Pro zdravý vývoj miminka je důležitý kontakt s matkou. Hmat se ze všech smyslů rozvíjí nejdřív, vždyť děti svět kolem sebe v prvních měsících objevují především hmatem, proto jsou pro ně hmatové podněty nezbytně nutné.
Objímání, hlazení a mazlení je příjemné jak pro miminko, tak pro maminku a proč tedy nezkusit dotýkat se záměrně a vědomě, když to může být příjemné oběma stranám. Masáž je naplněním potřeby fyzického kontaktu, kterou má každé dítě. Dětem i rodičům pomohou masáže navodit pocit pohody, zlepšit vzájemné vztahy, naučit se relaxovat, soustředit se, zlepšit spánkový rytmus, zbavit se napětí. Masážní techniky mohou u dětí odstranit poporodní trauma. U dětí znevýhodněných specifickými poruchami učení, lehkou mozkovou dysfunkcí může dojít ke zlepšení jejich obtíží. Důležité je, aby dítě masáž přijímalo kladně. Pokud masáž dítě odmítá, neměli bychom na něj působit nátlakem, neboť bychom mu tím mohli způsobit potíže.
„Žádného mazlení pro dítě v počáteční době jeho života není dost. Pocit bezpečí, které dítěti dává, zůstává mu pro celý život. Děti takto mazlené v prvém roce zachovávají si pocit bezpečí v dalším životě a podnikavost se smělostí je u nich nápadná ve srovnání s těmi, jimž se této citové podpory nedostalo.“
Prof. MUDr. Josef Švejcar, Dr.Sc.
Kdy s masáží začít?
Začít se může od 3. týdne života, pokud je miminko v pořádku a zdravé.
Jak se masíruje a používají se nějaké kosmetické přípravky?
Masírujeme celou rukou, prsty či dlaní, vždy podle situace a části těla, které se masáž věnuje. Použít se dají běžné dětské olejíčky nebo speciální masážní oleje pro kojence.
Jak často a v kterou denní dobu masáž provádět?
Ideální je masáž provádět každý den, nejlépe třeba po koupání. Zkrátka zavést si i při masírování nějakou pravidelnost.
Které části těla dítěte masírovat a jak?
Masážím dětí a kojenců se věnuje mnoho knih. Doporučit můžeme knihu Jany Hašplové Masáže dětí a kojenců, knihu Auckettové Amelie D. Masáže kojenců a další. Nejlépe se poohlédnout v knihovně či se zúčastnit kurzu dětské masáže.
Většina knih vychází z určitých správných zásad při dětské masáži. Např. postupovat od hlavy k patě. Věnovat se symetricky oběma polovinám těla. Hladit plynule a volně. Mít teplé ruce. Pokud v průběhu masáže začne dítě jevit známky neklidu a nelibosti, můžeme masáž ukončit, ale důležité je dokončit symetricky druhou polovinu těla. Pokud tedy masírujeme pravou ruku, musíme dokončit levou ruku.
Jak s masáží začít?
-
Vybereme si vhodné místo, kde budeme masáže provádět. Důležité je, aby bylo v místnosti teplo. Zda na posteli, na zemi, či masážním stole, to je na každém rodiči.
-
Najdeme si optimální dobu, kdy není dítko hladové ani právě najedené, ospalé, ale nechce také zrovna běhat a objevovat svět.
-
Připravíme si plenky, dětské osušky či ručníky pro případ potřeby miminka.
-
Pod děťátko rozprostřeme osušku, plenu nebo jinou příjemnou podložku, která však nesmí být moc měkká. U nedonošených dětí se doporučuje masírovat na ovčí kůži.
-
Připravíme si masážní olej a můžeme pustit tichou a klidnou hudbu. Pokud hudba dítěti nevyhovuje, můžeme mu zpívat nebo tiše povídat, co právě děláme. Pokud ho ruší jakýkoliv zvuk, můžeme se na sebe jen usmívat.
-
Zaujmeme vhodnou a pohodlnou polohu, sundáme si prstýnky, hodinky, aby nás ani dítě nic nerušilo.
-
Než se do samotné masáže pustíme, provedeme krátkou relaxaci: Zavřeme oči a třikrát se z hluboka nadechneme a volně vydechneme. Při každém výdechu uvolníme napětí v břiše a v bránici. Při prvním výdechu pocítíme uvolnění fyzického napětí. S druhým hlubokým nádechem a výdechem odplouvají všechny naše strasti a trápení. Jsme tu jen my a naše dítě, kterému se chceme věnovat. S třetím hlubokým nádechem a výdechem si tam, co máme srdce, představujeme slunce, které prohřívá náš hrudník, paže, dlaně a prsty, kterými budeme zanedlouho naše děťátko prohřívat.
-
Otevřeme oči, usmějeme se na své dítě a zeptáme se ho, zda ho můžeme masírovat. Pokud dítě slovně nebo pohledem souhlasí, můžeme se do masáže pustit.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa