Nejčastější dětské vyrážky a jak je léčit

U malých dětí se můžeme setkat s několika typy kožních onemocnění, která jsou typická zejména pro raný věk a později se už nemusí vůbec objevit. Tyto vyrážky jsou obvykle snadno léčitelné. I když mohou být dost nepříjemné, zpravidla nejsou důvodem k poplachu. Pouze v některých případech mohou být projevem závažnějšího onemocnění. Víte, jak je od sebe odlišit a kdy neprodleně vyhledat lékaře?

Plenková dermatitida

Plenková dermatitida, lidově nazývaná také opruzeniny, postihuje zhruba 50 % malých dětí, které nosí plenky, a to zejména mezi 9. a 12. měsícem života. Opruzeniny bývají způsobeny kombinací vlhké pokožky, která je náchylnější k podráždění, a mechanického tření. Problematické bývají především záhyby kůže, kterým je nutné věnovat zvýšenou péči.

Podrážděná kůže se poté stává náchylnější vůči růstu kvasinek ve chvíli, kdy přijde do kontaktu s dráždivými látkami, jako je moč a stolice. Plenkovou dermatitidu tedy snadno poznáte podle toho, že se objevuje v oblasti plenek. Jejím příznakem bývají hlavně lesklé splývající rudé skvrny (erytém), ale v některých místech se mohou objevit rovněž puchýře a hnisavé pupínky.

Jak plenkovou dermatitidu léčit?

Základem léčby je především omezení tření pokožky, čehož lze dosáhnout volbou správné velikosti plen a jejich častým vyměňováním, přičemž frekvence výměny se odvíjí od věku dítěte. Zatímco novorozenci je potřeba plenku měnit přibližně 12x za den, ročnímu kojenci zhruba 4x denně. Klíčové je včas odhalit přítomnost stolice v plence a zabránit tak delšímu kontaktu s dětskou pokožkou. Ve chvíli, kdy dojde k výskytu plenkové dermatitidy, doporučuje se použít o číslo větší pleny, jež zabrání tření.

Dále je potřeba omezit časté mytí postižené oblasti, jelikož by byla poškozována ochranná bariéra kůže, a dětské mýdlo používat jen tehdy, došlo-li u dítěte k vyprázdnění stolice. Na závěr je potřeba dětskou kůži jemně vysušit ručníkem bez tření. V neposlední řadě je důležité aplikovat krémy určené pod pleny, které obsahují některou z následujících látek:

  • Oxid zinečnatý – vytváří ochranný film, vysušuje kožní sekreci, má adstringentní účinek (stahuje póry)
  • Rybí tuk – podporuje regeneraci horních vrstev pokožky, zvláčňuje
  • Panthenol – podporuje regeneraci kůže
  • Benzyl alkohol – má antibakteriální a antifungicidní (zabíjející plísně) účinky
  • Vitamín E, vitamín A – podporují buněčnou obnovu

TIP: Přemýšlíte nad tím, jak dlouho kojit, jaké léky je možné užívat při kojení nebo jak správně koupat miminko? Na tyto otázky a mnoho dalších vám odpoví Rodičov.cz.

Ekzémy

Ekzém je další velice běžnou dětskou vyrážkou. Jedná se o stav, kdy je kůže podrážděná, červená, suchá, hrbolatá a svědivá. Ačkoliv lékaři rozlišují několik typů ekzémů, malí pacienti se nejčastěji potýkají s atopickou dermatitidou a kopřivkou. Pro mnoho lidí znamená ekzém a atopická dermatitida to samé, ale není to úplně totéž. POzor také na novorozenecké akné.

Pokud máte v rodinné anamnéze ekzém nebo citlivou pokožku, také vaše dítě bude k ekzému pravděpodobně náchylnější. Ekzém může být způsoben alergiemi či senzibilitou kůže na potraviny, prací prostředky, různé druhy tkanin, bodnutí hmyzem nebo jiné dráždivé látkami. Zatímco kopřivka u dětí zpravidla vymizí do několika hodin, případně dní, atopické dermatitidy se děti obvykle zbaví až v průběhu dospívání.

Jak léčit atopickou dermatitidu?

Na ekzém jako takový bohužel neexistuje žádný lék. Léčba však může pomoci zmírnit jeho příznaky. Lékaři pacientům doporučí způsob terapie na základě závažnosti jejich příznaků, věku dítěte a rozmístění vyrážky. Některé léky se aplikují přímo na kůži a jiné jsou podávány perorálně.

Zvlhčovací krémy

Kůže by měla být většinu času zvlhčována, ideálně alespoň dvakrát až třikrát denně. Nejlepší čas na aplikaci zvlhčovacího krému je po koupeli nebo po sprše, kdy je kůže jemně vysušena přikládáním ručníku, nikoli třením. Masti, jako je například vazelína, jsou nejlepší, protože obsahují hodně oleje. Tělové krémy mají zpravidla příliš mnoho vody, než aby byly užitečné.

Lokální kortikosteroidy

Kortikosteroidy označované také jako steroidní krémy zmírňují záněty kůže. Je důležité používat lokální steroidy předepsané přímo pro vaše dítě a nikoli ty, které byly určené pro jiného člena rodiny. Tyto krémy nebo masti se liší v síle složení a použití nesprávné dávky v citlivých oblastech může zejména u kojenců poškodit dětskou pokožku.

Léky podávané perorálně

Mezi tyto typy léků patří antihistaminika (antialergické léky), která pomáhají zmírnit svědění a umožňují dětem v noci lépe spát. Dále je možné přistoupit k léčbě antibiotiky, pokud je vyrážka infikována bakteriemi, a případně také kortikosteroidními pilulkami nebo jinými léky, které potlačují projevy imunitního systému.

Jiné typy léčby:

  • Fototerapie: léčba ultrafialovým světlem
  • Mokré zábaly: vlhké utěrky umístěné na podrážděné oblasti kůže
  • Bělicí lázně: koupání ve velmi zředěném bělícím roztoku

Kdy určitě vyhledat lékaře?

Výskyt horečky

Pokud se u vašeho dítěte objeví vyrážka doprovázená horečkou nebo se výsev pupínků naopak objeví po horečce, je nejlepší navštívit pediatra. Příčina může být infekční a vaše dítě by mělo být vyšetřeno lékařem. Mezi infekční nemoci doprovázené horečkou patří především:

  • Plané neštovice
  • Spála
  • Hnisavá angína
  • Pátá nemoc
  • Šestá nemoc
  • Meningitida (nejzávažnější onemocnění)

Infekční choroby, které se projevují vyrážkou, zahrnují rovněž silně nakažlivé spalničky a zarděnky. Proti těmto onemocněním jsou však děti ze zákona povinně očkovány již v prvním roce života. Očkování je součástí kombinované vakcíny, která kromě zmíněných nemocí chrání děti také před příušnicemi.

Vyrážka přetrvávající týden

Pokud má vaše dítě vyrážku, která přetrvává déle než týden a nereaguje na domácí léky, nebo vyrážka způsobuje bolest či podráždění dítěte, měli byste vyhledat lékaře.

Rozšíření vyrážky

Pokud se u vašeho dítěte rozvine rozšířená kopřivka, zejména kolem úst, nebo se objeví kopřivka doprovázená kašlem, zvracením, sípáním či jinými respiračními příznaky, měli byste hned vyrazit na pohotovost. Vyrážka by mohla být známkou velmi závažné alergické reakce zvané anafylaxe.

Alarmující příznaky

Vyrážka doprovázená velmi vysokou horečkou, ztuhlým krkem, citlivostí na světlo, neurologickými změnami nebo nekontrolovatelným otřesem může být způsobena meningitidou, která je považována za velmi závažné onemocnění.

Žádný komentář

Vložit komentář