Mít dítě brzy má své výhody i nevýhody. Starší matky se cítí vyrovnanější, ale lékaři tvrdí, že nejlepší věk pro první dítě je 25 let. Některá žena je na mateřství zralá v 18 letech, jiná ve 30, nebo také nikdy. Čas, kdy žena pocítí touhu stát se matkou, je různý.
Ještě v 80. a 90. letech 20. století bylo u nás běžné, že ženy po vyučení nebo dokončení střední školy byly v zaměstnání rok či dva a pak většina otěhotněla a měla svatbu. Bylo to logické, v té době nebylo tolik možností jako dnes. Za poslední roky se první mateřství u žen posunulo až k hranici 30 let. Způsobeno je to dozajista tím, že v době, kdy muži a ženy dosahují optimálního věku k založení rodiny, není ideální doba z hlediska jejich ekonomické situace. Mnoho mladých párů nemá dokončené vzdělání, budují si pracovní postavení a řeší bydlení. Současná doba navíc nabízí mladým lidem možnosti, o kterých se minulé generaci mohlo jenom zdát. Mohou cestovat, vzdělávat se, poznávat svět, a proto odkládají rodičovství na pozdější dobu.
Z biologického hlediska to však není správné. S vyšším věkem klesá pravděpodobnost a zároveň stoupá riziko komplikací v těhotenství. Každá žena by měla po celou dobu myslet i na správnou intimní péči. Ženy, které často trpí na opakující se vaginální infekce, mohou mít poté problémy s otěhotněním. Je proto nutné o sebe pečovat i tam dole a předcházet vzniku nepříjemných potíží.Než mladá žena dostuduje, docestuje, najde si k sobě vhodného partnera k založení rodiny, má kde bydlet a má praxi v zaměstnání, je jí bezmála 30 let.
Mladá manželství a mladí rodiče vznikají většinou z důvodu nechtěného těhotenství. Pokud se matka (případně i otec) rozhodne v těhotenství pokračovat a dítě si nechat, musí překonávat mnoho problémů, jako jsou ne vždy vstřícná atmosféra v rodině, řešení finanční otázky týkající se svatby, bytu, výbavy pro dítě, dokončení školy.
Výhody mladých maminek
Z hlediska biologického je nejvhodnějším věkem pro první těhotenství 20-25 let. S přibývající roky matky totiž stoupá riziko vzniku genetických vad u dětí. Samotným těhotenstvím jsou ohroženy i matky, např. kvůli vysokému tlaku a dalším komplikacím, spojeným s vyšším věkem. Navíc s rostoucím věkem klesá plodnost. Po pětatřicítce se hůř shání vhodný partner, se kterým by žena chtěla založit rodinu.
Těhotenství mladé ženy probíhá většinou bez problémů a vyhýbají se jí těhotenské neduhy.
Mladé maminky jsou v lepší kondici.
I mladé maminky mohou být dobrými rodiči a vychovateli. Nebývají tolik úzkostlivé a nebojí se dát na svou intuici. Na výchovu mají více energie a děti vychovávají přátelštěji.
Nevýhody mladých maminek
Mladé maminky často slýchají názory, že měly nejdřív vystudovat, najít si práci, rozjet si kariéru, cestovat po světě, pak si najít muže a zajistit se materiálně, a pak teprve pořídit potomka.
Problémem mladým maminek bývá psychika. Mladá maminka je sice fyzicky připravena pro těhotenství a rodičovství, ale psychicky je nevyzrálá a nemá dostatek životních zkušeností. To může způsobovat problémy s výchovou dítěte.
Děti mladých maminek jsou ve většině případů neplánované, maminka není na příchod miminka dostatečně připravená. Může mít strach z budoucnosti, z izolace od přátel, kteří děti ještě nemají, může se objevit zklamání ze zničení plánů a ideálů.
Často v brzkém těhotenství chybí pevné zázemí a finanční nezávislost.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa