Pokud máte malé miminko nebo je teprve na cestě a chcete jej nosit v šátku, možná si kladete otázku, jak dítě nosit zdravým a bezpečným způsobem. Na internetu hledáte úvaz, který bude ten správný. V současnosti existují dva názorové směry, každý propaguje nošení malých dětí. Jeden směr propaguje nošení ve vertikální poloze a druhý směr vázání dětí do tzv. kolébek v poloze klubíčka, až do doby, než se dítě samo posadí.
Oba tyto směry vycházejí z odborných tradic a kulturního rámce. Každý z těchto dvou směrů se zaměřuje na jiné věci, které považuje za důležité. Od toho se pak odvíjí způsob argumentace, tedy pro a proti. Mluvíme o nošení v západním světě. Na dalších místech naší planety nalezneme plno tradičních způsobů nošení dětí, nad kterými bychom jen kroutili hlavami.
Nošení dětí podléhá kulturně podmíněným poznatkům, ty se postupně mění a vyvíjejí. Důležité je zachovat si nadhled, neřídit se striktně daným směrem, ale spíš dát na svou vlastní intuici. Neexistuje jediná správná cesta, jak správně nosit dítě. Každý rodič je zodpovědný za své dítě a je kompetentní si rozhodovat sám. Každá matka je od přírody vybavena tím, že pozná, pokud je něco v nepořádku nebo pokud děťátku dělá něco nedobře.
Jak kolébka tak vertikální úvazy jsou v pořádku, pokud se dodržují zásady správného vázání, polohování a nošení dítěte. Důležitá je pohoda matky i miminka, budování láskyplného vztahu a individualita jednotky (matky a dítěte). Když se rozhodnete vázat kolébku, nemusí to být definitivní. Za pár dní či týdnů možná budete chtít vyzkoušet i vertikální úvazy, zda-li vám nebudou vyhovovat lépe. A možná přehodnotíte a změníte názor.
Vertikální poloha
Nejčastěji používaný úvaz, taktéž doporučovaný antropology, laktačními poradkyněmi a většinou instruktorů nošení dětí je úvaz kříž s kapsou uvnitř. Z evolučního hlediska je tato poloha podle odborníků, kteří se zabývají biologií, přirozená a logická. Jde o univerzální úvaz. Může se vázat miminko od narození až po batolata. Známá německá školící instituce „Die Trageschule“ a také česká antropoložka zabývající se nošením dětí doporučují právě tuto vertikální polohu a úvaz kříž s kapsou uvnitř.
Vertikální poloha je velmi intuitivní a miminka v ní bývají většinou spokojena. I pro maminky je tato poloha nádherná. Může cítit vůni hlavičky miminka, což dokáže nastartovat různé biologické procesy, které posilují vzájemné vazby mezi rodičem a dítětem. U matky to podporuje tvorbu oxytocinu, tedy hormonu lásky. V této poloze je dítě na hrudi matky, což přirozeně působí na tvorbu mléka.
Poloha kříž s kapsou uvnitř je velmi pohodlná a praktická. Matka může zvládat běžné domácí práce. Pro dítě je to vhodná poloha z důvodu tzv. abdukčně-flekční polohy, ta je správná pro vývoj kyčlí a zároveň preventivní kvůli dysplazii kyčelního kloubu. Pro předčasně narozená miminka a kojence do 1 roku, kteří nemají zcela vyvinutou termoregulaci, je tato poloha vhodná z důvodu vzájemné termoregulace. Nemusíte se bát přehřátí, protože dítě má odhalenou hlavičku a nožky, kterými tělo dítěte odvádí teplo. I neurologický vývoj probíhá zvolna, protože dítě vnímá vjemy z okolí v přiměřené míře. Není vystaveno napospas podnětům, jako kdyby koukalo čelem od rodiče. Starší děti chtějí mít rozhled, může se stát, že budou vyvracet hlavičku a vytáčet tělo do stran. Pak se doporučuje dítě zaujmout nějakou hračkou, kterou mu dáte do ruky. Až se dítě dost vynadívá po okolí, může se opět schoulit do šátku do příznivé polohy.
Podle některých názorů může prý nedostatečné podepření nebo zafixování hlavičky u malých dětí, které ji ještě samy nedrží, nepříznivě působit na krční svaly a dále na páteř dítěte. Pokud je šátek dobře dotažený, tak toto nehrozí. Pouze u nedotaženého šátku může díky povolenému úvazu být dítě v nesprávné poloze, a tím by se jeho tělíčko mohlo hroutit do asymetrické polohy. Pokud je šátek povolený, dojde k vychýlení těžiště, to pak je nepohodlné i pro nosiče.
