolem sebe. Můžete zkusit rozdělovat věci podle barev či tvarů.

Třídění zvířátek. Děti mají rády zvířátka, využijte toho pro další z možných her. Rozdělujte zvířátka do různých skupin - například řekni mi, která zvířátka žijí na statku, která v lese, která jsou chlupatá, která umí plavat, která létají.... Můžete je vyjmenovat nebo použít obrázky či plastová zvířátka, kterých mají vaše děti jistě plný pokojíček.

Třídění oblečení. To samé můžete hrát s různými druhy dětského oblečení. Např. Co se nosí v zimě, co v létě, co nosí holky, co kluci, co se nosí na hlavě....

Stejné a různé předměty

Hrajte s batoletem různé hry, při kterých se naučí poznávat shodné a odlišné předměty.

Hledej stejný předmět do dvojice. Vyberte dvojice předmětů, které jsou stejné (pár bot, ponožek, rukavice...) Vždy jeden předmět z dvojice umístěte někde v místnosti a jeden si nechte u sebe. Ukažte předmět batoleti a nechte ho přinést druhý stejný předmět.

Hledejte podobné předměty ?- varianta předchozí hry. Vyberte podobné předměty, ne úplně stejné, např. dvě různé knížky, dva plyšáčky, dvě pastelky, dva obrázky apod.

Hledejte protiklady - opět podobná hra oběma předchozím. Připravte si dvojice předmětů, které jsou v protikladu (například bílá a černá ponožka, velká a malá lžička, tlustá a tenká kniha...)

Společenské hry

Vyberte některou ze společenských her, které jsou vhodné pro malé děti. Ze současné nabídky je to například Krtečkova zahrádka (děti se učí barvy, předměty, roční období, navíc s oblíbenými postavičkami krtka, myšky, ježečka a zajíčka) nebo Pojď si hrát (takové Člověče, nezlob se pro malé děti, opět s motivy z krtečka).

Žádný komentář

Vložit komentář