Mnoho lidí si myslí, že rodiče vegetariáni, kteří stejným způsobem, tedy bezmasým, živí své děti, svým dětem škodí. Avšak není pravda, že děti musí odmalička jíst maso, jinak jim bude něco důležitého chybět. Malé dítě může být vegetariánem, stejně jako jeho rodiče, avšak rodiče musí nad dětským jídelníčkem důkladně přemýšlet. Pokud chcete své dítě živit vegetariánsky, pak se nejprve zamyslete, zda máte čas denně vařit a promýšlet jídelníček dítěte. Jídlo dítěte, které se stravuje bez masa, musí být důkladně promyšleno. Důvody odmítání masa mohou mít rodiče všelijaké. Někteří odmítají z etických důvodů, jiní ze zdravotních. Vegetariánství patří mezi nejstarší alternativy způsobu stravování.
Děti, na rozdíl od dospělých, se nemohou svobodně rozhodnout, zda být či nebýt vegetariánem. Děti, které mají za rodiče vegetariány, většinou přejímají stravovací návyky rodičů. A tak rodiče, kteří jsou vegetariáni, většinou nastolí vegetariánský jídelníček i svým dětem.
Vegetariánská strava bývá zdravější než konvenční strava s masem. Rizikovým faktorem ve výživě je zvýšená konzumace potravin živočišného původu, které jsou příčinou vyššího přísunu energie, bílkovin, tuků s nevhodnou skladbou mastných kyselin a cholesterolu. Rostlinná strava je šetrnější k přírodě.
Organismus dítěte se rychle vyvíjí. Dítě musí přijímat stravu, která obsahuje základní živiny. Tedy bílkoviny, tuky a sacharidy. Bílkoviny se rozdělují na živočišné (maso, mléko a mléčné výrobky, vejce) a rostlinné (obiloviny, luštěniny, zelenina). Liší se ve složení. Živočišné bílkoviny obsahují větší spektrum esenciálním aminokyselin, to jsou ty nezbytně důležité pro lidský organismus, které zejména dětský organismus potřebuje pro tvorbu a obnovu tkání a zajištění některých fyziologických funkcí. Rostlinné bílkoviny jsou na esenciální aminokyseliny chudší. Abychom mohli živočišné bílkoviny nahradit rostlinnými, musíme mít odborné znalosti o složení jednotlivých potravin. Rostlinné bílkoviny je pak naprosto nutné pečlivě kombinovat, abychom zajistili přísun všech esenciálních aminokyselin v potřebné míře. Pokud mají děti dostatek ovoce, zeleniny, celozrnných obilovin a luštěnin, bývají štíhlejší a zdravější. V dospělosti si pak lépe udržují zdravou hmotnost, nemají tolik potíže s akné, alergiemi a poruchami trávení. Vegetariánská strava může vést k oddálení začátku menstruace u dívek. Což se spojuje se snížením rizika rakoviny prsu.
Co musí obsahovat strava dětí vegetariánů?
Jedním z důležitých věcí, které je třeba hlídat ve stravě, je železo. Nejbohatším zdrojem jsou borůvky, listová zelenina, čočka (pro malé děti červené). Pokud dítěti dopřáváte tyto potraviny, pak máte jistotu, že dítěti nemůže železo chybět.
Další nezbytností jsou rostlinné bílkoviny. Hodnotu mají stejnou jako živočišné, avšak při jejich využití v těle nevznikají toxické odpadní látky. Tělo tráví rostlinné bílkoviny kratší dobu.
Nezbytností je najít zdroje omega tří mastných kyselin, vápníku, vitamínu B12. Odkud tyto důležité látky brát a jak je dítěti zařazovat do jídelníčku, závisí na věku dítěte a sezóně. Vitamín B12 se standardně nachází pouze v potravinách živočišného původu. Pokud tedy dítě konzumuje dostatek mléka a vajec a výrobků z nich, pak bude mít dostatek vitamínu B12 z těchto potravin. Omega 3 mastné kyseliny se v nejsnáze použitelné formě nacházejí v rybách. Rostlinné zdroje jsou méně výhodné, avšak i přesto je možné dostatek omega 3 tuků zajistit i při vegetariánské stravě. Z rostlinných zdrojů jsou bohatým zdrojem omega 3 vlašské ořechy, dýňová semínka, lněná, konopná, chia semínka, některé druhy listové zeleniny.
Správně rozvržená vegetariánská strava je pro dítě zdravá, nutričně vyvážená a zdravotně přínosná v prevenci i při léčbě různých onemocnění. Pod tímto stanoviskem se podepsala i Česká pediatrická společnost a Společnost pro výživu v roce 2004.
U dítěte, které se stravuje vegetariánsky, se doporučuje jednou za půl roku provést odběr krve a zjištění krevního obrazu a obsahu železa v krvi. Rodiče pak mají jistotu, že dítě živí správně a že mu nic důležité pro jeho vývoj nechybí.
Dětem je nutné vybírat rozmanitá jídla, včetně luštěnin, obilovin, semen, ořechů, mléčné výrobky a vejce. Jíst dostatek zeleniny a ovoce. Dodávat tělu vitamin B12 a vitamín D. Naopak vyhnout by se měly sladkým, tučným a velmi rafinovaným potravinám.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa