„Táto, sežeň štěně!“, „Mami, kup mi nějaké zvířátko“, podobných vět často rodiče od svých dětí slýchávají mnoho. Snad každé dítě sní o tom, že bude mít doma své zvířátko. Jak vybrat zvíře, které se bude k dítěti a jeho věku hodit? Jaké zvířátko vůbec vybrat a podle čeho se rozhodovat?
Všichni rodiče by měli mít na paměti, že pokud dítě není plnoleté nebo natolik vyspělé, aby se o zvíře dokázalo samo postarat, pořizují zvíře oni a tak i zodpovědnost o péči o něj je na nich. Dokud se dítě neumí samo o sebe postarat, nezvládne se plnohodnotně postarat ani o zvířátko. Jsou náctileté děti, které péči, dokonce i výcvik zvířete, zvládnout mohou, ale odpovědný jak za dítě, tak i za zvíře je stejně jeho rodič.
Jaké zvíře dítěti pořídíme, závisí na finančních, časových, zdravotních, prostorových a také povahových možnostech rodiny. Mezi důležité faktory výběru vhodného zvířátka může být také věk dítěte, někdy alergie nebo nemoci, které se v rodině objevují.
Nyní se podrobněji podíváme na jednotlivá zvířata, která můžeme svým dětem, ale i nám samotným, pořídit.
Akvarijní rybičky
Pohled na akvárium a v něm ladně pohybující se ryby je sice krásný, ale pomazlit se s rybičkami dítě nemůže. Jako dekorace je akvárium bezva věc, pro silné alergiky také, prostorově nenáročné, časově celkem také nenáročné. Stačí jednou týdně malá údržba akvária a jednou měsíčně větší číštění. Krmí se rybičky přibližně ob den.
Kočka
Kočka je určená spíše pro větší děti. Malá koťata jsou sice hravá, ale velmi záhy z každého hravého kotěte vyroste dospělá kočka, která dotírání, hraní a kolikrát i mordování od dětí nemusí snášet dobře, někdy může vystrčit pěkně drápky. Velkým plusem kočky je, že ji nemusíte venčit a s čistotou též kočky problém nemají. Ovšem mějte na paměti, že kočky jsou nezávislá, svobodomyslná zvířata, která se budou hodit spíš k svobodomyslnému majiteli. Pozor na alergie, kočka patří mezi alergenní zvířata. Denní péče o kočku zahrnuje zajištění krmiva a vody, pohlazení a vlídné slovo a rozhodně každodenní čištění kočičího záchodu. Nezapomeňte na pravidelná očkování a návštěvy veterináře. Pokud se rodiče rozhodnout svým dětem kočku pořídit, je ideální sehnat malé koťátko, které si rychle na přítomnost dětí zvykne a bude ji rozhodně snášet lépe než dospělá kočka.
Pes
Pes a dítě - to je snad pro všechny děti největším snem. Dokáže být nejlepším přítelem jak pro děti, tak pro dospělé. Pes se hodí do rodiny, kde budou ochotni mu věnovat dostatek času a péče, kterou vyžaduje. Každodenní venčení (dokonce vícekrát za den), společné hraní, krmení (u štěňat opět vícekrát za den), voda a péče o srst je samozřejmostí. Pejsek musí mít v domácnosti své místo a soukromí. V rodině, kde se vyskytuje pes, musí panovat určitý řád a pravidla, aby pes věděl, kdo je vůdcem jejich smečky. Počítejte s pravidelným očkováním a poplatky, které se musí za psy platit. Ze začátku bude pes potřebovat i základní výcvik poslušnosti. Se psem si však užijete hodně legrace, může s vámi cestovat, můžete s ním dělat psí sporty a bude chránit váš majetek. Je spousta plemen, ze kterých můžete vybírat pejska i pro malé děti. Doporučujeme se výběru vhodného plemen dost zabývat. Nezapomeňte, že pes se dožívá cca 15 let. Veškerou péči vám pes oplatí bezmeznou oddaností a láskou.
Ptáci
Ptáci mohou být pro děti milí společníci, kteří se dají dobře ochočit. K dětem je nejvhodnější andulka (papoušek vlnkovaný). Andulka je malá, zvládá se často naučit řadu slov a zvuků, je zvídavá. Na klec si rychle zvykne a považuje ho za svůj domeček, takže se do něj bude sama vracet. Pokud chcete, aby mluvila, pořiďte si samečka, protože samičky nemluví. Potřebovat budete jen klec, krmení v zásobníku vydrží i několik dní. Počítejte s nepořádkem kolem klece a také s drobným rámusením. Papoušci jsou nevhodní pro alergiky kvůli peří, které často lítá po celém bytě.
Malí hlodavci
Na výběr je z různých druhů křečků, morčat a potkanů. Vybírat můžete též mezi činčilou, pískomilem či zakrslým králíčkem. Z hlodavců bychom doporučili k malým dětem morče. Na rozdíl od některých hlodavců téměř nekouše a dá se dobře ochočit. Rovněž zakrslý králík je pro děti vhodný. Křečka, činčilu či potkana bychom měli volit spíše pro starší děti. Prostorově jsou hlodavci nenároční. Stačí klec nebo akvárium. Krmení dáváme denně, rovněž čerstvou vodu. Čištění klece je nutné jednou týdně, ubikace hlodavců má tendenci zapáchat. Drobní hlodavci jsou pro děti dobří kamarádi, ale doporučuje spíš pro děti starší 10 let, kteří lehce zvládnou i každodenní péči o ně, tak i hraní a manipulaci se zvířátkem. Pozor na noční aktivitu, někteří hlodavci jsou noční tvorové a budou v kleci dělat rámus.
Terarijní zvířátka
Terarijní zvířátka nejsou domácí mazlíčkové v tom pravém smyslu. Nemají srst, nejsou pro děti na mazlení. Ale jsou pro děti vhodná pro své ticho a klid, kterým vás odmění a také péče o ně nezabere tolik času. Vybírat můžete např. suchozemskou (ta je pro děti nejvhodnější) či vodní želvu, gekončíky, hady (třeba korálovka). Jsou vhodné i pro alergiky.
Než svým dětem pořídíte nového zvířecího kamaráda, proberte to raději s nimi, ale i s dalšími členy domácnosti a předem si domluvte, kdo a jak se bude o dané zvířátko starat. Než si nějaké zvířátko pořídíte, nastudujte si nejprve odbornou literaturu o daném druhu a vše doma promyslete. Každé zvíře, malé i velké, má právo prožít svůj život v dobrých podmínkách až do konce. Děti musí vědět, že zvíře není hračka, ale živý tvor, stejně jako člověk, a tak je nutné s ním zacházet. Život se zvířaty je pro děti přínosem. Naučí se lásky k živým tvorům, naučí se o ně pečovat a starat.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa