V těhotenství je dobrý spánek velmi důležitý. Ukazuje to, že je žena v dobré fyzické a psychické kondici, že se na těhotenství dobře adaptovala. U těhotných je potřeba spánku vyšší. Zároveň se u těhotných vyskytuje nesnadné usínání, pocit nepohodlí při spánku, atd.
Spánek v 1. trimestru
Ze začátku těhotenství žena pociťuje nepřekonatelnou potřebu spánku, a to v kteroukoliv denní dobu. Je to naprosto běžné a časté. Příčinou jsou hormonální změny, kterými organismus prochází. Spánku se nebraňte a spěte, kdykoliv to jen půjde. Tato prvotrimestrální únava na konci 3. měsíce obvykle zmizí.
Spánek ve 2. trimestru
Druhý trimestr bývá obvykle klidné období. Po nevolnostech, únavě v prvním trimestru přichází zklidnění. Tělo si na dávku těhotenských hormonů již zvyklo a žena má obvykle klidné spaní. Zatím může spát v jakékoliv poloze, klidně i v poloze na břiše. Plod se přizpůsobí jakékoliv pozici matky.
V průběhu těhotenství může budoucí maminku trápit také chrápání., což může mít souvislost se syndromem spánkové apnoe. Přestože tato nemoc trápí především muže, v těhotenství je apnoe poměrně častý problém, který se vyskytuje u 15-35 % těhotných žen. Spánková apnoe se projevuje krátkými zástavami dechu v průběhu spánku, chrápáním a přes den je doprovázen velkou únavou, sníženou pozorností a změnami nálad. Podle studií může mít spánková apnoe v průběhu těhotenství souvislost s rozvojem preeklampsie a cukrovky.
Spánek ve 3. trimestru
Na přelomu 2. a 3. trimestru většinou ideální podmínky pro spánek mizí. Těhotná začíná hůře hledat pohodlnou polohu pro spánek, v noci trpí na křeče v nohou, může mít mnoho divokých snů, budí ji pohyby miminka… Závěr těhotenství se tedy často spojuje s nespavostí. Na plod nemá žádný vliv. Ten má vlastní rytmus spánku a bdělosti. Pokud má žena potíže se spánkem, může zkusit bylinné čaje (kozlík lékařský, meduňka lékařská, máta peprná). Pomoci může i masáž éterickými oleji či aromaterapie.
Ve 3. trimestru se stává problémem spaní na břiše nebo na zádech. Obě tyto polohy mají své zápory. Spánek na břiše již s velkým bříškem není téměř možný. Ale i spánek na zádech není příliš doporučován. Děloha se zvětšuje a zatěžuje záda, tlačí na střeva a především na cévu, která přivádí krev do dolních končetin. Jediným řešením je přestat spát na břiše i zádech. Ideální je poloha na boku (zejména na levém boku).
Jaký spánek je vhodný pro těhotné?
Pravidelný, ve vyvětrané a chladnější místnosti. Alespoň 8 hodin denně. Doporučován je i odpolední krátký spánek. Při nočním spánku by žena měla usnout před 23. hodinou. Od půlky těhotenství není vhodná poloha na zádech, protože zvětšená děloha tlačí na dolní dutou žílu a snižuje návrat žilní krve do srdce a tedy i výdej, což může vyvolat tzv. hypotenzní syndrom, syndrom z nízkého tlaku, při kterém žena pociťuje nevolnost a může i omdlít. Při spánku se po půlce těhotenství nedoporučuje ani poloha na břiše, což je však vzhledem k velkému břichu pochopitelné.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa