V nedávné době se v mém okolí objevily dva případy maminek, které potkala laktační poporodní psychóza. Pro jednu z nich, a bohužel i její miminko, skončila tragicky, u druhé byla podchycena včas a stále se léčí. Jako těhotná jsem si nikdy nepřipouštěla, že by se mě mohla týkat, přitom může postihnout asi 1 až 2 % maminek. Přináším vám o této nepříjemné chorobě článek, ve kterém se dozvíte o vzniku, průběhu a léčbě tohoto strašáka právě porodivších maminek.
Na miminko se většina maminek těší a na porod i život s miminkem se již během těhotenství důkladně připravuje. Po porodu ale nečeká každou maminku hodné a spinkající miminko. Miminko se často budí, pláče, co chvíli kojíte, přebalujete, do toho mohou přijít potíže s kojením a na sebe nemáte ani chvilinku. Může vás zastihnout podrážděnost, smutek, úzkosti, pláč, které jsou způsobeny hormonálními změnami, ke kterým po porodu dochází. To vše dohromady může způsobit, že zažijete tzv. baby blues (objevuje se u zhruba 50-80% novopečených maminek).Využijte pomoci rodiny, vyspěte se, pravidelně se stravujte, svěřte se jim se svými problémy. Tento stav by měl během krátké doby odeznít.
Pokud se u vás ale objeví skutečné poporodní deprese, je třeba vyhledat odborníka.
Laktační psychóza
Co způsobuje laktační psychózu
Laktační psychóza (nebo také poporodní psychóza) je velmi vážný duševní stav maminky po porodu, který je způsoben velkými hormonálními změnami, fyzickou únavou a náporem dosud nezažitých emocí.
Příznaky laktační psychózy
Laktační psychóza se projevuje tím, že maminka trpí nechutenstvím, je stále unavená, netečná, nemá zájem o okolí, může trpět halucinacemi, pocity viny, nemá zájem o dítě, ztrácí kontakt s realitou, neuvědomuje si, kdy je noc a kdy den, může se obávat různých předmětů, lidí. U nízkého procenta žen se mohou objevit také sebevražedné sklony. Maminka si svůj stav neuvědomuje.
Léčba
Laktační psychózu je třeba včas podchytit, v tomto případě musí zapracovat partner, rodina či blízcí přátelé, protože sama maminka si svůj stav neuvědomuje. Pokud máte podezření, že by se mohlo jednat o laktační psychózu, vyhledejte ihned odborníka, nepokoušejte se o domácí léčbu, která by mohla vést k tragédii jak pro matku samotnou, tak pro její miminko.
Po kontaktování odborníka bude žena s laktační psychózou hospitalizována (většinou v psychiatrické léčebně) a oddělena od dítěte. O to se musí v průběhu léčby postarat někdo jiný. Léčba bude probíhat užíváním psychofarmak, antidepresiv, hormonů estrogenů a bude se účastnit psychoterapie. Léčba je poměrně dlouhá, je třeba ženu sledovat alespoň po dobu 6 měsíců.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa