Eliminační dieta je založena na principu dočasného vyřazování alergenů ze stravy. A následného zařazování alergenů zpět do stravy. Jestliže máte podezření na potravinovou alergii nebo intoleranci (dítěti bývá po jídle špatně, má kožní či trávicí potíže), může vašemu dítěti pomoci eliminační dieta.
Eliminační dieta u plně kojených dětí
Znamená to, že po dobu nejméně 4 týdnů matka vynechá ze své stravy podezřelou potravinu nebo skupinu potravin. Nutné je dodržovat pitný režim, nejméně dva litry tekutin denně. Po uplynutí očistné doby, kdy matka vyřadila z jídelníčku určitou potravinu, si naopak tuto potravinu začne dopřávat v dostatečném množství a vnímá, jak dítě na tuto potravinu reaguje. Jestliže se potíže na konci očistného období zmenšily, a naopak po návratu k dané podezřelé potravině se potíže zvětšily, je pravděpodobné, že tato potravina dítěti škodí.
Jak postupovat?
Když se u dítěte objeví atopický ekzém, maminka promazává pokožku. Pokud dítě bere léky, nevysazuje je. Kojící matka navíc ze svého jídelníčku na dobu 4 týdnů vysadí časté alergeny, což jsou:
-
mléko a mléčné výrobky
-
vejce
-
sóju
-
hovězí a kuřecí maso
Do matčina jídelníčku je nutné doplnit probiotika. Pokud se stav po eliminaci alergenu zlepší, znamená to, že problémový alergen je pravděpodobně jeden z vyřazených. Po eliminační fázi následuje fáze zařazování alergenů zpět do jídelníčku. Po konzumaci jídel s alergenem je dobré si zapisovat, co jsme snědli. Zařazuje se postupně mléčná bílkovina, další týden vejce, poté maso. Pokud se po podání určitého jídla stav dítěte zhoršuje, podezřelý alergen okamžitě zase vysadíme.
Pokud se po očistné doby projevy alergie, atopie nezlepší, je dobré vyzkoušet přísnější dietu s vyloučením většího množství alergenů z jídelníčku matky (ořechy a semínka, pšenice a luštěniny).
Eliminační dieta pro přikrmované děti
Dítě, které již není krmeno kojeneckou výživou, používá následující eliminační dietu. Jde o děti do asi tří let věku.
-
Z příkrmů dítěte striktně vyřadíme mléko a mléčné výrobky a potraviny obsahující silné alergeny. Obiloviny obsahující lepek nahradíme bezlepkovými obilovinami – rýže, kukuřice, pohanka.
-
Tedy místo klasického umělého mléka nebo hypoalergenního mléka podáváme dítěti umělé mléko s vysoce naštěpenými bílkovinami.
-
Vejce
-
Kořenovou zeleninu, zeleninu kyselé chuti a pikantní. Dítěti dávat jen vařenou zeleninu neutrální chuti (brokolice, brambory, cuketa, květák, kapusta, špenát, zelí čerstvé apod.).
-
Citrusy a exotické ovoce, dále kyselé keřikové ovoce – jahody, maliny, ostružiny, rybíz, angrešt. Dítěti dáváme jen vařené stromové ovoce (jablka, hrušky, švestky, meruňky, broskve, třešně). Lze podávat i meloun.
-
Veškeré ořechy a semínka
-
Z luštěnin sóju. Je možné podávat dítěti vařenou červenou čočku, hrášek, fazole.
-
Hovězí, kuřecí, vepřové a rybí maso, uzeniny. Podávat pouze krůtí, králičí, telecí a jehněčí maso.
-
Koření, především ostré a exotické. Vhodné jsou fenykl a kmín.
-
Čaje černé a zelené. Podáváme slabé čaje (šípkový, rooibos, bylinkové).
-
Sladkosti (kakao, čokoláda, bonbóny, med).
Stav dítěte by se měl zlepšit po třech až čtyřech týdnech. Pokud se nezlepší, znamená to, že problémový alergen je pravděpodobně ještě nevyřazen.
Pokud maminka kojí a zároveň i přikrmuje, je možné použít kombinaci obou diet. Tedy současné vyřazení možných alergenů z jídelníčku matky, ale i dítěte.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa