Černý kašel dříve patřil mezi velmi obávané nemoci. Umíralo na něj spousta dětí. Dnes je očkování proti černému kašli součástí očkovacího kalendáře. I přesto se však černý kašel u nás stále vyskytuje.
Černý kašel, také nazývaný dávivý kašel, stodenní kašel či zádušní kašel (latinsky pertuse) je velmi nakažlivé onemocnění dýchacího ústrojí. Původcem je bakterie Bordetella pertusis, která se šíří kapénkami při kýchání, kašlání či smrkání. Nákaza se šíří vždy z nemocného člověka. Ten je nakažlivý pro okolí během konci inkubační doba, ta je před nástupem prvních příznaků, dále během celé doby trvání kašle ( i 100 dní) a je možné že i v průběhu rekonvalescence. Výskyt tohoto onemocnění v populaci lehce stoupá. Ani plošné očkování není trvalou ochranou. Mezi nejvíc ohrožené patří kojenci a malé děti.
Průběh nemoci
Černý kašel má začátek jako běžné nachlazení (rýma, kašel, zvýšená teplota). Tak to vypadá asi týden. Poté se však stav namísto uzdravení zhorší. Může se objevit horečka, ale především záchvaty silného kašle. Dítě se při nich nemůže nadechnout. Tyto záchvaty bývají častěji v noci. Takový kašel bez nadechnutí může trvat 20-30 sekund. Dítě při pokusu o nadechnutí vydává zvuk podobný kokrkání, který je způsoben zúžením dýchací trubice. Dětem z nedostatku kyslíku mohou modrat rty a kůže kolem pusinky, děti mohou zvracet nebo mít křeče. Tato fáze s urputným kašlem trvá 2-4 týdny. Poté, ač v menší míře, může dítě kašlat ještě měsíce.
Léčba a prevence
Černý kašel se léčí antibiotiky makrolidové řady. Důležité je podat antibiotika co nejdříve. Pokud se antibiotika podají později, nemá to příliš vliv na průběh nemoci. S nemocným se doporučuje přeléčit antibiotiky i členy rodiny a všechny, kteří byli s nemocným v blízkém kontaktu.
Avšak jedinou ochranou je očkování. V současnosti je očkování proti černému kašli součástí šestisložkové vakcíny. Ta se očkuje od přibližně 3. měsíce života dítěte ve schématu 2+1 nebo 3+1. První 2 nebo 3 dávky (dle zvoleného schematu) se podávají v intervalu jednoho měsíce. Poslední dávka se podává po 6 – 12 měsících. Očkování nezaručuje 100% ochranu, ale výrazně snižuje riziko a průběh nemoci.
Lékaře je nutné kontaktovat kdykoliv, jestliže máte podezření na černý kašel. Pokud černým kašlem onemocní kojenec, kontaktovat se doporučuje přímo záchrannou službu.
Novorozence, kojenci, malé děti
Nebezpečný je černý kašel pro novorozence a kojence, kteří nejsou proti černému kašli očkované. Tato nemoc může pro malé dítě znamenat smrtelné nebezpečí.
Protilátky
Ani očkování, ani prodělaný černý kašel, nezaručuje celoživotní imunitu. Taktéž ani novorozenci nejsou chráněni protilátkami od matky. Tyto protilátky, které dítě získává během nitroděložního vývoje, krátce po porodu mizí. Po prodělaném černém kašli je účinné množství protilátek v krvi po dobu asi 4 – 20 let.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa