Děti a psi

Dítě a pes, to je téma, které je dosti diskutované. Odborníci se shodují, že děti a psi k sobě patří a je pro rozvoj dítěte prospěšné, když může vyrůstat se psem. Pes může v rodině sloužit jako vzor sociálních rolí, kdy dětem ukazuje, co je věrnost, odvaha. Pes učí dítě zodpovědnosti při péči o něj, empatii a sebeovládání. Pes má na vás čas stále, přijímá mazlení bez výhrad. Dítě může psa vnímat jako mlčenlivého důvěrníka, kterému se může svěřit se svým trápením a vybrečet do kožichu, mít v něm citovou podporu. Pes u dítěte rozvíjí fantazii, představivost a může být partnerem při hře. Bylo dokázáno, že rodiny, které mají psa, jsou více soudržné. Pes všechny členy sbližuje, překonává generační propasti. Stydlivějším dětem může pes pomoci překonávat sociální bariéry, tedy najde si díky pejskovi kamarády. Starší děti musí psa venčit, neprosedí tedy tolik času u počítačů. Pohyb a sport se psem může být pro starší dítě výraznou pohybovou aktivitou. Mnohdy se takovým sportům může věnovat i dítě, které by jinak v jiném sportu nevynikalo a raději se sportu vyhýbalo. V dnešní době, kdy děti trpí nedostatkem pohybu a civilizačními chorobami, byste pohybovou aktivitu dítěte se psem měli vítat.
Rodiče, kteří se psů bojí a psa nemají, by neměli tento strach předávat dětem. Měli by své děti učit tomu, jak se k psům chovat a především v dětech nepěstovat přesvědčení, že každý pes je zlý a je nutné před ním utéci. Zároveň však musíme učit děti, že nesmí hladit každého cizího psa, aniž by se nejdříve zeptali majitele.

Pořízení psa

Pokud si pořizujete psa do rodiny, kde již je dítě, zvažte výběr. Rozhodně nespoléhejte na to, že dítě se bude starat, a to i přesto že pejska moc chce a slibuje hory doly. Je pravděpodobné, že okouzlením psem brzy pomine a dítě už nebude chtít každý den venčit psa s potěšením a s radostí. Dítě je schopné psa cvičit od 13 let a výš. Pokud počítáte s tím, že na psa si budete muset najít čas a věnovat se mu, pokud zvolíte psa, který je k dětem vhodný, pak si ho pořiďte.
Pozornost věnujte pořízení štěněte. Dítě bude jistě vybírat z atlasu psů, které plemeno se mu zalíbí. Avšak vaším úkolem je vybrat plemeno vhodné k dětem. Jsou rasy psů, které jsou k dětem vhodnější a rasy, u kterých se mohou častěji vyskytnout problémy ve vztahu k dětem. Vhodné je často štěně od chovatele, který má v rodině sám malé dítě, které bylo v aktivním styku se štěnětem. Takové štěně pak dětskou společnost vyhledává, je v jeho přítomnosti veselé, uvolněné a rádo si s ním hraje.

<

Jaký věk dítěte je pro pořízení psa vhodný?

Pokud máte kojence či batole, počítejte s nepřetržitou pozorností, kdy budete muset hlídat dítě a psa, když budou spolu. Nemůžete ručit ani za jednoho z nich.
U dítěte mladšího školního věku je pes již výborným partnerem. Dítě sice není schopné se ještě o psa soustavně a zodpovědně postarat, ale už mohou být výborní parťáci.

Naučit dítě, jak se k psům chovat

Důležité je naučit dítě, ještě než pořídíte vlastního psa, jak se k psům chovat, jak číst jeho psí řeč, aby dítě poznalo, kdy se pes zlobí, kdy má radost. Vysvětlete dětem, jak se chovat při setkání se psem, který vrčí a štěká. Dítě se nesmí psovi dívat do očí, křičet ani utíkat, místo toho by mělo odejít bokem ke psu. Pokud je v blízkosti kynologický kroužek pro děti, můžete ho navštívit.
Po příchodu psa do rodiny dítěti vysvětlete, že psa nesmí při krmení rušit, nesmí mu brát potravu ani hračky. Dítě nesmí neustále psa tahat, zvedat, nesmí s ním příliš manipulovat, aby psovi nezpůsobilo zdravotní problémy.

Miminko a pes

Situace, kdy je v rodině pes a pak teprve přichází miminko, je jiná. Takový pes nebývá na přítomnost dítěte zvyklý, a proto je dobré ho připravovat na děti, zvykat na dětský hluk a společnost. Je důležitý nácvik chůze u nohy, abyste neměli při tlačení kočárku a současném venčení psa potíže. Pes musí zvládat přivolání, povely „na místo“ a „zůstaň“.
Když přijdete s miminkem z porodnice, nechte psa, ať se s novým členem rodiny seznámí. Ať ho očichá, samozřejmě za vašeho dozoru. Také ať pes netrpí nedostatkem pozornosti a ať se nemění péče o něj. Chod domácnosti s malým miminkem se mění, ale snažte se myslet na to, ať je tato situace pro psa co nejschůdnější. Nikdy se nedá s jistotou říci, jak se pes k dítěti zachová. Některé fenky o děti pečují jako o štěňata, jiní psi děti jen tolerují nebo se cítí neprávem odstrčeni ze své pozice.

Alergie na psy

Pokud si myslíte, že pes v domácnosti vede ke zvýšenému riziku vzniku alergie, mýlíte se. Sterilní prostředí imunitu nezlepšuje, ale spíš škodí. Imunitní systém dítěte musí trénovat a setkávat se s alergeny. Čistota je důležitá, ale nesmí se přehánět. Dítě od psa neizolujte a nechte ho si s ním hrát a přicházet do kontaktu s běžnou špínou, pískem, blátem atd. Podobně funguje vztah imunity a psů. Děti vyrůstající ve společné domácnosti se psem mají méně dýchacích potíží a lepší imunitu.
Jsou i nemoci, které jsou ze psa na člověka přenosné a děti jsou rizikovou skupinou. Proto je důležité psa pravidelně odčervovat, očkovat a aplikovat přípravky proti parazitům.

Žádný komentář

Vložit komentář