Látka mezi kolínky by měla být skutečně od kolínka ke kolínku, tím je zajištěna ideální poloha kyčlí a optimální zakulacení zad. Jestliže jsou kolínka níže než zadeček, což by bylo špatné, zádíčka dítěte by nebyla zakulacena a podepřena. Páteř by se tak dostala do svislé polohy, což je u nesedících dětí špatné.
Do vertikální polohy je nutné novorozence vkládat co nejpřirozeněji. Nesmí se příliš roztahovat nohy a vyvracet kyčle, to by dítěti škodilo. Správný úhel nohou je asi tak 40 stupňů, celkový tvar nohou a zadečku z přímého pohledu by měl vypadat jako písmeno „M“. U novorozenců je nutné dát pozor na roztahování rukou do objetí kolem těla matky. Správná poloha vypadá jako klubíčko ve vertikálním směru (na žabičku).
Kolébka
Způsob vázání a polohování dítěte do kolébky se doporučoval v raném období evropského způsobu nošení dětí na břiše. V současnosti ho doporučují někteří fyzioterapeuti, porodní asistentky a instruktoři plavání miminek, kteří kolébku vnímají jako vhodnou polohu vzhledem k psychomotorickému vývoji dítěte. Způsob vázání do kolébky je vhodný pro miminka, která se v takovém úvazu cítí dobře. Kolébka se používá do doby, než se dítě samo dokáže posadit. Na nošení v kolébce dále navazuje vertikální nošení dětí na břiše nebo na zádech.
Z psychomotorického hlediska je i kolébka prospěšná. Dítě je na tuto polohu zvyklé z dělohy, do šátku se dítě nijak nemusí narovnávat. V kolébce nejsou předčasně a nevhodně stimulovány svalové skupiny, které by později podmínily nerovnováhu v psychomotorickém vývoji. Miminko je v šátku podobně jako v děloze, tedy v poloze jemu známé a může prožívat jemu známý pocit bezpečí.
Co vše je nutné pohlídat? V šátku je v tomto úvazu miminko zabaleno, nemá jak větrat (ani hlavičkou, ani nožkama), proto je potřeba, aby bylo minimálně oblečeno. U obličeje je potřeba nechávat volný prostor na dýchání.
Kolébka je technicky náročnější úvaz, který je nutné natrénovat, aby bylo dítě správně napolohováno. Nesmí být příliš v lehu, ani příliš v sedu. Šátek musí být dobře dotáhnutý, aby dítě nebylo v klubíčku stlačené, protože by mohlo dojít k přimáčknutí brady na hrudníček a zhoršené průchodnosti dýchacích cest. Zároveň je nutné dítě umístit na hrudník a šátek dotáhnout tak, aby se dítě nevytáčelo směrem od našeho těla, což je dost obtížné.
Z důvodu rovnoměrné stimulace (z neurologického hlediska) se doporučuje střídat strany, protože dítě vnímá vjemy z jedné strany, zatímco z druhé cítí matčino tělo, tlukot srdce a hlas. Střídání stran může být obtížné kvůli přirozené pravé nebo levé preferenci. Taktéž kvůli správnému svalovému vývoji je nutné strany střídat.
Když je dítě objemnější nebo starší může v této poloze na hrudi „překážet“. Maminky mohou pociťovat větší zatížení na jedno rameno. Pro děti s refluxem je tato poloha nevhodná, dítě může dráždit a vést k ublinkávání. Rovněž z hlediska kyčlí není kolébka vhodná, protože dochází ke stlačování kyčlí. Kolébka je nevhodná pro děti s předepsaným širokým balením.
Pár slov závěrem
Miminka rostou tak rychle. Užívejte si společné chvíle, tulení a nošení. Je to opravdu jen krátké období. Pokud se bojíte, abyste miminku nevhodnou péčí neublížili, tak vás chceme ujistit. Nebojte se. Miminka jsou sice malá, křehké a měkká, ale pokud s ním budete manipulovat zodpovědně, poškodit ho nemůžete. Naslouchejte své vnitřní intuici, místo hlasu většiny. Jen vy víte, co je pro vaše dítě správné.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa